Ranking TOP 10 najdroższych samochodów na świecie

Chcąc się dowiedzieć, jakie są najdroższe samochody na świecie, powinniśmy pamiętać, iż taki ranking TOP10 powinien być rozpatrywany zawsze w dwojaki sposób. Mianowicie wśród takiego zestawienia znajdują się zarówno najdroższe auta, których cena w ostatnim czasie osiągnęła rekordową wartość. Ponadto powinniśmy wymienić także auta, które okazały się najdroższe w całej dotychczasowej historii motoryzacji.

Lista najdroższych samochodów na świecie:

 1. Rolls-Royce Boat Tail - jeżeli zastanawiamy się, ile kosztuje najdroższe auto na świecie, to mowa jest o modelu Rolls-Royce Boat Tail, które zostało wykonane na specjalne zamówienie. Jego cena wyniosła aż 28 milionów dolarów. Jego cechą charakterystyczną było nadwozie, które swoim kształtem przypominał jacht.
 2. Bugatti La Voiture Noire - lista najdroższych aut na świecie jest również uzupełniona modelem Bugatti La Voiture Noire. Cena modelu wyprodukowanego na zamówienie osiągnęła wartość 16 milionów dolarów. Cechą charakterystyczną tej marki jest to, iż samochód osiąga prędkość 100 km/h w mniej niż 2,5 sekundy. Poznaj także cenę Bugatti Chiron.
 3. Rolls Royce Sweptail - najdroższe samochodu na świecie najczęściej są wykonywane na specjalne zamówienie. Tak było również w przypadku tego modelu, którego design miał być inspirowany jachtami z lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Cena tego auta wyniosła prawie 13 milionów dolarów.
 4. Bugatti Chiron Profilée - kolejny model marki Bugatti, który został wykonany na specjalne zamówienie w pojedynczym egzemplarzu. Ciekawostką jest to, ile kosztuje taki model, ponieważ został on wylicytowany na aukcji RM Sotheby’s w cenie 10,3 miliona dolarów.
 5. Bugatti Centodieci - ranking TOP10 najdroższych samochodów na świecie nie byłby pełny, gdyby w nim nie pojawił się kolejny model Bugatti, tym razem Centodieci. Ile kosztuje ten przedstawiciel marki Bugatti? Lista najdroższych aut wskazuje, iż za ten model trzeba było zapłacić aż 9 milionów dolarów. Wśród chętnych na Bugatti Centodieci znalazł się chociażby Cristiano Ronaldo.
 6. Mercedes-Maybach Exeleto - już wiemy, iż najdroższe samochody na świecie, zawsze liczone są w milionach dolarów. Dokładnie tak samo jest w przypadku modelu Mercedesa, za którego trzeba było zapłacić aż 8 milionów dolarów. Oznaczenia na oponach Goodyeara, czy też silnik o mocy 700 KM, to tylko niektóre cech, które przemawiały za zakupem tego samochodu.
 7. Pagani Huayra Codalunga - ranking najdroższych samochodów pokazuje, ile kosztuje ten model samochodu. Pagani Huayra Codalunga dostępny był zaledwie w kilku sztukach. Natomiast za każdy z nich trzeba było zapłacić 7,4 miliona dolarów.
 8. Bugatti Divo - nie powinno być dużym zaskoczeniem, iż lista z najdroższymi markami na świecie będzie wypełniona przynajmniej kilkoma modelami Bugatti. Te auta cieszą się dużą popularnością wśród prawdziwych kolekcjonerów. Dlatego za auta Divo, wyceniano nawet na 5,8 miliona dolarów. Oczywiście każdy model produkowano według indywidualnego zamówienia.
 9. Lamborghini Veneno Roadster - dostępnych jest wyłącznie 9 modeli tej marki samochodów, która wyróżnia się rozwijaniem prędkości do 100 km/h w 2,9 sekundy. Cena tego samochodu wynosi 5,1 miliona dolarów.
 10. McLaren P1 LM - wielbiciele najszybszych sportowych samochodów, których stać na wydatek rzędu 3,6 miliona dolarów, nie będą mogli ulec pokusie zakupu modelu McLaren P1 LM. Jest to auto, które osiąga maksymalną prędkość 345 km/h.

Oznaczenia na oponach prędkości

Raczej wyszczególnione modele samochodów, które zaliczają się do najdroższych, stanowią dla nas prawdziwą ciekawostkę. Natomiast jeżeli rzeczywiście jesteśmy zainteresowani motoryzacją, to powinniśmy wiedzieć, jakie są dokładne oznaczenia na oponach. Wśród nich znajduje się symbolika, która pokazuje wytrzymałość opon pod względem ich maksymalnej prędkości. Tutaj np. litera K oznacza, iż opony nadają się do maksymalnej prędkości wynoszącej 110 km/h. Natomiast litera P - do 150 km/h.

Nie są to jedyne oznaczenia na oponach. Ponieważ na nich możemy znaleźć również wskaźnik, który jest określany jako indeks nośności. Taki wskaźnik pokazuje, na jakie maksymalne obciążenie są przygotowane poszczególne opony. Wśród oznaczeń wymienia się liczby. Na przykład liczba 82 oznacza maksymalne obciążenie na poziomie 475 kg. Natomiast opony z oznaczeniem 94 wskazują, iż wytrzymają one maksymalne obciążenie na poziomie 670 kg.

Najdroższe samochody świata to niewątpliwie bardzo ciekawy ranking. Jednak warto mieć na uwadze, że mowa jest o współczesnych modelach samochodów. Ponieważ w historii motoryzacji mieliśmy do czynienia z dużo droższymi autami. Najdroższym modelem był Mercedes-Benz 300 SLR Ulhenhaut Coupe z 1955 roku. Kosztował on 142 miliony dolarów. Warto dodać, że ta cena została osiągnięta dopiero w 2022 roku, kiedy to wyprzedawano muzealną kolekcję.

Źródła:

 • https://prezentmarzen.com/blog/top10-najdrozsze-samochody-swiata/
 • https://evomagazine.pl/nie-przecietne/top-10-najdrozszych-samochodow-kiedykolwiek-sprzedanych-na-aukcji,aid,805
 • https://businessinsider.com.pl/technologie/motoryzacja/rolls-royce-sweptail-najdrozszy-samochod-swiata/4d75kgx
 • https://cuk.pl/porady/oznaczenia-opon
ikona podziel się Przekaż dalej