Kiedy należy wykonać przegląd okresowy?

Przegląd diagnostyczny samochodu przeprowadza się corocznie. Istnieją jednak dwa wyjątki od tej reguły. Pierwszy z nich dotyczy nowych pojazdów. Samochód wyjeżdżający z salonu nie musi być poddawany przeglądom okresowym przez pierwsze trzy lata. Po tym czasie należy wykonać badanie diagnostyczne, które będzie ważne przez kolejne dwa lata. Po terminie 5 lat nasz samochód musi przechodzić standardowe, coroczne przeglądy stanu technicznego.

Konieczność wykonania przeglądu samochodu nie dotyczy pojazdów zabytkowych, posiadających charakterystyczne, żółte tablice rejestracyjne. W ich przypadku wykonuje się jeden przegląd okresowy, mający miejsce przed rejestracją. Kolejne badania diagnostyczne nie są już konieczne. Zatem w tym przypadku nie ma możliwości zabrania dowodu rejestracyjnego podczas kontroli.

Warto także zauważyć, że ceny za badania techniczne samochodu mają charakter stały i wynikają z przepisów prawnych. Istotna jest także sama procedura wykonywania przeglądu. Według aktualnych przepisów, opłata za przegląd samochodu z gazem (lub tradycyjną instalacją) musi zostać pobrana przed wjazdem pojazdu na kanał diagnostyczny. Co więcej, sama cena przeglądu może być podwyższona, jeśli wykonujemy go po terminie. Dokładny koszt przeglądu technicznego omówimy w dalszej części artykułu.

Ile kosztuje przegląd samochodu?

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje przegląd samochodu, musimy rozróżnić auta z instalacją LPG oraz samochody bez owej instalacji. Jest to najważniejszy parametr, który wpływa na koszt przeglądu technicznego.

Cena przeglądu wynosi aktualnie 98 zł i obowiązuje w całym kraju. Badania techniczne samochodu wiążą się też z koniecznością uiszczenia opłaty ewidencyjnej. Jej ceny zazwyczaj zamykają się w przedziale 1 – 3 zł.

Przegląd samochodu z gazem wiąże się z koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat. Wszystkie pojazdy z instalacją LPG wymagają przeglądu stanu technicznego butli. Dlatego koszt przeglądu technicznego jest nieco wyższy. Aktualne ceny za przegląd samochodu z gazem wynoszą 162 zł. Cena przeglądu samochodu ciężarowego i stawka za przegląd motocykla będzie nieco odmienna.

Jaka jest cena przeglądu samochodu ciężarowego i stawka za przegląd motocykla?

Powyżej podpowiedzieliśmy Ile kosztuje przegląd samochodu osobowego (w tym pojazdów z instalacją LPG). Jednak koszt badania technicznego dotyczy także samochodów ciężarowych oraz motocykli.

Cena przeglądu wyżej wymienionych pojazdów również ma charakter stały i wynika z przepisów ustawowych. Koszt za przegląd motocykla wynosi obecnie 62 zł. Przegląd okresowy jednośladów wykonujemy raz do roku.

Cena przeglądu samochodu ciężarowego również ma charakter stały i wynosi 153 zł. Jak widać, koszt przeglądu technicznego aut ciężarowych okazuje się nieco niższy, niż stawki za przegląd samochodu z gazem.

Ile kosztuje przegląd samochodu po terminie?

Warsztat diagnostyczny może też wykonać przegląd po terminie. Warto bowiem pamiętać, że jazda pojazdem bez aktualnego badania wiąże się z możliwością odebrania dowodu rejestracyjnego oraz karą grzywny 500 zł. Odebranie dowodu rejestracyjnego często pociąga za sobą dodatkowe wydatki.

Aby uniknąć odebrania dowodu rejestracyjnego, możemy wykonać badanie techniczne po terminie. Cena przeglądu będzie tu uzależniona od czasu opóźnienia. Koszt badania technicznego po terminie nieprzekraczającym 45 dni okaże się taki sam, jak stawka za zwykłe badania techniczne samochodu.

Sytuacja zmienia się po upływie 45 dni. W drugim przypadku warsztat diagnostyczny ma obowiązek podniesienia opłaty o 50 procent. Zatem koszt badania technicznego samochodu osobowego o masie do 3,5 tony wyniesie tutaj niespełna 150 zł. Z kolei cena za badania techniczne samochodu z instalacją gazową wyniesie już 242 zł. Przegląd motocykla po terminie 45 dni to wydatek rzędu 93 zł, a cena przeglądu samochodu ciężarowego 230 zł.

Gdy samochód nie przejdzie przeglądu

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, koszt badania technicznego jest niezmienny. Co więcej, opłata zostaje uiszczona przed wjechaniem pojazdu do placówki diagnostycznej. Uiścimy ją nawet wtedy, gdy pojazd nie przejdzie przeglądu. Co zrobić w takiej sytuacji?

Samochód, który nie przeszedł przeglądu musi przejść naprawę wymienionych usterek. Właściciel pojazdu ma 14 dni na naprawę, poczym ponownie udaje się do warsztatu diagnostycznego. Pewną oszczędnością jest udanie się do tego samego diagnosty, co pozwoli na uniknięcie niepotrzebnych wydatków. Podczas drugiej kontroli zapłacimy tylko za diagnostykę uszkodzonego elementu. Cennik tak zwanego przeglądu cząstkowego również ma charakter stały.

Dla przykładu, diagnostyka świateł kosztuje 14 zł, z kolei geometria kół jednej osi to już wydatek rzędu 34 zł. Cena za cząstkowy przegląd amortyzatorów jednej osi powinien zamknąć się w kwocie 14 zł, a układu hamulcowego 20 zł. Takie same wydatki wygeneruje cząstkowy przegląd techniczny układu kierowniczego oraz kontroli częstotliwości hałasu.

ikona podziel się Przekaż dalej