Samoczyszczące szyby – czym są i czy rzeczywiście czyszczą się same?
Jeszcze kilkanaście lat temu wizja stworzenia samoczyszczących szyb była określana mianem nierealnego snu. Jednak w dzisiejszych czasach okazuje się to w pełni możliwe. Firma Pilkington jako pierwsza wyszła naprzeciw oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów, tworząc szkło samoczyszczące. Co to właściwie jest? I czy rzeczywiście spełnia swoje funkcje? Czy nadaje się zarówno na okna drewniane, jak i pcv? Na te pytania odpowiemy poniżej.
Szukasz ofert na takie szkła? Wypełnij ten formularz i otrzymaj oferty bezpośrednio od firm!
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym są i jak działają samoczyszczące się szyby?
Sekret działania szkła tkwi w zastosowaniu nowoczesnej powłoki samoczyszczącej. Ta powłoka działa dwuetapowo.
- Wykorzystuje zjawisko fotokatalizy. Ten naturalny proces sprawia, że zanieczyszczenia organiczne ulegają rozkładowi w kontakcie z promieniami ultrafioletowymi. Po rozłożeniu stają się łatwe do usunięcia z powierzchni szyby.
- Drugi etap polega na wykorzystaniu właściwości hydrofilnych powłoki w czasie gdy pada deszcz. Rozłożone zanieczyszczenia organiczne zmywają się z szyby pod wpływem działania opadów atmosferycznych. Powłoka Pilkington Active sprawia, że krople deszczu rozlewają się po szybie, tworząc cienką, równomiernie spływająca powłokę. Woda spływa wraz z zanieczyszczeniami, odsłaniając czyste szkło. Co więcej, na powierzchni szyby nie tworzą się nieestetyczne zacieki, więc de facto deszcz czyści nasze szyby.
Co ciekawe, firma Pilkington nie jest jedynym producentem samoczyszczących szyb. Ciekawie prezentuje się także oferta firmy Saint Gobain-Glass. Szkło wykonane w technologii SGG biolcean działa na identycznych zasadach jak szyby Pilkington Active. Skuteczność obu produktów również jest taka sama.
Gdzie można zastosować szkło samoczyszczące?
Szkło samoczyszczące wizualnie nie różni się od swoich standardowych odpowiedników. Jego transparentność nie jest w żaden sposób ograniczona. Produkty tego typu nadają się na wszystkie szyby zespolone. Można je znaleźć w standardowych oknach ściennych, drzwiach balkonowych, większych przeszkleniach, ścianach oranżerii itp. Powłoki SGG Bioclean i Pilkington Active najlepiej sprawdzają się w miejscach nasłonecznionych.
W ofercie producentów znajdziemy także samoczyszczące się okno dachowe. Zastosowanie samoczyszczących szyb jest szczególnie przydatne przy oknach, które znajdują się w trudno dostępnych miejscach. Położone wysoko okna dachowe, czy przeszklenia wysokich budynków są trudne do utrzymania w czystości. Powłoka SGG Bioclean lub Pilkington Active stanowi wygodną alternatywę dla szyb tradycyjnych.
Warto też dodać, że szkło samoczyszczące dobrze sprawdza się na terenach silnie uprzemysłowionych, w których występują liczne zanieczyszczenia organiczne.Skuteczność działania takich szyb zależy od ich ekspozycji. Im większy dostęp do promieni słonecznych i ekspozycji na opady atmosferyczne, tym lepiej. Okna ulokowane w mocno nasłonecznionym miejscu będą szybko rozkładały zanieczyszczenia organiczne, a intensywne opady odsłonią czyste przeszklenia. Niestety skuteczność samooczyszczenia się szkła ulokowanego w cieniu (a tym bardziej pod zadaszeniem) znacząco spada.
Czy samoczyszczące się szyby wymagają mycia?
Niestety tak. Powłoka samoczyszcząca nie zapewnia pełnej ochrony przed zabrudzeniami. Niektóre zanieczyszczenia pozostają na szybie i wymagają ręcznego usunięcia. Szkło samoczyszczące nie eliminuje potrzeby mycia szyb, jednak mocno wydłuża czas pomiędzy tymi czynnościami. Powłoki SGG Bioclean i Pilkington Active są w stanie kilkukrotnie wydłużyć czas transparentności szyby. Trudno jest jednoznacznie określić skuteczność ich działania. Wszystko zależy od ekspozycji przeszklenia i stopnia zanieczyszczenia lokalnego środowiska. Szyba ulokowana w optymalnej ekspozycji wymaga mycia mniej więcej raz do roku.
Czy takie szkło naprawdę czyści się samo?
Tak. Powłoki wykorzystujące zjawisko fotokatalizy naprawdę mają właściwości samoczyszczące. Jest to skuteczny, a zarazem ekologiczny sposób na utrzymanie przeszkleń w idealnym stanie. Samooczyszczenie odbywa się przy wykorzystaniu naturalnych procesów środowiska. Nowoczesne, samoczyszczące się przeszklenia, szyby balkonowe i okno dachowe nie wymagają tak częstego stosowania chemicznych detergentów. Dzięki temu stają się rozwiązaniem dla inwestorów, którzy cenią sobie komfort oraz ekologię.
Szkło samoczyszczące według użytkowników
Szyby zespolone wzbogacone o powłokę samoczyszczącą stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Na branżowych forach internetowych znajdziemy wiele pozytywnych opinii użytkowników. Szkło samoczyszczące cieszy się dobrą renomą i jedynie niewielkie grono internautów odradza ich zakup. Większość użytkowników podkreśla, że działanie powłoki samoczyszczącej jest widoczne, a komfort użytkowania okien pozostaje wyższy. Użytkownicy zwracają też uwagę na zmniejszenie się pary wodnej osiadającej na szybach. Właściwości fotokatalityczne powłoki sprawiają, że woda bardzo szybko odparowuje, a na powierzchni szyby nie tworzy się żaden nalot.
Czy warto inwestować w szkło samoczyszczące?
To zależy od specyfiki budynku, wymagań oraz oczekiwań inwestora. Szkło samoczyszczące nie jest już tak drogie jak jeszcze kilka lat temu. Jednak kupno okien z powłoką SGG Bioclean lub Pilkington Active nadal pozostaje odczuwalnym wydatkiem. Tego typu produkty nie sprawdzą się pod zadaszeniami, czy w miejscach zacienionych. Ich montaż w łatwo dostępnych przestrzeniach także nie wydaje się zbyt zasadny.
Okna ze szkłem samoczyszczącym najlepiej sprawdzają się w słonecznych, trudno dostępnych ekspozycjach. Częste mycie dużych oraz trudno dostępnych przeszkleń mogłoby być bardzo uciążliwe. Dlatego szyby samoczyszczące mogą sprawdzić się na dużych balkonach, nasłonecznionych tarasach, w dużych przeszkleniach elewacyjnych, witrynach itp. Dobrym pomysłem będą też ulokowane wysoko, samoczyszczące się okna dachowe.W tym wypadku dodatkowa powłoka samoczyszcząca szkła może zaoszczędzić sporo naszego czasu oraz wysiłku.