Jak zamontować drzwi wewnętrzne - poradnik dla złotej rączki

Montaż drzwi wewnętrznych - dobierz odpowiednie drzwi

Montaż drzwi, wbrew powszechnej opinii, nie jest bardzo trudnym zadaniem. Montaż standardowych drzwi może wykonać właściwie każdy, kto ma lubi majsterkować oraz dysponuje kilkoma podstawowymi narzędziami. Na rynku materiałów budowlanych dostępnych jest mnóstwo modeli drzwi, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie: różne kolory drewna i faktury drzwi. Z reguły w sklepach mamy do wyboru cztery rodzaje drzwi: 60, 70, 80 i 90 cm. Jeśli nam one nie pasują to zawsze możemy zrobić drzwi na zamówienie.

Przed montażem drzwi - koniecznie o tym pamiętaj!

Futryna, w której umieszczone są drzwi, profesjonalnie nazywa się ościeżnicą. Jej wymiary podlegają uniwersalnie przyjętym standardom, dzięki czemu wymiana drzwi nie musi wiązać się z zakupem nowego obramowania. Zazwyczaj jednak drzwi kupuje się w komplecie z ościeżnicą. Nabycie obu tych elementów razem gwarantuje to, że będą one odpowiednio dopasowane i już przy montażu „właściwym” obejdzie się bez niespodzianek. Ważna przy zakupie drzwi w ościeżnicą będzie grubość ściany. Jeśli nie mamy pewności, czy prawidłowo zmierzyliśmy grubość futryny, możemy zakupić tzw. ościeżnicę regulowaną. Wówczas jesteśmy w stanie dopasować ją do ściany, której grubość waha się od 11,5 do 32 cm. W przeciwnym wypadku wystarczy nam tzw. ościeżnica stała.

Kolejnym ważnym elementem, na który musimy zwrócić uwagę przy zakupie jest umiejscowienie zawiasów. Jeżeli zawiasy znajdują się po lewej stronie, mamy do czynienia z lewymi drzwiami i analogicznie drzwi prawe mają zawiasy, zamontowane po prawej stronie. Warto pamiętać o tym w trakcie zakupów, aby uniknąć przykrych niespodzianek. 

Po sprawdzeniu wszystkich powyższych elementów, możemy sprawdzić, jak wstawić drzwi i zamontować ościeżnicę.

Montaż ościeżnicy do drzwi wewnętrznych - jak ją zamontować?

Jeżeli chcemy wymienić ościeżnicę na nową, powinniśmy wyjąć starą ościeżnicę ze ściany. W tym celu możemy użyć młotka. Przy doborze ościeżnicy powinniśmy pamiętać, aby między nią a ścianą zostawić ok. 2 cm luzu. Krawędzie ścian w otworze drzwiowym powinny być równe, dlatego należy zniwelować niedoskonałości, a miejsca, w których brakuje tynku, uzupełnić zaprawą murarską. Oczywiście montaż nowej ościeżnicy musi poczekać, aż zaprawa wyschnie.

Teraz możemy nałożyć ościeżnicę zgodnie z instrukcją dodaną do konkretnego modelu. Zwykle złożenie ościeżnicy jest banalnie proste i polega na połączeniu ze sobą kilku dużych części. Składamy dwie części (jeden front i ściankę boczną), a drugi front pozostawiamy z boku. Następnie nakładamy rozpórki montażowe, aby zabezpieczyć ościeżnicę przed wypchnięciem z właściwego położenia – pianka montażowa zacznie mocno pęcznieć dzięki czemu dokładnie zwiąże ościeżnicę ze ścianą. Szczeliny między ościeżnicą i murem czyścimy, a ościeżnicę zabezpieczamy przed zabrudzeniem taśmą malarską.

Następnie uszczelniamy pianką montażową przestrzeń między ościeżnicą a ścianą (należy postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu). Piankę ostrożnie wstrzykujemy za pomocą pistoletu tak, aby po rozprzężeniu nie wystawała za drzwi. Ponieważ pianka puchnie, trzeba zostawić dla niej odpowiednio dużo miejsca – ok. 70% przestrzeni (jeżeli szczelinę wypełnimy zbyt dużą ilością pianki, ościeżnica się wygnie.) Po odczekaniu kilku godzin zdejmujemy rozpory. Po utwardzeniu pianki usuwamy kliny i uzupełniamy pianką powstałe ubytki. Po wyschnięciu pianki jej nadmiar usuwamy nożem. Dopiero po tym możemy założyć drugi front ościeżnicy i tym samym zamknąć całą konstrukcję.

Jak wstawić drzwi wewnętrzne?

W razie konieczności, aby zabezpieczyć ościeżnicę przed wilgocią i uniemożliwić dostanie się wody do środka, warto pokryć ją warstwą silikonu tam, gdzie styka się ze ścianą i podłogą. Na koniec usuwamy folię ochronną ze skrzydła drzwiowego i montujemy drobne elementy np. klamki. Miejsca, gdzie znajdują się śruby, możemy zakryć zaślepkami. Następnie tak przygotowane drzwi montujemy na zawiasach. Musimy przy tym sprawdzić, czy drzwi dobrze się zamykają, ponieważ konieczne może okazać się prawidłowe ich osadzenie, jeśli drzwi nie chcą się domknąć. W tym celu musimy zdjąć drzwi i albo przykręcić za pomocą klucza zawiasy albo je poluzować, aby drzwi prawidłowo nachodziły w futrynę.

Osadzenie drzwi wewnętrznych - daliśmy radę!

Jak widzimy wymiana drzwi nie jest tak trudnym zadaniem, a z pomocą niniejszego artykułu staje się wręcz łatwa. Można przy tym oszczędzić trochę pieniędzy, które na pewno przydadzą się w innych pracach remontowych w mieszkaniu. Poza tym dobrze jest czasami zrobić coś samemu, ponieważ satysfakcja jest wtedy o wiele większa.

Jeżeli nie chcesz wykonywać tych prac samodzielnie - sprawdź też cennik montażu drzwi.