Jak czytać rozmiar opon? Wyjaśniamy oznakowania rozmiaru
Jak czytać rozmiar opon i które symbole sprawdzić? To jedne z pytań, które zadaje sobie wielu kierowców. Na szczęście oznaczenia widniejące na ogumieniu są bardzo proste do rozszyfrowania i bez większych trudności rozpoznamy poszczególne rozmiary. Dlatego wyjaśniamy, co oznaczają symbole i omawiamy krok po kroku, jak sprawdzić wymiary opon.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak czytać rozmiar opon? Co oznaczają poszczególne symbole i jak sprawdzić wymiary?
Symbole na oponach. Jak je sprawdzić, co oznaczają?
Jeśli chcesz wiedzieć, jak czytać rozmiar opon, przyjrzyj się ich oznaczeniom. Najprościej będzie przeanalizować wymiary opon, które już znajdują się na pojeździe. W ten sposób będziemy w stanie odczytać wymiary i dobrać nowe opony do samochodu.
Symbole oznaczające wymiary odnajdziemy z boku opony (po zewnętrznej stronie). Co oznaczają? Następujące po sobie ciągi znaków dają nam wiele przydatnych informacji. Niektóre symbole to kod producenta, inne pozwalają odczytać rok produkcji opony. Symbole oznaczone ciągiem liczbowo literowym będą określały interesujące nas wymiary ogumienia.
Co oznaczają poszczególne symbole? Jak czytać rozmiar opon w sposób prawidłowy? Pierwszy ciąg liczb oznacza szerokość opony (w milimetrach). Następne symbole odseparowane ukośnikiem oznaczają profil opony. Profil opony jest procentowym wyrażeniem stosunku wysokości do szerokości opony. W ostatniej części ciągu znajdziemy symbol średnicy felgi, które pasują do opony. Są to wymiary wyrażone w calach.
Jak czytać rozmiar opon? Przykładowe symbole
Wiemy już, jak odczytać poszczególne symbole i potrafimy zinterpretować, co oznaczają. W kolejnym kroku możemy przejść do analizy oznaczeń, które znajdują się na konkretnej oponie. W tym celu posłużymy się przykładem. Załóżmy, że na interesującej nas oponie znajdują się symbole 195/55 R16. Jak je odczytać?
- 195 – szerokość opony (wymiary wyrażone w milimetrach),
- 55 – profil opony (wymiary wyrażone w wartości procentowej). Profil opony jest określeniem wysokości ściany bocznej w procentowym stosunku do szerokości. Nasza przykładowa opona ma 55% profil szerokości. Możemy sprawdzić wymiary i przeliczyć je na milimetry. Wystarczy, że przeliczymy 55% z wartości 195 mm. Nasza przykładowa opona posiada profil 107,25 mm.
- R – symbole opony radialnej.
- 16 – rozmiar felgi, który będzie pasował do opony (wymiary wyrażone w calach). Idealna felga dla naszej opony będzie posiadała średnicę 16 cali.
Wiemy już, jak czytać rozmiar opon i co oznaczają konkretne symbole. Na oponie możemy też odczytać indeks nośności i prędkości. Symbole na ogół znajdują się pod oznaczeniem rozmiaru opony. Co oznaczają i jakie przynoszą informacje? Indeks nośności możemy sprawdzić, gdy interesuje nas maksymalne obciążenie opony. Z kolei indeks prędkości daje informacje o maksymalnej prędkości, przy której można użytkować oponę z zachowaniem jej właściwości.
Symbole indeksu prędkości znajdują się przy symbolu SI, oznaczającym Speed Index. Opony mogą posiadać indeks od A1 do Y. Każde kolejne oznaczenie to wzrost maksymalnej prędkości o 5 do 10 km/h. Im wyższe oznaczenie, tym większa maksymalna prędkość, w której może pracować ogumienie bez utraty swoich właściwości. Dla przykładu, oznaczenie SI O oznacza 160 km/h. Z kolei oznaczenie SI P to 170 km/h prędkości maksymalnej. Najwyższe oznaczenie na oponach (SI Y) to indeks prędkości maksymalnej, wynoszący do 300 km/h. Na portalach branżowych sprawdzisz dokładnie, co oznaczają wszystkie następujące po sobie symbole SI.
Drugi symbol, czyli oznaczenie nośności wskazuje na maksymalne obciążenie, które może przenosić dana opona pracująca z maksymalną prędkością (oznaczoną uprzednim indeksem prędkości). Co oznaczają te indeksy? W praktyce możemy sprawdzić maksymalną masę pojazdu. Wystarczy pomnożyć indeks nośności przez liczbę opon. Jest to szczególnie istotne, jeśli planujemy przejazdy z ciężkimi ładunkami. Przekroczenie wartości zawartych w indeksie nośności zwiększa ryzyko uszkodzenia opony. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o motoryzacji.
Symbole wielkości opon. Jak dobrać optymalne rozmiary opon?
Potrafimy już odczytać podstawowe symbole na oponach. Jednak osobną, bardzo istotną kwestią jest prawidłowy dobór wymiarów. Dopasowanie optymalnych wymiarów opon nie jest skomplikowane. Jeśli chcemy wymieniać ogumienie na samochodzie i jesteśmy pewni, że znajdują się na nim opony o prawidłowych rozmiarach, wystarczy, że odczytamy interesujące nas symbole. Homologowane rozmiary opon pasujących do danego auta znajdziemy też na instrukcji obsługi pojazdu. Niestety starsze auta często nie posiadają takiej dokumentacji. Dlatego kolejną metodą na dobór idealnych wymiarów jest zapoznanie się z tabliczką znamionową.
Według niektórych kierowców, wymiary opon zimowych powinny różnić się od tych, które stosujemy w sezonie letnim. W myśl popularnego poglądu, opony zimowe powinny być nieco węższe od tych, które użytkujemy w okresie letnim. Co prawda węższa opona oznacza większą siłę nacisku, a to z kolei zapewnia lepszą przyczepność na śliskiej nawierzchni. Jednak skutkiem ubocznym może być wydłużenie drogi hamowania. Pewnym mankamentem węższej opony będzie także gorsza przyczepność na zakrętach. Dlatego zmiana szerokości opon w sezonie zimowym i letnim nie jest wymagana. Opony na lato i na zimę powinny posiadać takie same wymiary.
Taka sama zasada dotyczy opon zamontowanych na przedniej oraz tylnej osi pojazdu. Samochody osobowe powinny posiadać takie same wymiary wszystkich czterech opon. Zastosowanie różnych wymiarów na osiach może spowodować uszkodzenie i szybsze wyeksploatowanie się zawieszenia. Takie rozwiązanie stosuje się niekiedy w pojazdach sportowych, które poruszają się po specjalnie przygotowanych torach. Jednak stosowanie różnych wymiarów opon na osiach pojazdu poruszającego się po drogach publicznych nie ma żadnego uzasadnienia.
W osobnych artykułach znajdziesz więcej praktycznych wskazówek. Podpowiadamy w nich między innymi, kiedy zmienić opony na zimę. A może zainteresuje Cię, jak usunąć rysy z samochodu domowym sposobem?
Inne ważne symbole na oponach. Jak je odczytać i co oznaczają?
Poszczególne symbole na oponach pozwalają nam odczytać najważniejsze informacje o wymiarach. Jednak to jeszcze nie koniec danych. Na ogumieniu znajdziemy informacje o dacie produkcji opony. Będzie to szczególnie ważne dla kierowców, którzy planują zakup używanego ogumienia. Jak odczytać poszczególne symbole?
Po pierwsze pamiętajmy, że każdy producent opon jest zobowiązany do oznaczenia daty produkcji. Symbol DOT znajduje się po zewnętrznej stronie opony i określa numer identyfikacyjny fabryki oraz datę produkcji. Identyfikator fabryki to dwa krótkie symbole (np. symbol T3 to opony Dębica, z kolei JY to opony Bridgestone ze Stargardu Gdańskiego). Po oznaczeniu numeru identyfikacyjnego fabryki znajduje się data produkcji. Są to cztery następujące po sobie cyfry. Pierwsze dwie oznaczają tydzień roku, w którym wyprodukowano ogumienie. Kolejne dwie cyfry to rok produkcji. Dla przykładu przeanalizujemy DOT oznaczony 0,5,2,1. Pierwsze dwie cyfry oznaczają tydzień produkcji (w naszym przypadku będzie to luty). Kolejne dwie to rok produkcji (2021). Nasze przykładowe opony zostały wyprodukowane w lutym 2021 roku.
Data produkcji opony daje informacje o jej przydatności. Przyjmuje się, że prawidłowo przechowywane, dwuletnie opony mogą zapewniać takie same właściwości jak opony nowe. Problem pojawia się przy niewłaściwym składowaniu (głównie przy układaniu opon jedna na drugiej i przy silnej ekspozycji słonecznej). Starsze lub niewłaściwie przechowywane opony (powyżej 5 lat) tracą swoje właściwości. Ich ogumienie robi się coraz twardsze, nie zapewnia dobrej przyczepności i zaczyna pękać. Dlatego starsze opony nie nadają się do użytku, nawet jeśli ich bieżnik zachował się w przyzwoitym stanie.