Czy można myć samochód w zimie?

Mycie auta zimą jest wręcz koniecznością! Dlaczego? W sezonie zimowym na drogach i chodnikach rozsypywana jest chociażby sól drogowa, która ma negatywny wpływ na karoserię czy opony bieżnikowane samochodu. Dłuższe pozostawienie drobinek soli na lakierze samochodowym może spowodować uszkodzenie go i konieczność ponownego lakierowania. W takim przypadku szybciej dochodzi także do pojawienia się rdzy na karoserii.

Oprócz soli drogowej na ulicach częstym zjawiskiem w zimie jest także zalegające błoto, które może zawierać w sobie drobne kamyczki czy inne zanieczyszczenia. W trakcie odśnieżania samochodu przy pomocy zmiotki może wtedy dojść do uszkodzeń mechanicznym powłoki lakieru z uwagi na obecność soli, brudu czy błota. Drobne zarysowania czy otarcia lakieru mogą prowadzić do kosztownych napraw karoserii.

Widok brudnego auta niezbyt dobrze świadczy o jego właścicielu. Zabłocona, a co za tym idzie, nieczytelna tablica rejestracyjna uniemożliwia rozpoznanie samochodu. Bezpiecznie jest dbać regularnie o stan estetyczny samochodu i nie doprowadzać do zbyt mocnego zabrudzenia karoserii czy opon bieżnikowanych. Dlatego też mycie auta zimą jest konieczne, a jedyne pytanie brzmi „jak i czym myć?”. Natomiast w przypadku chęci pozbycia się warstwy lodu z szyby warto rozważyć produkt, jakim jest specjalistyczny płyn do odmrażania szyb.

Jak myć i czym myć samochód w zimie?

Jednym z najlepszych sposobów na doczyszczenie auta jest jego ręczne umycie. „Domowa myjnia” jest dobrym rozwiązaniem w przypadku, kiedy chce się dokładnie domyć i osuszyć samochód. Samodzielne umycia auta jest precyzyjne w porównaniu do myjni automatycznych. Warto jednak pamiętać, aby korzystać wyłącznie z ciepłej wody, jeśli na zewnątrz jest temperatura w okolicy 0 stopni Celsjusza. W przypadku korzystania z zimnej wody, może pojawić się dość szybko warstwa lodu na samochodzie i konieczny może być płyn do odmrażania szyb. Mycie na mrozie wynoszącym więcej niż kilka stopni na minusie nie jest zalecane. Do ręcznego mycia auta można wykorzystać również myjkę ciśnieniowe i aktywną pianę.

Kolejną możliwością umycia samochodu w zimie jest skorzystanie z udogodnień, jakie oferuje myjnia automatyczna. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest opcja suszenia auta po skończonym myciu. Z drugiej strony maszyna myjąca może nie do końca wyczyścić wszystkie zakamarki jak w przypadku ręcznego mycia. Alternatywą jest też tzw. myjnia bezdotykowa, która pod wysokim ciśnieniem aplikuje wodę czy środek czyszczący na samochód. Niestety myjnia bezdotykowa zazwyczaj nie będzie działać w przypadku ujemnych temperatur.

Najlepszym, ale i najdroższym rozwiązaniem jest umycie samochodu w tzw. myjni ręcznej. Można bezpiecznie zostawić auto w ogrzewanym pomieszczeniu i skorzystać z usługi profesjonalistów. Dokładne umycie, osuszenie i nałożenie pielęgnacji samochodowej sprawi, że karoseria i opony bieżnikowane będą lśnić po wyjściu z myjni. Niestety z pewnością samochód będzie tak elegancko wyglądał do momentu pierwszego kontaktu z błotem czy śniegiem, ale nie jest to wytłumaczeniem, by nie myć wcale samochodu w zimie. Sprawdź także ten artykuł z poradami i sposobami na parujące szyby w aucie.

Mycia auta zimą – praktyczne wskazówki

Jeśli nie jest zalecane mycie samochodu na mrozie, to o czym warto pamiętać? Przede wszystkim na ręczne mycie samochodu w domowym zaciszu czy w myjni bezdotykowej/automatycznej najlepiej jest wybrać cieplejszy dzień. Dobrym rozwiązaniem jest wybór tego dnia, w którym temperatura w dzień wynosi kilka stopni Celsjusza na plusie i nie ma prognozowanych opadów atmosferycznych. Z drugiej jednak strony nie należy ustawiać samochodu w miejscu padania promieni słonecznych, ponieważ może to spowodować pojawienie się nieestetycznych smug na lakierze samochodowym.

Przed nałożeniem środka czyszczącego dobrze jest usunąć widoczny brud czy błoto za pomocą bieżącej wody. W ten sposób zminimalizuje się ryzyko pojawienia się drobnych zarysowań na skutek mechanicznego ocierania karoserii przez brud. Natomiast po zakończonym myciu i opłukaniu samochodu, warto zwrócić szczególną uwagę na zamki i wycieraczki, aby dokładnie te miejsca osuszyć i zebrać nadmiar wilgoci. W przypadku spadku temperatury powietrza w nocy może dojść do zamarznięcia zamka czy wycieraczek. Można wtedy skorzystać z płynu do odmrażania szyb i zamków.

Powiązane artykuły