Nepeta cataria, czyli kilka słów o gatunku

Kocimiętka właściwa (łac. Nepeta cataria) to wyjątkowa roślina pochodząca z umiarkowanych stref klimatycznych z Europy, Azji i Afryki. Należy do rodziny jasnowatych i może wyglądać jak połączenie mięty i lawendy. Ma grube, zielone liście o owalnym kształcie, poznaczone siatką unerwienia, rosnące parami naprzemienne. Spośród liści wyrastają drobne kwiaty, które mają ogromną wartość ozdobną. Kolor kwiatów jest fioletowy, a z kocimiętką nie ma problemów w uprawie.

Drobne kwiaty o rurkowatym kształcie zbierają się na wiotkich łodygach w nibyokółka. Są bardzo liczne i gęste, dzięki czemu roślina ma bardzo wiele uroku i wdzięku. Jak większość przedstawicieli rodziny jasnowatych, są to kwiaty wieloletnie długo kwitnące, które cieszą swoim wyglądem przez wiele miesięcy. Rośliny tworzą duże, bujne kępy, które mają tendencję do ciągłego rozrastania się i osiągają około 45 cm wysokości. Zdarza się jednak, że są znacznie wyższe, nawet do 1 m. Są bardzo gęste i świetnie sprawdzają się w ogrodzie. Ich urok jest nieprzeciętny, a uprawa nie jest trudna, więc też cena nie jest za wysoka.

Najbardziej popularnym i najczęściej uprawianym gatunkiem jest Nepeta cataria, czyli kocimiętka właściwa - najwyższy i najbujniej rosnący przedstawiciel tej rodziny. Wytwarza niebieskie, różowe lub białe kwiaty. Na uwagę zasługuje także Nepeta cataria var. citrodora, która wytwarza przyjemny, bardzo charakterystyczny, cytrusowy zapach. Powodzeniem cieszy się także kocimiętka żyłkowana, która wytwarza przepiękne, błękitne kwiaty, urozmaicające każdą rabatę. Jeśli projekt ogrodu chciałbyś zlecić profesjonalnej firmie, zapoznaj się także z cennikiem zakładania i pielęgnacji ogrodów, w zależności od województwa.

Kocimiętka jest znana najbardziej ze swoich właściwości, zwłaszcza z tego, że przyciąga koty, ale jest obojętna dla psa. Często kupowana jest kocimiętka dla kota w formie suszu lub zabawek nasączonych jej zapachem, jednak na naszych futrzastych przyjaciół działa także świeża roślina. Dlatego właśnie często mówi się na nią trawa dla kota. Dodatkowo olejek z kocimiętki jest wykorzystywany jako odstraszasz komarów. Warto więc zaprosić tę wyjątkową roślinę do swojego ogrodu.

Nasiona i sadzonki, czyli rozpoczynanie uprawy

Kocimiętka może być uprawiana na dwa sposoby – przez sadzonki lub nasiona. W tym drugim przypadku nie można pobierać ich bezpośrednio od rośliny, nasiona kupuje się w każdym sklepie ogrodniczym. Ich cena nie jest zbyt wygórowana, najczęściej kosztują kilka złotych. Częściej niż nasiona wykorzystuje się jednak sadzonki. Kupuje się je najczęściej w doniczkach, z których wysadza się je bezpośrednio do ziemi.

Trawa dla kota jest rozmnażana także poprzez podział sadzonek. Rozdziela się co najmniej trzyletnie sadzonki, wczesną wiosną, kiedy wypuszczą nowe pędy. Zanim po podziale zaczną się rozrastać, minie około dwóch lat, ale wtedy będą bardzo szybko się rozwijały. Cena sadzonek także nie jest wygórowana, warto więc posadzić je w swoim ogrodzie jak najszybciej. Sadzonki rozmieszcza się w odległości około 30 cm od siebie, by kępy kocimiętki miały dużo miejsca do rozwoju. Warto wiedzieć, że roślina ma tendencję do nadmiernego rozrastania się i może stanowić konkurencję dla innych krzaczków. Narażone są zwłaszcza kwiaty wieloletnie długo kwitnące o niskim pokroju.

Kocimiętka powinna być sadzona w ogrodzie na słonecznym stanowisku. To najważniejszy warunek, jaki trzeba jej zapewnić, zwłaszcza, że w nawet niewielkim zacienieniu rośnie dużo słabiej i znacznie się przerzedza, co zmniejsza jej atrakcyjność. Trawa dla kota nie przepada także za nadmierną wilgotnością, dlatego trzeba stworzyć jej odpowiednie warunki. Na dno dołków warto wrzucić niewielką warstwę drenażu, podłoże powinno być także mocno przepuszczalne. Kwiaty wieloletnie długo kwitnące, do których zalicza się kocimiętka, muszą znajdować się także w takim miejscu, gdzie nie zniszczy ich śnieg i zimny, porywisty wiatr.

Trawa dla kota udaje się na każdej glebie, nawet na glinie, pod warunkiem, że dodamy do niej nieco żwiru. Zanim posadzimy sadzonki, warto dodać kompostu do podłoża, by rośliny bujniej rosły. W czasie sadzenia kocimiętka nie wymaga nawożenia.

Trawa dla kota – uprawa i pielęgnacja

Kocimiętka to idealna roślina dla początkujących, głównie ze względu na to, że jest bardzo wyrozumiała. Z cierpliwością przyjmuje nawet poważne błędy uprawowe i ma naprawdę minimalne wymagania. Trawa dla kota jest odporna na suszę, więc podlewa się ją tylko w czasie długotrwałych upałów, poza tym świetnie sobie radzi sama.

Kocimiętka to roślina, którą uwielbiają koty. Ma na nie niezwykły wpływ, jednakże warto wiedziec, że roślina ładnie wygląda, a jej uprawa i pielęgnacja nie nastręcza problemów.
Kocimiętka właściwa - jak uprawiać roślinę, którą pokocha twój kot?

Kocimiętka nie ma także wymagań związanych z nawożeniem. Tutaj trzeba uważać, bo bardzo łatwo ją przenawozić, na zbyt nawiezionym podłożu traci bujność i walory estetyczne. Jeżeli uprawiasz ją na jednolitej rabacie, wystarczy coroczne zasilanie małymi dawkami wieloskładnikowego nawozu. Jeżeli jednak chcesz stworzyć wielobarwną i wielogatunkową rabatę, a kocimiętce będą towarzyszyć kwiaty wieloletnie długo kwitnące, nawożenie powinno być przeprowadzane nieco częściej. Raczej pozostałe kwiaty będą potrzebować minerałów, ale trzeba chronić stanowisko przed wyjałowieniem. Cena takiego zabiegu będzie bardzo niska, cena wieloskładnikowych preparatów do roślin bylinowych rzadko przekracza 15-16 zł. Zapoznaj się także z całym cennikiem najpopularniejszych roślin ogrodowych.

Kocimiętka wymaga także delikatnego przycinania. Jeżeli zrobisz je tuż po przekwitnięciu, są duże szanse, że roślina jeszcze raz wypuści kwiaty, co sprawi, że jej wartość dekoracyjna będzie trwała bardzo długo. Zostawia się łodygi długości kilku centymetrów, roślina powinna błyskawicznie odrosnąć. By to przyspieszyć, można posypać lub podlać ją niewielką dawką nawozu. Jesienią warto znów przeprowadzić cięcie, tym razem bardziej radykalne – zostawiając kilka łodyg obciętych tuż nad ziemią. Dzięki temu masz pewność, że roślina przetrzyma zimę, a w kolejnym sezonie, od czerwca czy od lipca, a nawet wcześniej, znów pięknie rozkwitnie.

Z zimowaniem kocimiętki także nie powinno być problemów. W naszym klimacie roślinę trzeba okryć na zimę – filcem lub cetyną. Cena osłon tego typu także nie jest wysoka, więc uprawa kocimiętki na pewno nie zrujnuje nawet najniższego budżetu. Gdy tylko miną mrozy, rośliny trzeba odsłonić, inaczej mogłyby zacząć gnić.

Trawa dla kota w ogrodzie

Nie tylko kocimiętka dla kota jest uprawiana, najczęściej jednak stosuje się ją ze względu na przepiękny pokrój i urocze kwiaty. Z tego względu często pojawia się w ogrodach i zwraca na siebie uwagę wyjątkową delikatnością i subtelnością. Jest to wspaniała roślina, która idealnie sprawdza się w ogrodach w stylu rustykalnym, wiejskim i sielskim. Wszelkie staroświeckie aranżacje i projekty – właśnie w nich sprawdza się najlepiej. Pojedyncza roślina może nie robi takiego wrażenia, ale nasadzona w kilka lub kilkanaście sztuk wygląda już zachwycająco.

Kocimiętka często jest także elementem barwnych rabat, zwłaszcza tych wesołych i wielokolorowych, gdzie jest jednym z niewielu fioletowo-niebieskich akcentów. Najczęściej towarzyszą jej kwiaty wieloletnie długo kwitnące, takie jak róże, lawenda czy echinacea (jeżówka). Ładnie wygląda na tle średniowysokich malw – w tym połączeniu wygląda najbardziej tradycyjnie, staroświecko i uroczo. Można zestawić ją także z barwnymi kosaćcami, dobrym towarzystwem będą także inne kwiaty wieloletnie długo kwitnące.

Ze względu na to, że kocimiętka ma tak małe wymagania uprawne, można sadzić ją także na skalnikach, gdzie świetnie skomponuje się z roślinami skalnymi. Jej niebieskie kwiaty idealnie kontrastują także z niewysokimi iglakami, warto więc wziąć takie rozwiązanie pod uwagę. W tym artykule znajdziesz także propozycje innych roślin na skalniak.

Kocimiętka dla kota i pozostałe zastosowania

Kocimiętka dla kota? Oczywiście, ale to nie jedyne zastosowanie tej wyjątkowej rośliny. Przede wszystkim olejek z kocimiętki działa jak najlepszy odstraszasz komarów, które nie mogą ścierpieć tego zapachu. Można go kupić w wielu aptekach i drogeriach. Cena nie powinna być zbyt wysoka, jednak z powodzeniem wystarcza także roślina zasadzona, na przykład w pobliżu altany lub tarasu, w której lubisz spędzać letnie wieczory.

Olejek z kocimiętki ma także ten wyjątkowy zapach, który działa na koty przyciągająco. Kocimiętka dla kota jest właśnie kusząca z tego powodu. Olejki eteryczne, znajdujące się w liściach, przyciągają naszych futrzanych przyjaciół. Kocimiętka dla kota jest także nie lada przysmakiem – lubi zjadać jej pojedyncze pędy. Jednak najczęściej oznacza to, że może narobić na rabacie niemałych szkód, gdy będzie podgryzał pędy i bawił się wśród nich. Lepiej zastanowić się, jak zrobić z niej zabawki niemal za darmo i tresować kota w domu.

Kocimiętka dla kota może być naturalnym antydepresantem. Nawet największych leniuchów pobudzi do działania, dlatego często olejek z kocimiętki dodaje się do kocich zabawek. Można kupić ją także w formie proszku lub sprayu. Ich cena może być dość wysoka, warto więc samemu wyprodukować lubiany przez koty specyfik. Za jej pomocą można przekonać zwierzaka do korzystania z kuwety lub spania na wytyczonym posłaniu.

Odstraszasz komarów i wabik dla kotów to tylko początek zastosowań kocimiętki. To nie tylko kwiaty wieloletnie długo kwitnące. Przede wszystkim młode pędy są bardzo smaczne i można dodawać je do sałatek i zup. Są bogate w witaminę C i bardzo zdrowe. Sproszkowane liście kocimiętki właściwej można także stosować jako przyprawę – za jej pomocą możesz podkreślić smak mięsa. Napar z liści ma także działanie uspokajające i ułatwia zasypianie, czasami podaje się go dzieciom, które często wybudzają się w nocy. Znajduje się także w lekach ułatwiających zasypianie. Co więcej, kocimiętka właściwa ma także działanie napotne, więc idealnie sprawdza się przy przeziębieniach i grypie, tym bardziej, że wykazuje również delikatne właściwości przeciwbólowe.

Susz do herbatki z kocimiętki właściwej można kupić, jego cena nie jest szczególnie wysoka, ale jeżeli zrobisz go samodzielnie, masz pewność, że jest w 100% naturalny. Liście i pędy przeznaczone na suszenie zbiera się w kwietniu i rozwiesza w przewiewnych miejscach, gdzie powoli zasychają.

ikona podziel się Przekaż dalej