Regeneracja głowicy silnika. Na czym polega planowanie głowicy?

Głowica silnika posiada formę specjalnej pokrywy, w której znajdują się między innymi kanały chłodnicze, czujniki temperatury płynu chłodzącego, czujniki ciśnienia oraz kanały olejowe. Kształt głowicy jest dobrany tak, by zapewnić pełną szczelność. Brak szczelności może zmniejszać efektywność pracy silnika i sprawić, że pracuje on ze znacznie większą głośnością. Warto także zauważyć, że pomiędzy głowicą, a blokiem znajduje się dodatkowa uszczelka. W przypadku pojawienia się nieszczelności, może dojść do przedostania się płynu chłodniczego do układu smarowania. Jest to groźna awaria, która wymaga szybkiej naprawy u mechanika.

Planowanie głowicy to innymi słowy (i w uproszczeniu) szlifowanie głowicy. Naprawa ma na celu ponowne nadanie idealnie wyrównanego i gładkiego kształtu głowicy. Dzięki temu zapewniamy szczelność układu i zmniejszamy ryzyko wystąpienia usterek. Regeneracja głowicy silnika będzie także zalecana w przypadku wyciekania oleju silnikowego. Naprawa jest również wykonywana przy okazji wymiany uszczelki. Tak zwane zabielanie pozwala na uzyskanie idealnie szczelnej powierzchni pomiędzy głowicą, a nową uszczelką.

Szlifowanie głowicy wymaga doświadczenia, ale i niezbędnej wiedzy. Dlatego warto powierzyć szlif profesjonalnemu wykonawcy. Cena planowania głowicy odgrywa drugorzędną rolę. Znacznie istotniejsze jest odpowiednie szlifowanie, które zapewni uzyskanie pełnej szczelności pomiędzy głowicą a uszczelką. Cennik szlifowania może być uzależniony w oparciu o specyfikę głowicy, ceny roboczogodziny mechanika, a także od stopnia skomplikowania prac.

Ile kosztuje regeneracja głowicy? Sprawdzamy średnie ceny za szlifowanie głowicy

Szlifowanie głowicy – jakie czynniki wpływają na cennik usługi?

Zanim odpowiemy na pytanie, ile kosztuje planowanie głowicy, musimy najpierw omówić czynniki wpływające na ceny. Regeneracja głowicy silnika generuje dość zróżnicowane wydatki. Ostateczny koszt za szlifowanie i pełną regenerację zależy od kilku czynników. Pierwszym jest ilość cylindrów. Cena planowania głowicy będzie także uzależniona od jej stanu. To właśnie stan podlegającej szlifowaniu powierzchni wpływa na czasochłonność pracy i stopień skomplikowania działań, a co za tym idzie, także na cennik szlifowania.

Cena planowania głowicy może być też zwiększona o usługi dodatkowe. Remont głowicy często wymaga zakupu nowej uszczelki, a także dokładnego oczyszczenia prowadnic. Do ceny usługi trzeba też niekiedy dołączyć wymianę płynu chłodzącego lub wymianę uszczelniaczy zaworowych.

Ceny za remont głowicy będą też uzależnione od stawki konkretnego warsztatu. Regeneracja głowicy silnika wymaga zastosowania profesjonalnej maszyny. To również działanie doświadczonego mechanika, który będzie w stanie wykonać usługę na najwyższym poziomie. Remont silnika wymaga zeszlifowania minimalnej powierzchni materiału, który umożliwi odpowiednie wygładzenie powierzchni. Dobrze przeprowadzona naprawa umożliwi kolejne planowanie w przyszłości. Co więcej, szlif powinien stworzyć idealnie gładką, szczelną powierzchnię. W przypadku pozostawienia nawet minimalnych nierówności, nie uzyskamy odpowiedniego efektu. Źle przeprowadzona regeneracja głowicy silnika nie usunie przyczyny problemu i nie wyeliminuje przedmuchów lub wycieków. Z uwagi na skomplikowanie usługi, warto powierzyć ją sprawdzonemu wykonawcy. To, ile kosztuje planowanie głowicy, nie powinno być głównym kryterium wyboru warsztatu. Znacznie ważniejsze okazuje się odszukanie sprawdzonego serwisu, który wykona usługę w sposób w pełni profesjonalny.

Rekomendowany serwis samochodowy oceni zakres potrzebnych prac i wskaże, ile kosztuje regeneracja głowicy w naszym indywidualnym przypadku. Naprawa może zostać wykonana w bardzo szybkim czasie. Co więcej, sprawdzony warsztat samochodowy wykona inne, potrzebne naprawy, które umożliwią przywrócenie prawidłowej pracy całego silnika. Z pewnością warto wybierać warsztaty, które cieszą się dobrymi opiniami, zatrudniają doświadczonych mechaników i dysponują dobrej jakości sprzętem, umożliwiającym precyzyjny remont głowicy. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z cennikami motoryzacyjnymi.

Ile kosztuje planowanie głowicy i naprawa?

Regeneracja głowicy silnika może składać się z kilku etapów. Cena planowania głowicy zazwyczaj zamyka się w przedziale 50 – 400 zł. Ostateczna cena planowania głowicy może różnić się w zależności od ilości cylindrów. Największy cennik za szlifowanie głowicy przeważnie dotyczy głowic sześciocylindrowych. Pamiętajmy jednocześnie, że cena planowania głowicy nie oznacza ostatecznych wydatków.

Dodatkowym kosztem może być wymiana prowadnic i uszczelniaczy zaworowych. Tego rodzaju remont głowicy będzie kosztował około 50 – 100 zł. Znacznie większym kosztem może okazać się spawanie pękniętej głowicy aluminiowej. Tego typu naprawa oznacza ceny minimum kilkuset złotych. Za remont głowicy aluminiowej zapłacimy około 400 – 1 500 zł. Cennik naprawy ponownie uzależniamy od liczby cylindrów.

Ile kosztuje regeneracja głowicy? Do całkowitych kosztów należy także dodać szlifowanie zaworów. Nie jest to duży wydatek. Średnie ceny szlifowania zaworów to 10 – 15 zł sztuka. Remont głowicy może także polegać na frezowaniu gniazd zaworowych. Średnie ceny frezowania to około 10 – 20 zł za gniazdo. Do kosztów całkowitych dochodzi jeszcze wymiana gniazda. Cennik warsztatów zazwyczaj utrzymuje się w przedziale 40 – 80 zł za gniazdo.

Powyżej wskazaliśmy, ile kosztuje planowanie głowicy. Jeśli chcesz odszukać informacje o cenach innych usług, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie.

ikona podziel się Przekaż dalej