Instalacje elektryczne w domu - co warto przewidzieć przed budową?

Budowa domu na etapie stanu deweloperskiego wiąże się z koniecznością dokładnego rozplanowania pomieszczeń i znajdujących się w nich instalacji. Jednym z ważniejszych kroków będzie zaprojektowanie funkcjonalnej, a jednocześnie bezpiecznej instalacji elektrycznej oraz innych powiązanych z nią instalacji, takich jak systemy alarmowe. O czym warto pamiętać i na co zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedź na te pytania znajdziemy poniżej.

Chcesz poznać szczegółowy koszt wykonania instalacji w domu? Sprawdź go na naszym darmowym kalkulatorze, a później wypełnij ten formularz i znajdź sprawdzonego wykonawcę wszystkich prac.

Schemat instalacji elektrycznej

Projekt każdej instalacji elektrycznej staje się nieodłącznym elementem dokumentacji budowlanej. Schematy instalacji elektrycznych są jedynymi z ważniejszych załączników do owej dokumentacji. Stworzenie schematu warto powierzyć doświadczonemu fachowcowi, który będzie w stanie określić optymalny przebieg przewodów i liczbę punktów elektrycznych.

Czasem zdarzają się sytuacje, że schematy instalacji elektrycznych powstają bez współpracy z inwestorem. To duży błąd, bowiem cała instalacja elektryczna musi sprostać oczekiwaniom przyszłych mieszkańców domu. Dlatego zaleca się, by okablowanie oraz punkty elektryczne były ulokowane zgodnie z wytycznymi inwestora. Aby schemat został wykonany optymalnie warto posiadać wstępny projekt każdego pomieszczenia. Jeśli określimy gdzie staną sprzęty AGD, meble i urządzenia RTV, łatwiej będzie zaprojektować optymalną lokalizację oświetlenia, gniazd elektrycznych i miejsc prowadzenia przewodów.

Pamiętajmy też, że schematy instalacji elektrycznej wykonywane bez uzgodnień z inwestorem wymagają późniejszej modernizacji. Czasem okazuje się, że modernizacja jest na tyle daleko idąca, że schemat należy wykonać od nowa. Wszystkie modyfikacje wprowadzone na etapie tworzenia instalacji powinny być uwzględnione w projekcie i zaznaczone na szkicu. W przyszłości będzie to cenne źródło informacji, które z pewnością przyda się podczas prac remontowych.

Jak znaleźć sprawdzonego instalatora?

Podobnie jak przy innych pracach remontowych, znalezienie sprawdzonego instalatora nie jest łatwym zadaniem. Źle wykonana instalacja będzie się mściła na nas przez wiele lat. Co więcej rozbieżności w ofertach cenowych firm instalatorskich są ogromne. Jak więc wybrać najlepszego wykonawcę? Przede wszystkim warto polegać tylko na sprawdzonych firmach, które posiadają na rynku dobrą opinię. Co więcej, warto zebrać oferty przynajmniej od kilku firm i dopiero na tej podstawie podąć ostateczną decyzję.

Jeżeli nie masz rozeznania na lokalnym rynku, skorzystaj z darmowej pomocy - usługi Szukaj Wykonawcy. Wypełniasz jeden formularz, potwierdzasz szczegóły zapytania i po prostu czekasz na oferty od firm instalatorskich. Potem sam decydujesz czy i na którą ofertę się zdecydować. Co więcej, z programu wykluczane są nierzetelne firmy, co daje Ci pewność, że prace będą wykonane z należytą starannością.

Podstawowe okablowanie, które należy przewidzieć przed budową domu

Okablowanie elektryczne powinno być zaprojektowane w taki sposób, by zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa oraz komfort użytkowy. Warto je zaplanować dla każdego pomieszczenia oddzielnie, pamiętając o jego specyficznych wymaganiach.

Instalacje elektryczne w salonie – na wstępie warto określić liczbę oraz lokalizację punktów świetlnych. Salony i pokoje dzienne to pomieszczenia, których wygląd odgrywa bardzo duże znacznie. Dlatego warto przemyśleć kwestię oświetlenia sufitowego, kierunkowego oraz ściennego. Zaleca się by wszystkie włączniki oświetleniowe znajdowały się w jednym miejscu. Pamiętajmy także o gniazdach elektrycznych doprowadzających prąd do telewizora i innych urządzeń. Dobrze byłoby, gdyby gniazda chowały się za meblami, a jednocześnie były łatwo dostępne. Podczas projektowania okablowania pamiętajmy też o uwzględnieniu dodatkowych miejsc, w których będziemy mogli przeprowadzić kable w przyszłości. Dzięki temu unikniemy kucia ścian lub prowadzenia kabli po wierzchu.

Instalacje elektryczne w kuchni i jadalni – warto tu zaplanować kilka niezależnych obwodów oświetleniowych. Podstawą będzie oświetlenie sufitowe. W kuchniach zintegrowanych z jadalnią przeważnie montujemy dwa punkty oświetlenia sufitowego. Jeden w centralnym punkcie pomieszczenia, drugi bezpośrednio nad stołem. Dobrym rozwiązaniem będzie także instalacja oświetlenia kierunkowego (w suficie podwieszanym bądź na ścianie). Nieodłącznym elementem będą też punkty gniazd elektrycznych. Zaplanujmy je przy blatach kuchennych, tak by zyskać możliwość bezproblemowego podłączenia mniejszych urządzeń AGD. Za szafkami (najlepiej w rogach) ulokujmy gniazda o większej mocy, które zasilą lodówkę, zmywarkę oraz piekarnik. Na tym etapie warto także przemyśleć kwestię wyspy kuchennej. Jeśli zdecydujemy się na wyspę z kuchenką i okapem trzeba będzie przeprowadzić kable po podłodze oraz po suficie. Okablowanie górne może być zamaskowane wraz z przewodem wentylacyjnym. 

Domowe instalacje elektryczne w kuchniach powinny być zaprojektowane w taki sposób, by liczba gniazd elektrycznych nieco przewyższała zakładane zapotrzebowanie energetyczne. Umożliwi nam to podłączanie dodatkowych urządzeń w przyszłości.

Instalacja elektryczna w pracowni lub gabinecie – rozplanowanie instalacji w takich pomieszczeniach nie powinno być zbyt skomplikowane. Pamiętajmy o oświetleniu sufitowym, a także o gniazdach elektrycznych zasilających strefę roboczą (np. biurko). W pokojach o powierzchni powyżej 25 m2 warto umieścić przynajmniej cztery gniazdka elektryczne (najlepiej na dwóch sąsiadujących ze sobą ścianach). W gabinecie i pracowni dobrze będzie też zaprojektować oświetlenie boczne, które zwiększy komfort pracy po zapadnięciu zmroku. Przy okazji projektowania instalacji elektrycznych zwróćmy także uwagę na okablowanie internetowe. Zaplanujmy je w taki sposób, by zapewnić sobie dobry dostęp do routera i umożliwić ewentualne rozprowadzenie kabli po pozostałych pokojach.

Instalacja elektryczna w łazience – w tym pomieszczaniu dobrze sprawdzi się zarówno oświetlenie górne jak i ścienne, kierunkowe. Domowe instalacje elektryczne muszą zostać zaplanowane w taki sposób, by w większej odległości omijać wanny i prysznice. Wyjścia gniazd elektrycznych powinny być bryzgoszczelne, a kable muszą mieć odpowiednią grubość (dobrze sprawdzą się przewody YDYp 3x2,5mm2). Pamiętajmy, że w łazienkach pracują urządzenia o większej mocy (pralki, suszarki). Dlatego zastosowanie zbyt cienkiego kabla mogłoby wywołać nadmierne obciążanie instalacji.

Instalacja elektryczna w sypialni – po ścianach pomieszczenia należy przeprowadzić instalację elektryczną i zamontować przynajmniej dwa gniazda elektryczne. Zaplanujmy je w taki sposób, by znajdowały się po przeciwległych stronach łóżka. Dzięki temu umożliwimy mieszkańcom wygodne ładowanie telefonu, podłączenie radia czy lampki nocnej. Dobrym pomysłem będzie także okablowanie oświetlenia ściennego. Najlepiej ulokować je tuż za wezgłowiem łóżka. Dzięki temu oświetlenie nie będzie oślepiało użytkowników podczas wypoczynku.

Okablowanie dodatkowe

We współczesnym budownictwie zwracamy szczególną uwagę na aspekty bezpieczeństwa. Dlatego domowe instalacje elektryczne są coraz częściej integrowane z dodatkowymi systemami. Przed rozpoczęciem prac budowlanych warto pomyśleć o systemach alarmowych i wstępnie rozplanować ich okablowanie. Pamiętajmy, że centralka alarmowa powinna być ulokowana w miejscu oddalonym od okien oraz pozbawionym dostępu dla osób trzecich. Schematy instalacji elektrycznych powinny uwzględnić zasilenie alarmu oraz wyprowadzenie sygnalizacji dźwiękowej na zewnątrz budynku.

Kolejnym okablowaniem dodatkowym jest monitoring. Przemyślmy kwestię lokalizacji i zasilenia kamer. Dobrze będzie też rozplanować rozprowadzenie przewodów do pomieszczenia. Wszystkie przewody powinny prowadzić do punktu centralnego (najczęściej do rejestratora DVR). Sam rejestrator musi być dobrze zabezpieczony i ukryty przed dostępem osób trzecich.  Oczywiście alternatywą jest skorzystanie z bezprzewodowych kamer IP, o tym możecie przeczytać więcej w tym artykule.

Czy domowe instalacje elektryczne i okablowanie można zaplanować samodzielnie?

W pewnym stopniu tak. Schematy instalacji elektrycznej powinny być wykonane zgodnie z założeniami i potrzebami przyszłych użytkowników. Ta sama zasada dotyczy każdego innego okablowania. Inwestor może wykonać wstępny schemat, oznaczyć przyszłe rozmieszczenie urządzeń, mebli, sprzętów, kamer itp.

Jednak ostateczny schemat powinien zostać wykonany przez doświadczonego instalatora, który będzie potrafił dobrać rodzaj kabli, obliczyć zapotrzebowanie budynku na moc elektryczną i zaplanować odpowiednią liczbę obwodów. Podobnie jest z okablowaniem do alarmów oraz monitoringu. Zaleca się, by rozplanowała je doświadczona ekipa instalatorska, która określi optymalną lokalizacje czujek, kamer i osprzętu. Pamiętajmy też, że samodzielny montaż kamer i systemów alarmowych może się wiązać z utratą gwarancji. Dlatego zatrudnienie certyfikowanych instalatorów jest jedynym słusznym rozwiązaniem.

Instalacje elektryczne - to musisz wiedzieć przed budową domu

Decyzję o tym, jak rozłożyć instalację elektryczną, należy podjąć na deweloperskim etapie budowy domu. Schemat instalacji elektrycznej powinien być gruntownie przemyślany. Dzięki temu wszystkie gniazda elektryczne i wyjścia instalacji oświetleniowej w domu będą funkcjonalne. Projekt instalacji elektrycznej powinien zostać przygotowany przez doświadczonego fachowca. Tylko wtedy będzie w pełni bezpieczny. Projekt instalacji elektrycznej powinien znaleźć się w dokumentacji technicznej domu, łącznie z protokołem odbioru, podpisanym przez elektryka.

Schemat instalacji elektrycznej powinien być stworzony we współpracy z właścicielami. Dzięki temu rozłożenie gniazdek będzie bardziej funkcjonalne. Warto także pomyśleć o tym, by wstępnie mieć przygotowany plan rozstawienia mebli i sprzętów we wszystkich pomieszczeniach. Dzięki temu konstruktor będzie mógł lepiej rozplanować przewody i ustalić miejsca, w których muszą być zamontowane kontakty. W schemacie instalacji elektrycznej można wprowadzić zmiany w czasie realizacji, jednak czasami może okazać się, że są one daleko idące i należy zmienić cały projekt.

Instalacje elektryczne – prace elektryczne i protokół odbioru

Wszystkie prace elektryczne powinny być robione przez fachowców, którzy mają odpowiednie uprawniania. Dotyczy to zarówno tworzenia schematów, jak i samego okablowania domu i stworzenia instalacji oświetleniowej. Podobnie doświadczony elektryk powinien zająć się zamontowaniem instalacji alarmowej, którą najczęściej robi się w innym czasie niż inne instalacje w domu.

Po zamontowaniu i przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych pomiarów, należy sporządzić protokół odbioru instalacji elektrycznej. Może on zostać wystawiony i podpisany wyłącznie przez elektryka, który posiada certyfikat kwalifikacyjny grupy G1. Nie każdy elektryk oferujący swoje usługi stworzenia instalacji elektrycznej ma taką możliwość, warto więc sprawdzić to zawczasu. Protokół odbioru powinien trafić do całej dokumentacji technicznej domu, którą zajmuje się kierownik budowy. Jest to kluczowy dokument, bez którego nie będziesz mógł oddać budynku do użytkowania.

Koszt założenia instalacji elektrycznej w domu

Instalacje elektryczne w zakresie podstawowym, czyli rozłożenie kabli, wyznaczenie włączników, punktów oświetlenia i gniazd elektrycznych, kosztują około 2 tysięcy złotych. Jednak koszt może być znacznie wyższy, jeśli zależy ci na dodatkowych usługach i dodatkowym okablowaniu. Koszt wzrasta, jeśli potrzebujesz punktu komputerowego. Także dodatkowa instalacja oświetleniowa w ogrodzie i przygotowanie instalacji do systemu alarmowego ciągnie za sobą kolejne opłaty. W najbardziej rozszerzonej wersji za samo zrobienie instalacji elektrycznej przyjdzie ci zapłacić ponad 7 tysięcy złotych.

Dodatkowe koszty poniesiesz za zrobienie zasilania awaryjnego. Wiąże się ono z zakupem agregatu prądotwórczego, który kosztuje w wersji minimalnej około 1200 zł. Opłaty pobierane są za każdy punkt oświetlenia i gniazda elektrycznego zasilanego awaryjnie. Pojedynczy element kosztuje około 400 zł.

Kolejnym kosztem jest opłata za sporządzenie protokołu odbioru instalacji elektrycznej. Także pomiary elektryczne są płatne. Obie usługi wykonane przez profesjonalnego, certyfikowanego elektryka będą kosztowały około 1000 zł.