Co daje polerowanie reflektorów? Jak przebiega renowacja lamp?

Podczas użytkowania pojazdu, reflektory są narażone na działanie wielu czynników zewnętrznych. Promieniowanie słoneczne, piasek i różnego rodzaju zabrudzenia mogą wpływać na przejrzystość reflektorów. Zmatowione lampy samochodowe oddają znacznie mniej światła i stanowią zagrożenie w ruchu drogowym. Co więcej, mocno zmatowione reflektory mogą też uniemożliwić uzyskanie przeglądu podczas badania technicznego. Nieprzyjemności mogą nas spotkać również podczas kontroli drogowej. Funkcjonariusz policji może nałożyć na nas mandat karmy lub zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. Dlatego renowacja reflektorów to nie tylko sposób na poprawę bezpieczeństwa, ale i na uniknięcie trudności.

Niegdyś mogliśmy zakupić nowe reflektory za kilkaset złotych. Aktualnie w nowych pojazdach montuje się światła LED i lampy xenonowe. Jest to technologia, która umożliwia uzyskanie bardzo dobrej widoczności. Niestety nowoczesne lampy mogą stanowić wydatek nawet kilku tysięcy złotych. Polerowanie reflektorów staje się zatem tańszą alternatywą dla zakupu i montażu nowej części.

Warto zauważyć, że renowacja plastikowych lub szklanych reflektorów przywraca pełną przejrzystość klosza. Co więcej, światło z reflektora odzyskuje prawidłowe skupianie, co przekłada się na bezpieczeństwo podczas podróży. Odpowiednio wykonane polerowanie reflektorów przywraca także moc świetlną i zapewnia lepszą widoczność na drodze.

Jak przebiega pełna regeneracja reflektorów?

Zanim omówimy koszt polerowania reflektorów, wskażemy na kilka uniwersalnych etapów renowacji. Prace rozpoczyna się od demontażu lampy oraz odbłyśnika. Elementy powinny zostać bardzo starannie oczyszczone i umyte z powierzchniowych zabrudzeń. W kolejnym kroku przechodzi się do dokładnego usunięcia starej powłoki odbłyśnika. Po demontażu starej powłoki odbłyśnika należy ponownie wyczyścić powierzchnię i usunąć tłuste zabrudzenia. Na oczyszczonej powierzchni odbłyśnika nakłada się podkład wysokotemperaturowy. Pod przygotowaną bazę nakłada się nową powłokę. Jest to bardzo ważny etap, odpowiadający za uzyskanie ostatecznego efektu regeneracji lampy. Po nałożeniu nowej powłoki (próżniowej metalizacji) nanosi się warstwę zabezpieczającą.

Bardzo istotny etap regeneracji reflektora to również polerowanie powierzchni klosza. W niektórych przypadkach zamiast polerowania stosuje się szlifowanie. Dotyczy to głównie mocno zmatowionych reflektorów, w których polerowanie powłoki okazałoby się niewystarczające. W ostatnim kroku następuje ponowny montaż wszystkich elementów lampy.

Jak widzimy, renowacja lamp przebiega przez kilka dość specjalistycznych etapów. Cennik renowacji będzie uzależniona od specyfiki reflektora, zakresu prac, a także od stawki wykonawcy. Warto wybrać sprawdzony warsztat, który wykona polerowania reflektorów na najwyższym poziomie. Poniżej wskażemy, ile kosztuje polerowanie lamp samochodowych. Jeśli szukasz więcej przydatnych informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z aktualnymi cennikami.

Ile kosztuje polerowanie lamp?

Cena polerowania lamp samochodowych będzie uzależniona od specyfiki przeprowadzonych działań. Najniższy cennik usług generuje polerowanie lamp plastikowych. Cena wstępnego polerowania bez szlifowania zazwyczaj zamyka się w kwocie 40 – 100 zł. Ile kosztuje polerowanie lamp plastikowych ze szlifowaniem? Cennik kompleksowej usługi przeważnie wynosi około 70 – 300 zł.

Reflektory szklane mogą generować nieco większe wydatki. Średnia cena polerowania lamp samochodowych (wraz ze szlifowaniem powierzchni) wynosi około 100 – 500 zł. Różnorodność cen wynika z szerokiego zakresu działań, a także specyfiki budowy różnych reflektorów samochodowych.

Największym wydatkiem na ogół okazuje się polerowanie reflektorów xenonowych. Co prawda etapy polerowania lamp wyglądają tak samo, jak w przypadku reflektorów plastikowych, jednak czynność może być bardziej skomplikowana. Szczególnej trudności dostarczają lampy o większych rozmiarach i nietypowych kształtach. Średni koszt polerowania reflektorów xenonowych to około 150 – 600 zł.

Jeszcze większym wydatkiem będzie pełna renowacja lamp samochodowych. Jest to łączna cena polerowania lamp samochodowych i renowacji powierzchni odbłyśnika. Cena kompleksowej renowacji lamp przeważnie utrzymuje się w przedziale 250 – 800 zł. Cennik regeneracji niektórych reflektorów xenonowych może okazać się nieco wyższy. Dotyczy to głównie bardziej zaawansowanych modeli z soczewkami skrętnymi.

Cena polerowania lamp samochodowych. Aktualizacja cen 14-03-2022 r.

Średni cennik usługi od

Średni cennik usługi do

Koszt polerowania reflektorów plastikowych (polerowanie wstępne bez szlifowania)

40,00 zł

100,00 zł

Cena polerowania lamp samochodowych plastikowych (polerowanie plus szlifowanie)

70,00 zł

300,00 zł

Koszt polerowania reflektorów szklanych

100,00 zł

500,00 zł

Koszt polerowania reflektorów xenonowych

150,00 zł

600,00 zł

Renowacja reflektorów

250,00 zł

800,00 zł

Źródło: opracowanie własne

Zaprezentowany powyżej koszt polerowania reflektorów zawiera wartości poglądowe. Cennik lokalnych warsztatów może się nieznacznie różnić.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły