Naprawa alternatora – kiedy jest konieczna? Czy remont alternatora to dobre rozwiązanie?

Alternator wytwarza prąd przemienny i umożliwia prawidłową pracę układów elektrycznych w samochodzie. Dlatego jego prawidłowa praca jest tak ważna. Problemy z działaniem alternatora zauważymy po zbyt szybkim rozładowaniu akumulatora. Do widocznych objawów należy też problem z działaniem elektryki samochodowej. Uszkodzony alternator może także utrudniać uruchomienie auta. Co więcej, oświetlenie może pracować w sposób nierównomierny, a na desce rozdzielczej często miga kontrolka akumulatora.

Niektóre objawy mogą świadczyć o słabo napiętym pasku napędu (czasem o jego zerwaniu). W wielu przypadkach problemem jest też zużycie elementów alternatora. Remont alternatora przeważnie obejmuje szczotki i łożyska, które najszybciej ulegają zużyciu. Warto zauważyć, że alternator po regeneracji odzyskuje pełną sprawność działania. Cennik regeneracji alternatorów okazuje się znacznie atrakcyjniejszy niż koszt zakupu nowego mechanizmu. Dlatego wiele osób decyduje się na taki krok.

Remont alternatora przebiega przez kilka ważnych etapów. Czas trwania naprawy zależy od terminów konkretnego warsztatu. Prace warto powierzyć doświadczonemu mechanikowi, który wykona remont alternatora w sposób profesjonalny. Pierwszym etapem jest ocena stanu mechanizmu. W większości przypadków następuje wymiana wirnika i szlifowanie lub wymiana komutatora. Wirnik można też dodatkowo zakonserwować i wymienić uzwojenie.

Kompleksowy remont alternatora polega też na dokładnej ocenie wszystkich elementów. Wymianie podlegają szczotki, pierścienie, sprzęgiełko, łożyska i regulator napięcia. Ważnym etapem prac jest też regeneracja gniazda mocującego. Końcowy etap prac polega na piaskowaniu i malowaniu obudowy. Takie działanie sprawia, że alternator po regeneracji wygląda jak nowy mechanizm.

Remont alternatora czy zakup nowego? Co bardziej się opłaca?

Cena regeneracji alternatora okazuje się bardzo korzystna w stosunku do kosztów zakupu nowego mechanizmu. Minusem tego rozwiązania może okazać się dłuższy czas trwania naprawy. Niektórzy posiadacze pojazdów decydują się na zakup nowego alternatora. Jest to rozwiązanie, które zapewnia sprawność działania nowego mechanizmu, co więcej, będzie jedynym rozwiązaniem w przypadku, gdy stary alternator znajduje się w bardzo złym stanie.

Druga opcja to remont alternatora. Koszt regeneracji alternatora w sprawdzonym warsztacie nie musi oznaczać wysokich wydatków. Co więcej, odpowiednio zregenerowany mechanizm odzyskuje pełną sprawność działania. W ofercie sprzedaży znajdziemy także regenerowane alternatory, które można dopasować do pojazdu. Ich zaletą jest atrakcyjniejsza cena. Warto zauważyć, że alternator po regeneracji wygląda jak nowy. Jest to efekt odnowienia wnętrza, ale i piaskowania i odmalowania obudowy.

Naprawa rozrusznika lub naprawa alternatora mogą kosztować kilkaset złotych. Cennik regeneracji alternatorów będzie uzależniony od ich specyfiki i stanu technicznego. Dla porównania koszt zakupu nowego alternatora waha się w przedziale od kilkuset złotych, do nawet kilku tysięcy. Cena będzie uzależniona od wybranego producenta prądnicy oraz konkretnego modelu. Niekiedy sam alternator może kosztować ponad 2 000 zł, a do kosztów całkowitych należy też doliczyć jego wymianę. Dobrym przykładem są alternatory do Opla Astry H 1,6. Cena nowego alternatora do wspomnianego auta waha się w przedziale 500 – 2 500 zł. Zatem możemy stwierdzić, że remont alternatora lub naprawa rozrusznika będą bardziej opłacalne w przypadku, gdy nowe części okazują się dość dużym wydatkiem.

Odrębną kwestią jest czas trwania naprawy. Remont alternatora umiejętnej diagnostyki i bardzo precyzyjnych działań. Czas trwania naprawy będzie uzależniony od specyfiki uszkodzenia, doświadczenia mechanika, a także od dostępności nowych elementów. Średni czas trwania naprawy we własnym garażu może pochłonąć nawet kilka dni. Tymczasem doświadczony serwis samochodowy potrzebuję kilku godzin na naprawę i wymianę alternatora. Podobnie przebiega naprawa rozrusznika. Czas trwania napraw w warsztacie będzie też uzależniony od liczby oczekujących pojazdów. Niekiedy naprawa zajmuje kilka godzin, a w innych przypadkach czas trwania regeneracji to kilka dni. Najszybsze serwisy samochodowe będą w stanie oddać alternator po regeneracji po zaledwie godzinie. Jest to czas trwania prac regeneracyjnych, bez dodatkowego montażu mechanizmu w samochodzie. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z cennikami motoryzacyjnymi.

Jaka jest cena regeneracji alternatora? Sprawdzamy koszt naprawy

Koszt regeneracji alternatora lub naprawa rozrusznika mogą być dość zróżnicowane. Koszt naprawy zależy od specyfiki mechanizmu, jego stanu technicznego, ale i od stawki konkretnego warsztatu samochodowego. Naprawa alternatora na ogół oznacza wydatki rzędu kilkuset złotych. Cennik regeneracji alternatorów może różnić się w zależności od lokalizacji warsztatu. Dlatego warto poznać średni koszt naprawy w wybranych miastach naszego kraju. Dobrym przykładem będą dane zaprezentowane w serwisie branżowym dobrymechanik.pl. W zestawieniu znalazły się średnie koszty naprawy w 16 większych miastach naszego kraju.

Średnia cena regeneracji alternatora w Białymstoku utrzymuje się na poziomie 70 – 290 zł. Z kolei w Bydgoszczy zapłacimy za regenerację około 150 – 320 zł. Nieco wyższe stawki obowiązują na terenie Gdańska. Średni koszt regeneracji alternatora oszacowano na 175 – 347 zł.

Cennik regeneracji alternatorów w Gorzowie Wielkopolskim wynosi średnio 80 – 200 zł. Wyższe stawki obowiązują w Katowicach, gdzie naprawa alternatora może kosztować około 153 – 330 zł. Naprawa rozrusznika również może okazać się droższa w porównaniu takimi miastami jak Kielce. Tu koszt naprawy alternatora utrzymuje się w przedziale 83 – 278 zł.

Koszt regeneracji alternatora w Krakowie to średnio 67 do 435 zł. Z kolei koszt naprawy w Lublinie wynosi przeciętnie od 100 do 145 zł. Znacznie większa dysproporcja cen występuje w Łodzi, gdzie cennik regeneracji alternatorów waha się w przedziale 100 – 362 zł. Cena regeneracji alternatorów w Olsztynie to średnio 95 do 210 zł, z kolei stawki w Poznaniu osiągają wartość od 80 do 120 zł.

Średnia cena regeneracji alternatora w Szczecinie waha się między kwotami 133 – 438 zł. Z kolei naprawa alternatora w Toruniu może kosztować średnio 142 – 311 zł. Najwyższe stawki obowiązują na terenie Warszawy. Tu średni koszt regeneracji alternatora utrzymuje się w przedziale 369 – 686 zł. Niższe koszty odnotowano na terenie Wrocławia, gdzie średnia cena regeneracji alternatora to 99 – 415 zł. Naprawa alternatora w Zielonej Górze może wygenerować wydatki rzędu 200 – 350 zł. Poniżej prezentujemy kompletny cennik zaprezentowany w portalu dobrymechanik.pl

Cennik regeneracji alternatorów w różnych miastach. Aktualizacja: 10-03-2022 r.

Średni koszt naprawy od

Średni koszt naprawy do

 Białystok

70,00 zł

290,00 zł

 Bydgoszcz

150,00 zł

320,00 zł

 Gdańsk

175,00 zł

347,00 zł

 Gorzów Wlkp.

80,00 zł

200,00 zł

 Katowice

153,00 zł

330,00 zł

 Kielce

83,00 zł

278,00 zł

 Kraków

67,00 zł

435,00 zł

 Lublin

100,00 zł

145,00 zł

 Łódź

100,00 zł

362,00 zł

 Olsztyn

95,00 zł

210,00 zł

 Poznań

80,00 zł

120,00 zł

Szczecin

133,00 zł

438,00 zł

Toruń

142,00 zł

311,00 zł

Warszawa

369,00 zł

686,00 zł

Wrocław

99,00 zł

415,00 zł

Zielona Góra

200,00 zł

350,00 zł

Źródło: dobrymechanik.pl/uslugi/alternatory-wymiana-naprawa

Zaprezentowany koszt regeneracji alternatora obejmuje demontaż i montaż, wraz z poddaniu go regeneracji. Kompleksowa naprawa alternatora może także wymagać wymiany poszczególnych elementów. Ostateczny cennik regeneracji alternatorów będzie zatem uzależniony od ich stanu. Alternator po regeneracji może wymagać wymiany sprzęgła, co zazwyczaj wiąże się z największym wydatkiem. Drogą częścią może być również wirnik i stojan. Dodatkowym wydatkiem może być także regulator napięcia, diody prostownicze, sprzęgło alternatora oraz łożysko.

Każdy warsztat samochodowy może zaprezentować odmienny cennik regeneracji alternatorów. Zatem naprawa alternatora czy naprawa rozrusznika mogą wygenerować dość zróżnicowane wydatki. Z pewnością warto zapoznać się z wyceną lokalnych serwisów i warsztatów i wybrać doświadczonego wykonawcę. Dzięki profesjonalnej obsłudze, nasz alternator po regeneracji będzie w prawidłowo pracować przez kolejne lata.

ikona podziel się Przekaż dalej