Sposoby na niebanalne wykończenie kuchni

Aranżacje kuchni powinny opierać się nie tylko na modnych rozwiązaniach i stylach, ale przede wszystkim na szeroko pojętej funkcjonalności. Jak połączyć te elementy? Projekty kuchni przewidują gotowe plany wykończenia, ale dopiero pomysł na kuchnię w rozumieniu aranżacji nadaje wnętrzu charakter. Poznaj nasze pomysły na projekty kuchni nowoczesnych, w tym także pomysł na małą kuchnię oraz ciekawe rozwiązania na projekty kuchni w bloku.

Dobre projekty kuchni, czyli od czego zacząć?

Zanim zaczną nas interesować aranżacje kuchni, należy skupić się na bardzo ważnym zagadnieniu, jakie stanowią odpowiednie do wygospodarowanej przestrzeni projekty kuchni. Nasz pomysł na kuchnię powinien uwzględniać kilka bardzo ważnych kwestii.

  • Układ mebli i sprzętu - ten punkt powinien stosować się do zasady najwyższej ergonomii i funkcjonalności, jaką można osiągnąć dzięki układowi zgodnie z tak zwanym trójkątem roboczym. Jego wierzchołki wyznaczają odpowiednio zlew, kuchenka i lodówka, wokół których jednocześnie skupiają się podstawowe strefy: zmywania, przygotowywania posiłków i przechowywania. Pomiędzy wymienionymi elementami wyposażenia powinna zostać zachowana odległość co najmniej 120 cm, co umożliwia swobodne przemieszczanie się i korzystanie ze wszystkich stref. Powstałe części powinien łączyć blat roboczy.
  • Wybór mebli - większe pole do popisu dają oczywiście meble na wymiar, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać komplet z salonu, odpowiadający konkretnym rozmiarom pomieszczenia. Przeczytaj także nasz artykuł: Meble kuchenne - na wymiar czy z salonu?
  • Rodzaj i rozmiar sprzętu - te także powinny zostać przewidziane już przez same projekty kuchni. Konieczne, by była w nich uwzględniona także ewentualna zabudowa, więc niezbędny jest wcześniejszy, konkretny wybór, jeśli chodzi o sprzęt AGD w nowoczesnej kuchni.
  • Niekonwencjonalne rozwiązania - pomysł na kuchnię powinien uwzględniać także wszelkie innowacje, jeśli chodzi o aranżacje kuchni. W końcowej fazie wykańczania pomieszczenia może okazać się niemożliwe zainstalowanie wymyślnego oświetlenia, dlatego też projekty kuchni powinny zostać uzupełnione o wszelkie pomysły aranżacyjne.
  • Kolory, materiały, dodatki - wzór płytek, zlewozmywak, a nawet zasłony i rolety to także elementy, które powinien uwzględniać pomysł na kuchnię. Wszystko po to, by dokładnie obliczyć niezbędny budżet oraz odpowiednio wcześnie określić miejsce ich zakupu.

Skoro wiemy już, co dokładnie powinny zawierać projekty kuchni, możemy przejść do poszukiwania pomysłów na aranżacje kuchni oraz tworzenia planu własnego pomieszczenia idealnego. Gdzie szukać pomysłów na kuchnię?

Projekty kuchni - samodzielne czy profesjonalne?

Niekwestionowaną kopalnią, jeśli chodzi o projekty kuchni, jest oczywiście Internet. Te gotowe mają jednak niewiele wspólnego z przestrzenią, jaką sami mamy do zagospodarowania i mogą stanowić wyłącznie luźną inspirację w kwestii pomysłów na kuchnię.

Samodzielne projekty kuchni

Swój pomysł na kuchnię, który może stanowić także otwarta kuchnia, łatwo jednak przełożyć na niemalże profesjonalny projekt 3D. W sieci znajdziemy bowiem darmowe programy do projektowania wnętrz, które pomogą nam skutecznie zwizualizować pomysł i stworzyć projekt. Taką możliwość dają także na stronach internetowych markety wykończeniowo-budowlane, jak Leroy Merlin czy sklepy z meblami, na przykład Black Red White. Proste w obsłudze i intuicyjne narzędzia prowadzą przez wszystkie etapy pracy koncepcyjnej. Nie są jednak w stanie uchronić przed ewentualnymi błędami, które później mogą się dawać we znaki podczas użytkowania kuchni. Warto więc rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalisty, cennej szczególnie przy wykańczaniu pustego pomieszczenia. O samodzielne projekty kuchni możemy się pokusić przed remontem, kiedy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, które rozwiązania chcemy zmienić i jakie modyfikacje wprowadzić. Projektowanie od podstaw warto powierzyć specjalistom.

Aranżacje kuchni pod okiem profesjonalisty

Jeśli pomysł na małą kuchnię czy też inne aranżacje nowoczesnych kuchni zechcemy pozyskać od architekta wnętrz, musimy liczyć się z dodatkowym wydatkiem. Niektórzy dekoratorzy mają swoją stawkę w wysokości minimum kilkudziesięciu złotych za samą konsultację i poradę, inni świadczą taką usługę nieodpłatnie. Swoją konkretną stawkę mają już gotowe projekty kuchni nowoczesnych, która jest podzielona na dwie opłaty. Pierwsza w wysokości około 30% wartości całego projektu to cena za wstępną koncepcję w formie rysunków i odpowiednich rzutów, których wykonanie poprzedzają oględziny, pomiary i specyfikacja miejsca. Na tym etapie architekt wnętrz przedstawia także dokładne pomysły co do kolorystyki i stosowanych materiałów. Jeśli w tym momencie nie zrezygnujemy z pomocy profesjonalisty, kolejny krok stanowi przygotowanie przez niego projektu wykonawczego, jeśli chodzi o aranżacje nowoczesnych kuchni czy utrzymanych w innej stylistyce. Taki projekt to gotowa specyfikacja techniczna wraz z listą zakupów, kosztorysem i informacją o miejscach oraz dostępności materiałów. Wybrane projekty kuchni znajdziesz także w tym miejscu.

Pomysł na kuchnię - koszty projektu

Pozostaje tylko odpowiedź na pytanie, z jakim kosztem należy się liczyć w sytuacji, gdy aranżacje nowoczesnych kuchni chcemy otrzymać z rąk profesjonalisty? Stawki są zróżnicowane i najczęściej określane na poziomie ceny za 1 m kwadratowy. U początkujących architektów wnętrz wynoszą od kilkudziesięciu złotych do nawet powyżej 200 zł u profesjonalistów. Niektórzy wycenę uzależniają także od stopnia skomplikowania, więc pomysł na małą kuchnię będzie zdecydowanie tańszy niż na przykład projekty kuchni z jadalnią czy projekty kuchni z wyspą. Warto jednak zwrócić uwagę, że im bardziej wymyślny pomysł na kuchnię mamy, tym trudniejsze okaże się samodzielne przygotowywanie projektu.

Pomysł na kuchnię - gdzie szukać inspiracji?

Z odsieczą, jeśli chodzi o pomysły na projekty nowoczesnych kuchni, przychodzą portale tematyczne, na których w pogrupowanych kategoriach można znaleźć wszelkiego rodzaju pomysły na kuchnię - otwartą, małą, dużą, z aneksem kuchennym, wąską i każdą inną, a także z podziałem na styl skandynawski, nowoczesny, klasyczny, itp. To zdecydowanie ułatwia zadanie, jeśli z projektem planujemy zmierzyć się samodzielnie. Wiadomo jednak, że faza projektowania musi zostać poprzedzona etapem zbierania pomysłów i inspiracji. Aby nie utonąć w sieci od natłoku propozycji, warto założyć konto na portalu Pinterest. Dzięki niemu zdjęcia znalezione w Internecie można gromadzić na pogrupowanych tablicach i mieć do nich łatwy dostęp. Jeśli więc podczas surfowania wpadnie nam w oko jakieś ciekawe rozwiązanie aranżacyjne, wystarczy dodać „pin” i zdjęcie automatycznie zostanie zachowane. Nie ma konieczności gromadzenia fotografii w telefonie czy przypadkowych folderach na komputerze. Garść inspiracji na tanią kuchnię znajdziesz także w tym artykule.

Przy poszukiwaniu inspiracji nie należy także bagatelizować tradycyjnych źródeł, jak katalogi firm i sklepów z wyposażeniem wnętrz. Jest to rozwiązanie o tyle wygodne, że oprócz gotowych propozycji aranżacyjnych otrzymujemy informacje o cenach i miejscu dostępności. To zdecydowanie łatwiejsza ścieżka niż poszukiwanie produktu pod z góry określony pomysł. W tym drugim wypadku trzeba będzie się nieco natrudzić, by znaleźć odpowiednie elementy wyposażenia. Nic więc dziwnego, że praca architektów wnętrz jest często wysoko przez nich wyceniana. Nie sztuka w końcu wymarzyć sobie płytki w kolorze listków młodej brzozy z wymyślnym motywem florystycznym. Sztuka znaleźć odpowiednie na rynku.

Mała kuchnia w bloku = wielki kłopot?

Kuchnia w bloku to duże wyzwanie aranżacyjne dla architekta wnętrz, a co dopiero dla laików. Taka specyficzna mała kuchnia stanowi najczęściej relikt PRL-u, czyli w dobie dzisiejszych standardów jest niewspółmiernie małym względem innych, niefunkcjonalnym i nieustawnym pomieszczeniem. Czasami z oknem, czasami bez, w formie aneksu. Nie wspominając o tym, że o ciekawym rozwiązaniu, jakie stanowi otwarta kuchnia, bez generalnego remontu, można zwykle tylko pomarzyć. Na szczęście dobre projekty kuchni w bloku potrafią odczarować ten stan rzeczy.

Z czym trzeba się zmierzyć, jeśli chodzi o aranżacje nowoczesnych kuchni przy tak dużych ograniczeniach? Problem stanowi przede wszystkim niewielka powierzchnia. Najczęściej konieczne jest zminimalizowanie strefy przechowywania, by zyskać potrzebne miejsce na niezbędny sprzęt AGD i strefę zmywania, w której dobrze, by znalazła się także zmywarka. Nic więc dziwnego, że wysokich pomieszczeniach często znaleźć można pawlacz. W nowoczesnej kuchni także można wygospodarować na niego miejsce - obecnie przybiera formę modnej, całościennej zabudowy z szafek umieszczanych pod samym sufitem.

Projekty kuchni w bloku powinny także wykorzystywać patenty na optyczne powiększanie przestrzeni. Wśród nich najważniejsza jest odpowiednia gra światłem oraz dobór właściwych kolorów, tekstur i wykończeń. Odpowiednie aranżacje kuchni sprawią, że nawet mała kuchnia w bloku odzyska swoją funkcjonalność i optycznie będzie wyglądała na większą. Jak to osiągnąć?

Aranżacje kuchni: projekty kuchni w bloku

Jaki kształt powinna mieć kuchnia w bloku?

Najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o projekty kuchni w bloku, jest zastosowanie jednego ze sposobów rozmieszczenia szafek i urządzeń w pomieszczeniu, czyli w kształcie litery L lub w kształcie litery U. Pierwsze rozwiązanie nadaje się do zastosowania w sytuacji, kiedy mała kuchnia w bloku ma kształt kwadratu lub szerszego prostokąta. Pomiędzy dwoma rzędami szafek powinna być zachowana odległość co najmniej 90 cm, a najoptymalniejszym rozwiązaniem jest 120 cm. Taka przestrzeń pozwala na swobodne korzystanie z urządzeń i umożliwia łatwe przygotowywanie posiłków. Kształt litery L nadaje się natomiast w sytuacji, gdy kuchnia w bloku jest długa i wąska i kiedy nie jest możliwie ustawienie mebli po obu stronach. Wówczas jedna ze ścian powinna pozostać wolna. Jeśli zainteresował cię temat kuchni w bloku, w tym artykule znajdziesz zestawienie kosztów jej remontu z kosztami remontu kuchni w domu.

Rozwiązania do kuchni w bloku

Ciekawym rozwiązaniem są także szafki z przesuwnymi drzwiczkami, stworzone właśnie do wąskich pomieszczeń. Aranżacje kuchni z ich wykorzystaniem gwarantują oszczędność miejsca i maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Nie należy jednak zapominać o kluczowej zasadzie trójkąta roboczego lub, jeszcze lepiej, ciągu technologicznego. Ostatnie z rozwiązań jest idealne, jeśli chodzi o z jednej strony projekty kuchni nowoczesnych, a z drugiej o pomysł na małą kuchnię. Wówczas lodówka wyznaczająca strefę przechowywania, zlewozmywak i kuchenka umieszczone są w jednej linii i oddzielone od siebie blatami roboczymi o szerokości odpowiednio około 50 cm między lodówką a zlewem, około 70 cm pomiędzy zlewem a kuchenką i ewentualnie (jeśli pozwala na to miejsce) pozostałą długością na końcowe przygotowywanie potraw. To idealne rozwiązanie na aranżacje nowoczesnych kuchni o nietypowym, wąskim kształcie.

Aranżacja kuchni w bloku

Jak urządzić kuchnię w bloku? Projekty kuchni w bloku powinny uwzględniać kilka innych, ważnych zasad aranżacyjnych. Główną rolę w niewielkich wnętrzach, jakim jest mała kuchnia w bloku, odgrywa kolorystyka. Zarówno ściany, jak i fronty szafek powinny być w jasnych barwach, najlepiej z połyskliwym wykończeniem. Tego typu projekty kuchni nowoczesnych można wpisać nie tylko we współczesny design, ale na przykład także w styl skandynawski. Jasne kolory nie przytłaczają wnętrza, a połysk mebli odbijając światło - umiejętnie umiejscowione sztuczne lub właściwie wykorzystane naturalne - nada pomieszczeniu przestronności. Dobrze zadziała także zastosowanie przeszklonych powierzchni, obecnych w stylu skandynawskim. Mała kuchnia w bloku może wyglądać na większą. Nowoczesna kuchnia czy biała kuchnia w bloku to idelane rozwiązania.

Mała kuchnia - na ratunek styl skandynawski

Poza omówionymi rozwiązaniami, które powinny przewidywać projekty kuchni w bloku, a które z powodzeniem można przełożyć na pomysł na małą kuchnię, istnieje sporo trików, dzięki którym mała kuchnia będzie maksymalnie funkcjonalna. Także otwarta kuchnia wcale nie musi być dużych rozmiarów, a wystarczy, by stanowiła wyłącznie niewielki aneks. Ograniczeniem nie jest zatem przestrzeń, a wyobraźnia.

Pomysł na kuchnię, podobnie jak projekty kuchni w bloku, powinien zawierać kilka założeń, o których już była mowa - jasne barwy, odpowiedni układ, dobór mebli, adekwatne oświetlenie i dodatki. Jak te zasady przełożyć na konkretne aranżacje kuchni? Wiele z nich wpisuje się w określone style, na przykład popularny styl skandynawski. Mała, otwarta kuchnia czy też kuchnia w bloku świetnie koresponduje z tą stylistyką przede wszystkim ze względu na swoją prostotę. Brak zbędnych dekoracji w połączeniu z bardzo jasną, wręcz niemal wyłącznie białą kolorystyką sprawia, że wnętrze wydaje się większe. Pomysł na kuchnię, wpisujący się w styl skandynawski, to najczęściej białe szafki i blaty w kolorze naturalnego drewna, które ociepla wnętrze. Sprzęt AGD może znaleźć się w zabudowie, ale jeśli tak się nie stanie, powinien kolorystycznie i designem pasować do wnętrza. Idealnie wkomponuje się zatem duża, biała lodówka z metalową klamką czy duży biały okap. Na ściany najlepiej wybrać płytki imitujące białą cegłę lub biały kamień ozdobny. Aranżacje nowoczesnych kuchni (także takich jak otwarta kuchnia), jeśli chodzi o styl skandynawski, nie powinny naruszać jej nieskazitelności. Chodzi o to, że pierwsze skrzypce ma grać czystość bieli, więc dobrze, by uzupełniały ją drewniane dodatki, nie natomiast z tworzyw sztucznych, metalu czy w przeważającej mierze ze szkła.

Skoro sam styl skandynawski jest, co do zasady, mocno zachowawczy, jest jeszcze jeden trik obok drewnianych akcentów, który pozwoli nadać wnętrzu przytulny charakter. Chodzi oczywiście o oświetlenie, które najlepiej, by było głównie naturalne, ale jest ważne przede wszystkim w przypadku zamkniętej kuchni bez okna. Ważne jest to, by zastosowane żarówki dawały względnie ciepłą barwę światła. Wówczas zarówno otwarta kuchnia, jak i zamknięta nabiorą przyjemnego klimatu. Niestety realizacyjne w takim miejscu odpada raczej kuchnia z wyspą czy kuchnia z salonem. Wąska kuchnia nie sprzyja tego typu rozwiązaniom. Projekt kuchni z wyspą jest zarezerwowany dla większych pomieszczeń.

Niezależnie od tego, czy nasz wybór padnie na projekty kuchni z jadalnią czy też projekty kuchni z wyspą, każde rozwiązanie należy skrupulatnie przemyśleć. Zwłaszcza, gdy do zagospodarowania jest niewielka przestrzeń. Niestety, w jej wypadku niektóre rozwiązania mogą wyglądać groteskowo. Na siłę wstawiony bar z hokerami czy nawet najpiękniej zaaranżowana wyspa nie sprawdzą się, jeśli chodzi o projekty kuchni w bloku starego typu. Taki pomysł na kuchnię można z powodzeniem wykorzystać w dużych pomieszczeniach. Pomysł na małą kuchnię zdecydowanie powinien się sprowadzać do budowania wrażenia przestronności, a nie dodatkowego jej pomniejszania, w imię podążania za trendami. Więcej inspiracji na kuchnię znajdziesz w tym miejscu.

Projekty kuchni - przykłady, gotowe projekty, aranżacje i porady ekspertów

Wykończenie bądź remont kuchni to wieloetapowe przedsięwzięcie, które wymaga odpowiedniego przygotowania. Przed przystąpieniem do prac warto wszystko dokładnie rozplanować. Przydatnym może okazać się także projekt kuchni.

Projekty kuchni powstają w oparciu o podstawowe wytyczne i preferencje inwestora. Najważniejszym z nich jest decyzja o rodzaju mebli. W ofertach producentów znajdziemy gotowe meble kuchenne, a także produkty na wymiar. Meble na wymiar zmieniają kuchenny design i sprawiają, że dom lub mieszkanie zyskują wyjątkowo elegancki wygląd.

Dobrze wykonany projekt kuchni powinien odzwierciedlać jak najwięcej istotnych parametrów przyszłego pomieszczenia. Podstawą jest ukazanie rozmieszczenia elementów wyposażenia, a także ich walorów dekoracyjnych. Ważne są wszystkie szczegóły, które mogą wpływać na stylistykę aranżacyjną wnętrza. Zatem projekt kuchni powinien obejmować także kolory ścian, barwy blatów i frontów kuchennych. Ważna jest również stylistyka dodatkowych dekoracji, które podkreślają kuchenny design. Wszystkie te elementy powinny reprezentować wybrany styl aranżacyjny.

Doświadczony projektant jest w stanie podsunąć inwestorowi wiele ciekawych, a zarazem funkcjonalnych pomysłów na wykonanie aranżacji wnętrza. Może polecić płytki ścienne, najlepszy materiał na fronty meblowe, bądź na nawierzchnie podłogowe. Wykwalifikowany projektant zna zasady ergonomii kuchennej, które zapewniają wysoki komfort użytkowania pomieszczeń. Indywidualny projekt kuchni może tym samym zaspokoić oczekiwania każdego użytkownika. Warto także dodać, że projekty kuchni nie muszą być zbyt dużym obciążeniem dla naszego budżetu. Orientacyjna cena rozpoczyna się od kwoty 150 zł/m2. Dzięki skorzystaniu z usług fachowca zyskujemy pewność, że kuchenny desing spełni nasze oczekiwania, a pomieszczenie ozdobi cały dom bądź mieszkanie.

Jeśli interesują Cię projekty kuchni i sposoby na efektowną dekorację pomieszczeń, zapraszamy do tego działu. Znajdziesz w nim wskazówki dotyczące wyboru mebli, nawierzchni ściennych oraz metod aranżacyjnych. Podpowiemy Ci także jak sprawić, by kuchenny design spełnił wszystkie wymagania estetyczne. Na dole strony znajduje się lista powiązanych tematów.