Na czym polega regeneracja turbin samochodowych?

Usługa regeneracji turbiny jest wieloetapowym i dość czasochłonnym przedsięwzięciem. Jej celem jest przywrócenie turbiny do stanu używalności. W zakresie prac może znajdować się naprawa uszkodzonych elementów lub ich wymiana na inne. Specyfika koniecznych do wykonania prac będzie ściśle wpływała na ostateczny koszt całego przedsięwzięcia.

Pierwszym krokiem jest demontaż wszystkich elementów turbiny. Dzięki temu doświadczony mechanik będzie w stanie ocenić ich stan techniczny i możliwości regeneracji. Elementy muszą być dokładnie oczyszczone, a ich wydajność poprawnie oceniona. W niektórych przypadkach wystarczy naprawa, w innych poszczególne elementy okazują się na tyle zniszczone, że konieczna jest ich wymiana na nowe. W turbinie znajduje się wiele elementów. Są nimi między innymi: koło kompresji, talerz uszczelniający, pierścienie uszczelniające, odrzutnik, wirnik, obudowa wałka wirnika, oraz łożysko ślizgowe i oporowe. Każdy z tych elementów może ulegać zużyciu.

Naprawa polega na przywróceniu pełnej sprawności działania wszystkich elementów. Dzięki temu zregenerowana turbina samochodowa może pracować niemal tak dobrze, jak nowy mechanizm z fabryki. Ze względu na bardzo wiele możliwości uszkodzeń i zróżnicowany stopień skomplikowania, usługa regeneracji turbin samochodowych może wyróżniać się bardzo szerokim wachlarzem cen.

Cena regeneracji turbiny w różnych miastach w Polsce – od czego zależy?

Naprawa i regeneracja turbiny mogą wiązać się z bardzo zróżnicowaną czasochłonnością oraz stopniem skomplikowania wykonywanych prac. Dlatego większość warsztatów nie podaje dokładnych kosztów, zanim nie dokona demontażu poszczególnych elementów turbin samochodowych. Usługa niejednokrotnie okazuje się dość kosztowna, a cena regeneracji turbiny może nie zmieścić się w kwocie 1 000 zł. Od czego zależy koszt regeneracji turbiny w różnych miastach w Polsce?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, podstawą do dokonania dokładnej wyceny jest demontaż turbiny. Dopiero po rozmontowaniu poszczególnych elementów, fachowiec będzie w stanie określić możliwości regeneracji turbin samochodowych. Warto przy tym zauważyć, że naprawa turbiny nie zawsze będzie możliwa. Ostateczny koszt usługi będzie uzależniony od specyfiki uszkodzeń, a także od ilości i charakterystyki elementów, które trzeba wymienić.

Cena regeneracji turbiny samochodowej będzie także uzależniona od specyfiki pojazdu. Naprawa turbiny w autach osobowych na ogół generuje niższe koszty niż regeneracja turbiny w autach ciężarowych.

Stawki obowiązujące w różnych miastach w Polsce mogą różnic się także w uzależnieniu od dokładnej lokalizacji oraz renomy warsztatu. Cena regeneracji turbiny w renomowanym, działającym w dużym mieście warsztacie może okazać się dość wysoka. Wraz z wyższymi cenami niejednokrotnie rośnie jakość usług i pewność, że do naprawy użyto dobrej jakości, nowych elementów. Usługa regeneracji jest ustalana w sposób indywidualny, dlatego warto zapoznać się z orientacyjnymi stawkami kilku lokalnych warsztatów. Cena w różnych miastach w Polsce będzie mocno zróżnicowana. Niektóre warsztaty oferują także usługę wysyłkową.

Ile kosztuje regeneracja turbin samochodowych?

Jak już ustaliliśmy, naprawa i regeneracja turbin samochodowych może wygenerować bardzo zróżnicowane koszty usługi. Ile kosztuje usługa w standardzie podstawowym? Pierwszą czynnością zmierzającą do dokonania wyceny jest demontaż turbiny, zdiagnozowanie usterki i określenie kosztów ewentualnej naprawy. Tego rodzaju usługa jest na ogół darmowa, niektóre warsztaty pobierają za nią niewielką opłatę.

Kolejnym krokiem jest regeneracja turbin samochodowych. Ile kosztuje? Cena regeneracji turbiny może różnić się w zależności od specyfiki pojazdu. Dla przykładu, regeneracja turbiny samochodowej do samochodu osobowego rozpoczyna się już od kwoty 380 zł netto. Zaznaczmy jednak, iż jest to wyłącznie koszt samej robocizny. Dodatkowym wydatkiem będzie także zakup nowych części. Średnia cena robocizny (zakładając normalny stopień skomplikowania usługi) zamyka się w kwocie około 600 zł netto. Do kosztów dochodzą także nowe części. Ostateczna cena regeneracji turbiny samochodowej w autach osobowych może przekroczyć kwotę 1 000 zł.

Nieco wyższa cena regeneracji turbiny dotyczy samochodów ciężarowych. W tym przypadku sama usługa robocizny oznacza średnie koszty od 400 zł w górę. Przy większym stopniu skomplikowania prac, cena regeneracji turbiny może wynosić około 700 zł netto (przypominamy, iż jest to wyłącznie koszt robocizny, do którego należy doliczyć cenę nowych części). Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu aktualne cenniki motoryzacyjne.

Ważnym wydatkiem będzie także regeneracja, wymiana i czyszczenie zmiennej geometrii. Ile kosztuje? Średnia cena owej usługi na ogół zamyka się w przedziale 160 – 300 zł. Koszt podstawowej regeneracji turbiny (robocizna i części) to około 600 – 1 000 zł netto. Bardziej skomplikowana naprawa może odczuwalnie podwyższyć cenę usługi realizowanej w różnych miastach w Polsce.

Ile kosztuje regeneracja turbin samochodowych w różnych miastach w Polsce? Aktualizacja 08-03-2023 r.

Średni koszt netto od

Średni koszt netto do

Regeneracja turbin samochodowych do auta osobowego (bez kosztów części)

380,00 zł

600,00 zł

Regeneracja turbin samochodowych do auta ciężarowego (bez kosztów części)

400,00 zł

700,00 zł

Regeneracja, wymiana i czyszczenie zmiennej geometrii

160,00 zł

300,00 zł

Koszt podstawowej regeneracji turbosprężarki (robocizna i części)

600,00 zł

1 000,00 zł

Źródło: opracowanie własne

Zaprezentowany powyżej cennik regeneracji turbin samochodowych ma charakter poglądowy i nie stanowi oferty handlowej. Cena regeneracji turbiny w różnych miastach w Polsce może się odczuwalnie różnić. Dokładna wycena usługi zostaje podana po demontażu turbiny, dlatego warto ustalić ją w lokalnym wykonawcą, który podejmie się regeneracji turbiny.


Przykładowe źródła:

  • https://turbodynamica.pl/cennik.html
  • http://naprawa-turbosprezarki.pl/cennik-naprawy-turbin.html
  • https://www.regeneracja-turbosprezarek.pl/cennik-regeneracji-naprawy-turbosprezarek
  • https://naprawaturbosprezarek.pl/cennik/
  • https://www.abturbo.pl
ikona podziel się Przekaż dalej