Od czego zależy cennik pomocy drogowej?

Koszty lawety za km i za pełną usługę

Cena lawety może być przeliczana na dwa sposoby. Pierwszą jest przelicznik na przebyte kilometry. Zaprezentowany w ten sposób cennik lawet często okazuje się bardzo atrakcyjny. Cena będzie szczególnie korzystna, jeśli transport lawetą odbywa się w całości na terenie danego miasta, co generuje niewielką odległość.

Koszt lawety może być też przeliczany w oparciu o całą usługę. Zazwyczaj dotyczy to pomocy drogowej, oferowanej na terenie wybranego miasta. Cena może ulec zmianie w przypadku bardziej skomplikowanego zlecenia (np. transport lawetą samochodu z uszkodzonym układem kierowniczym).

Niekiedy cennik lawet jest też przeliczany w oparciu o godziny. Dobrym przykładem będzie tu wynajem lawety. Cena wynajmu może być tu przeliczana na stawkę za godzinę, kilka godzin bądź dobę. Ostateczny przelicznik będzie uzależniony od usługodawcy.

Autolaweta w weekendy i święta

Cennik lawet oblicza się w oparciu o dni robocze. Jest to dość istotna informacja, która warunkuje ceny przedsięwzięcia. Koszty lawety za km czy usługę mogą wzrosnąć w weekendy oraz dni świąteczne. Niekiedy usługodawcy doliczają do standardowej ceny około 50 % nadwyżkę. Jest to standardowy przelicznik za pracę poza zwykłymi dniami roboczymi.

Wynajem autolawety w weekendy czy dni świąteczne również może okazać się nieco zwiększonym wydatkiem. Z pewnością warto wziąć to pod uwagę, przeglądając cennik lawet danej firmy.

W dalszej części tekstu wyszczególnimy koszt lawety z podziałem na województwa oraz miasta. Ceny dotyczą usługi przeprowadzonej w dniach roboczych i dotyczą firm z pośredniej półki cenowej.

Cennik lawet 2024

Koszty lawety za km

Transport lawetą jest przeważnie przeliczany w oparciu o kilometry. Dlatego poniżej przybliżymy cennik z owym przelicznikiem. W pierwszej kolumnie naszej tabeli znajduje się uśredniona stawka za transport lawetą samochodu osobowego. Cennik pomocy drogowej wynosi zwykle ponad 2,5 zł.

Koszty lawety za km będą wyższe w przypadku większych aut osobowych oraz samochodów dostawczych. Ceny za transport lawetą mogą w tym wypadku wynosić ponad 3,5 zł. Najwyższy cennik pomocy drogowej obowiązuje na terenie Warszawy, Katowic, Szczecina oraz Poznania.

Cennik lawet może także obejmować transport maszyn budowlanych. Z reguły są to urządzenia o większej masie całkowitej i dużych gabarytach. Dlatego cena za transport lawetą okazuje się najwyższa. Średnie koszty lawety za km wynoszą w tym wypadku ponad 5 zł. Najwyższa cena dotyczy transportu na terenie Warszawy.

Przeglądając cennik pomocy drogowej zauważymy, że cena może być też związana z limitem kilometrów. Koszty lawety za km mogą być atrakcyjniejsze, jeśli usługa zostaje wykonana na dużych odległościach. Dobrym przykładem będzie tu autolaweta zza granicy. W tym przypadku przeważnie ustala się minimalny limit kilometrów. W czwartej kolumnie tabeli wskażemy koszty lawety za km, w przypadku transportu zagranicznego, na minimum 1 000 km. W tym przypadku wynajem lawety może kosztować nawet poniżej 2,5 zł/km.

Koszt lawety – cena za pełną usługę na terenie miasta

Jak już wspomnieliśmy, koszt lawety może być ustalony w oparciu o całe zlecenie. Dlatego poniżej przybliżymy stawki kilku wybranych usług. W pierwszej kolumnie znajdują się średnie ceny za transport motocykla na terenie miasta. Koszt lawety wynosi tu ponad 200 za usługę.

Autolaweta przeważnie oznacza przewóz samochodów osobowych. Dlatego w drugiej kolumnie wyszczególniliśmy przybliżone koszty za transport lawetą na terenie miasta. Cena usługi wynosi tu ponad 200 zł.

Koszt lawety często nie oznacza jeszcze końca wydatków. Pomoc drogowa pobierze także opłaty za inne czynności. Dobrym przykładem jest tu wyciąganie samochodu spoza pasa ruchu drogowego. Usługa może kosztować od 250,00 zł.

Inne usługi pomocy drogowej

W zakres pomocy drogowej wchodzą także mniej oczywiste usługi. Jedną z nich okazuje się dowóz paliwa. Średnia cena usługi wynosi od 180 zł wzwyż. Jest to stawka za dowóz paliwa w obrębie danego miasta. Do kosztów całkowitych należy także doliczyć stawkę za paliwo.

Wśród popularnych usług dodatkowych wyróżniamy także wypompowanie źle zatankowanego paliwa. Cennik pomocy drogowej wskazuje tu wartość od 350 zł w górę. Jest to stawka w obrębie danego miasta. Czasem trzeba do niej doliczyć także koszt przyjazdu na miejsce.

Awarie samochodowe zdarzają się w różnych miejscach, także na posesji klienta. Pomoc drogowa może zaoferować usługę uruchomienia pojazdu u klienta. Cena tego typu usługi wynosi co najmniej 200 zł. Najwyższe stawki odnotowaliśmy na terenie Warszawy.


Ile kosztuje wynajem lawety?

Autolaweta może być wynajęta na określony czas. Jest to dość popularna pozycja na listach wielu firm. Stawka za wynajem lawety zostaje przeważnie obliczona na podstawie godzin. Dlatego poniżej przybliżymy kilka popularnych opcji wynajmu.

W pierwszej kolumnie znajduje się wynajem lawety na 8 godzin. Wynajęta autolaweta nie zostaje tu objęta limitem kilometrów, zatem tego typu przedsięwzięcie często okazuje się dość atrakcyjne. Średnia stawka za wynajem lawety na 8 godzin wynosi od 250,00 zł.  Najniższe ceny obowiązują na terenie mniejszych miejscowości, takich jak Nowa Sól czy Stalowa Wola.

Autolaweta może być także wypożyczona na 24 godziny. Średni koszt lawety wynosi w tym przypadku około 350,00 – 450,00 zł. Najwyższe ceny obowiązują na terenie Warszawy, Katowic, Poznania, Szczecina oraz Wrocławia.

ikona podziel się Przekaż dalej