Renowacja parkietu i jego odnowienie, czyli co zrobić ze starym parkietem? Porady, ceny, opinie
Co zrobić ze starym parkietem? Czy warto go odnawiać? A może lepiej zerwać i położyć nowy? Przed tymi pytaniami staje wiele osób, które rozpoczynają prace remontowe. Dlatego w poniższym artykule podpowiemy, jak poradzić sobie ze zniszczonymi nawierzchniami i w jakich sytuacjach nie warto ich naprawiać.
Planujesz wymianę parkietu? Sprawdź koszty na naszym kalkulatorze. Możesz też wypełnić ten formularz, aby otrzymać atrakcyjne oferty na układanie, cyklinowanie lub renowację parkietu od sprawdzonych firm budowlanych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kiedy warto naprawiać parkiet?
Tradycyjny parkiet drewniany tworzy się z deszczułek wykonanych z litego drewna. Wszystkie elementy łączy się na pióro i wpust. Dobrze wykonany parkiet może posłużyć przez kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt lat. Regularne cyklinowanie bądź olejowanie przywraca mu pierwotny wygląd. Jednak zdarzają się także sytuacje, gdy renowacja parkietunie ma większego sensu. Pamiętajmy, że renowacja może być wykonana jedynie na klepkach o odpowiedniej grubości. Każde cyklinowanie podłogi zmniejsza grubość deszczułek. Jeśli parkiet jest na tyle cienki, że uwidaczniają się łączenia, wówczas renowacja nie ma żadnego sensu. Dlatego warto zmierzyć grubość deszczułek dochodzących do pióra i wpustu. Jeśli grubość nie przekracza 3 mm, to tańszym rozwiązaniem będzie układanie parkietu od nowa.
Kolejną sytuacją jest zbytnie zniszczenie klepek. Jeśli nasz parkiet został zalany, deszczułki uległy wypaczeniu, zostały zaatakowane przez pleśń, bądź popękały, to ich odnowienie nie będzie możliwe. Możemy zatem stwierdzić, że odnawianie parkietu ma sens jedynie w przypadku powierzchniowych zarysowań, zmiany barwy deszczułek, bądź pojawienia się płytkich uszkodzeń. W tym wypadku cyklinowanie, olejowanie bądź lakierowanie parkietu nie powinno przysporzyć zbyt dużych problemów.
Na czym polega cyklinowanie?
Cyklinowanie podłogi polega na zeszlifowaniu wierzchniej warstwy klepek. Usunięcie starej, zniszczonej powłoki przywraca dawny wygląd deszczułek i sprawia, że podłogi drewniane nabierają dawnego blasku. Do prac wykorzystujemy cykliniarki. Niestety ich zakup będzie dość drogi, a obsługa wymaga doświadczenia. Jeśli chcemy wykonać renowację samodzielnie, możemy wypożyczyć niezbędny sprzęt. Będzie to znacznie bardziej ekonomiczne niż zakup. Cena wynajmu cykliniarki to ok. 100 zł za dobę.
Musimy jednak podkreślić, że nieumiejętne cyklinowanie może jedynie zniszczyć naszą drewnianą podłogę. Szlifowanie trzeba przeprowadzać stopniowo, używając powłok ściernych o różnej granulacji. Najważniejsze jest to, aby zeszlifować jak najmniejszą powłokę (jedynie tą, która uległa zniszczeniu). Odnawianie parkietu wymaga sporej wprawy, dlatego warto je powierzyć sprawdzonym fachowcom. Usługi parkieciarskie nie należą do najdroższych. Za cyklinowanie zapłacimy między 10, a 25 zł/m2. Wybór sprawdzonej ekipy daje nam pewność, że renowacja parkietu nada naszej nawierzchni pożądany, świeży wygląd. Oferty od takich firm można otrzymać uzupełniając i wysyłając ten formularz.
Uzupełnianie ubytków parkietu
Renowacja parkietu to nie tylko szlifowanie, ale także uzupełnianie ubytków. Po pierwszym etapie cyklinowania musimy odpylić całą powierzchnię podłogi i usunąć jej zniszczone fragmenty. Wymieniamy wszystkie deszczułki, które przegniły lub posiadają głębokie uszkodzenia. Dopasowanie odpowiednich klepek nie powinno przysporzyć zbyt dużych problemów. Cyklinowanie odsłoni pierwotną barwę drewna, dlatego nowe deszczułki nie będą się wyróżniały. Musimy jedynie dobrać ten sam gatunek drewna (najczęściej w parkietach stosuje się rodzimy dąb).
Po wymianie uszkodzonych deszczułek warto też uzupełnić mniejsze ubytki parkietu. W ofercie handlowej znajdziemy specjalne masy szpachlowe, które łączy się z pyłem powstałym podczas cyklinowania. Taka mieszkanka uzyskuje kolor naszego parkietu. Wypełniamy nią głębsze rysy i niewielkie wgłębienia. Kolejne cyklinowanie wygładzi całą powierzchnię i sprawi, że masa nie będzie widoczna.
Lakierowanie parkietu
To kolejny etap prac renowacyjnych. Dobrze dobrany lakier podkreśli naturalny kolor drewna i uwidoczni usłojenie. Będzie też dobrym zabezpieczeniem przed zarysowaniem oraz wilgocią. Lakier nie wnika w głąb struktury drewna, lecz pozostaje na jego powierzchni. Dzięki tej dodatkowej warstwie ochronnej podłoga staje się łatwa do utrzymania w czystości. W ofertach handlowych znajdziemy lakiery bezbarwne i kolorowe. Dzięki temu możemy zmienić barwę posadzki, rozjaśnić ją bądź delikatnie przyciemnić. Przed zakupem zwróćmy uwagę na specyfikę preparatu. Lakiery dostępne w sprzedaży mają zróżnicowaną odporność na ścieranie. Produkty z górnej półki chronią naszą posadzkę przed powierzchniowymi rysami. Są dobrym rozwiązaniem w przypadku intensywnie użytkowanych nawierzchni podłogowych.
W ofertach sprzedawców znajdziemy także lakiery błyszczące, matowe i półmatowe. Warto je dopasować do stylistyki aranżacyjnej wnętrza. Każdy z tych preparatów daje nieco odmienne możliwości wykończeniowe.
Niestety lakierowanie parkietu ma też swoje wady. Jedną z nich będzie możliwość sklejenia się brzegów deszczułek. Kolejną niedogodnością pozostaje brak możliwości wykonania miejscowej naprawy parkietu. Jeśli uszkodzeniu ulegnie kilka deszczułek, wówczas konieczna będzie kompleksowa renowacja parkietu. To z kolei przekłada się na wyższy koszt całego przedsięwzięcia.
Czym jest olejowanie parkietu?
W ofertach sprzedawców znajdziemy różnorodne oleje do drewna. Możemy je wykorzystać do naszego parkietu. Olej to ciekawa alternatywa dla lakieru. Posiada odmienną paletę zalet i wad. Do największych zalet oleju należy fakt, że preparat wnika głęboko w strukturę drewna. Dobrej jakości preparaty posiadają w swoim składzie dodatkowe substancje ochronne. Dzięki temu deszczułki są lepiej zabezpieczone przed wilgocią, atakami szkodników, grzybów oraz pleśni.
Olejowany parkiet pozostaje matowy. Może być nieco trudniejszy do utrzymania w czystości niż jego lakierowane odpowiedniki. Dodatkową niedogodnością będzie wyższy koszt wykończenia podłogi. Warto jednak zaznaczyć, że olej nie skleja brzegów deszczułek, dobrze je impregnuje i umożliwia wykonywanie miejscowych remontów.
Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, musimy pamiętać o konieczności regularnego powtarzania olejowania. Preparaty olejowe nie tworzą tak trwałej bariery ochronnej jak lakiery do drewna. Dlatego olejowanie trzeba powtarzać raz na kilka lat.
Olej czy lakier, który preparat lepiej sprawdzi się do parkietu?
Oba produkty sprawdzają się w nieco innych pomieszczeniach. Lakier dobrze poradzi sobie w pomieszczeniach suchych (np. w salonie). Skutecznie zabezpieczy intensywnie użytkowany parkiet. Będzie też świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą regularnie konserwować swoich podłóg.
Z kolei olej do drewna lepiej sprawdzi się na posadzkach ulokowanych w bardziej wilgotnych pomieszczeniach. Olej nie stanowi tak skutecznego zabezpieczenia przed zarysowaniem, ale za to dobrze chroni przed niszczącym działaniem wilgoci. Warto stosować go wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko zalania bądź ochlapywania posadzki.
W zasadzie o wyborze wykończenia decydujemy na samym początku, podczas układania parkietu. W trakcie renowacji najlepiej zastosować ten sam preparat ochronny, którego używaliśmy wcześniej.
Stary parkiet i nowoczesny design
Renowacja parkietu to świetny czas na całkowitą zmianę jego wyglądu. Nasza podłoga nie musi wyglądać tradycyjnie. Przy odrobinie zaangażowania będziemy w stanie nadać jej nowoczesny, atrakcyjny design. Ostatnio dość popularnym sposobem stało się malowanie deszczułek kolorową farbą kryjącą. Malując kilka wybranych klepek będziemy w stanie stworzyć na podłodze unikalne wzory. Wybór koloru i wzoru zależy wyłącznie od naszej wyobraźni.
Do pomalowania klepek potrzebujemy farby do drewna, taśmy malarskiej oraz wałka. Na wstępie tworzymy własny projekt podłogi. Przemyślmy starannie, które klepki mają być pomalowane, a które zostaną bez zmian. Malowane deszczułki oklejmy dookoła taśmą malarską. W ten sposób zabezpieczymy pozostałe fragmenty przed zabrudzeniem. W ostatnim etapie wystarczy pomalować deszczułki, odczekać do wyschnięcia farby i odkleić taśmę. Nasza odnowiona, drewniana posadzka jest już gotowa.
Jeżeli nie chcesz wykonywać tych prac samodzielnie - sprawdź też cennik cyklinowania parkietów w całej Polsce.