Wymiana silnika w warsztacie – kiedy warto ją wykonać i ile trwa?

Zarówno remont jak i przekładka silnika w aucie mogą być dość drogimi przedsięwzięciami. Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, które rozwiązanie staje się bardziej opłacalne. Wszystko zależy od modelu pojazdu, jego rocznika, rodzaju silnika oraz specyfiki uszkodzenia. Remont jednostki napędowej w aucie niejednokrotnie kosztuje kilka tysięcy złotych. Przekładka również kosztuje kilka tysięcy złotych, jednak w niektórych przypadkach może być bardziej opłacalna. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto dopytać o wstępną wycenę w warsztacie samochodowym. Dobrze przygotowany kosztorys i plan możliwych do wykonania przedsięwzięć pozwoli właścicielowi pojazdu na podjęcie odpowiedniej decyzji. Musimy przy tym pamiętać, że ostateczna cena robocizny i zakupu materiałów nie kończy się jedynie na montażu silnika. W wielu przypadkach konieczna będzie także wymiana dodatkowych podzespołów, a także wizyta u elektromechanika, co dodatkowo zwiększy ostateczny cennik całego przedsięwzięcia.

Wymiana silnika może mieć swoje uzasadnienie w dwóch aspektach. Pierwszym z nich jest sytuacja, w której przekładka silnika w aucie jest bardziej opłacalna niż remont starej jednostki napędowej. Drugim aspektem jest SWAP, czyli modyfikacja pojazdu w celu uzyskania lepszych osiągów. Tego rodzaju przekładka jednostki napędowej w aucie daje zupełnie nowe osiągi i jest rozwiązaniem dla wielu pasjonatów. SWAP warto wykonać w warsztacie, który posiada doświadczenie w tego typu usługach. Cennik przekładki silnika na nowy, posiadający lepsze parametry z pewnością będzie wiązał się z koniecznością wymiany i dostosowania wielu innych elementów. Z uwagi na to, usługa może wygenerować dość wysokie koszty.

Wielu kierowców jest również zainteresowanych tym, ile trwa wymiana silnika w aucie. Na to pytanie również nie uzyskamy jednoznacznej odpowiedzi. Czas trwania usługi w warsztacie będzie uzależniony od dostępności terminów, a często również od liczby fachowców, którzy podejmą się wykonania usługi. Chcąc ustalić, ile trwa wymiana silnika, warto zasięgnąć informacji u mechanika. Przekładka może zająć jeden lub kilka dni roboczych. Sytuacja komplikuje się w przypadku braku dostępności części lub większego skomplikowania prac. W niektórych sytuacjach kompletna przekładka silnika w aucie może zająć kilka dni lub nawet tygodni. Ile trwa SWAP silnika? Wymiana silnika na model dedykowany do innego pojazdu niemal w każdym przypadku generuje większy stopień skomplikowania usługi. Tego rodzaju przekładka na ogół generuje konieczność wymiany wielu innych podzespołów. Dlatego SWAP przeprowadzony w warsztacie może potrwać kilka tygodni.

Przekładka silnika w aucie. Co wpływa na cennik usługi w warsztacie?

Wymiana silnika w warsztacie może wygenerować bardzo zróżnicowane wydatki. Co wpływa na ostateczny cennik usługi? Przede wszystkim stan pojazdu, jego rocznik, a także koszty zakupu poszczególnych części. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, przekładka silnika może rodzić konieczność wymiany innych elementów. Dlatego cennik usług zostanie określony w sposób indywidualny.

Pierwszym ważnym wydatkiem w warsztacie jest cena robocizny. Stawka za robociznę u mechanika będzie uwarunkowana jego doświadczeniem, renomą i posiadanym sprzętem. Im bardziej znany i posiadający dobre opinie warsztat samochodowy, tym wyższa może być cena robocizny. Zwróćmy także uwagę na fakt, że cena robocizny może być uzależniona od lokalizacji warsztatu. Wyższe stawki na ogół obowiązują w centrach większych miast, te niższe możemy odnotować w niewielkich warsztatach na uboczu. Ostateczna cena robocizny będzie także ściśle skorelowana z ilością prac do wykonania i stopniem skomplikowania usługi.

Chcąc ustalić, ile kosztuje wymiana silnika, musimy jeszcze oszacować ceny poszczególnych części. Podstawowym wydatkiem będzie nowy silnik, jednak w wielu przypadkach trzeba jeszcze dokupić kolektory, półośki, wiązki przewodników lub turbosprężarkę, a nawet nową skrzynię biegów. Ostateczny cennik zakupu niezbędnych części będzie uzależniony od specyfiki i rocznika pojazdu. Nie bez znaczenia jest też kwestia tego, czy zdecydujemy się na części nowe czy używane. Sprawdź także ten artykuł: Cennik skupu silników elektrycznych i spalinowych w ponad 160 miastach.

Ile kosztuje wymiana silnika u mechanika? Jaka jest średnia cena robocizny w 2023 roku?

Usługa polegająca na wymianie silnika  u mechanika samochodowego zostaje wyceniona indywidualnie. Wiemy już, co może wpływać na ostateczną wycenę, zatem możemy określić średnie koszty. O ile zakup poszczególnych części to kwestia wysoce indywidualna, o tyle możemy ustalić średnie koszty robocizny.

Ile kosztuje przekładka silnika w aucie? Sama cena robocizny na ogół rozpoczyna się od kwoty około 1 200 zł. Bardziej skomplikowana i czasochłonna usługa z pewnością wygeneruje wyższy cennik. Cena robocizny niejednokrotnie dochodzi do kwoty 2 500 zł. Wyższy stopień skomplikowania i większa czasochłonność oznacza większe wydatki. W wielu przypadkach cena robocizny waha się w przedziale 1 800 – 3 500 zł. W przypadku modyfikacji SWAP, cena usług u mechanika może okazać się jeszcze wyższa. Do kosztów całkowitych może także dochodzić konieczność zakupu i wymiany pozostałych podzespołów.

Ile kosztuje wymiana silnika u mechanika? Aktualizacja cennika: 14-04-2023 r.

Średnia cena robocizny od

Średnia cena robocizny do

Wymiana silnika, normalny stopień skomplikowania usługi

1 200,00 zł

2 500,00 zł

Wymiana silnika, wyższy stopień skomplikowania usługi

1 800,00 zł

3 500,00 zł

Źródło tabeli: opracowanie własne

Zaprezentowany powyżej cennik ma charakter poglądowy i nie stanowi oferty handlowej. Ceny zawarte w niniejszym zestawieniu są wartościami uśrednianymi, obliczanymi dla typowych aut osobowych. Cennik wymiany silników w autach klasy Premium może oznaczać znacznie wyższą skalę wydatków. Wyższa będzie zarówno cena robocizny, jak i koszt zakupu nowych części.

ikona podziel się Przekaż dalej