Jak działa ładowarka samochodu elektrycznego

Na czym polega ładowanie samochodu elektrycznego

Samochody elektryczne są coraz bardziej popularne i z czasem będą wypierały obecne samochody benzynowe. Jednak posiadacze samochodów elektrycznych martwią się o możliwość ładowania tych samochodów, szczególnie na długie dystanse. Już teraz pojawiają się alarmowe wieści, że przy ładowarkach ustawiają się gigantyczne kolejki, ładowarek jest za mało i czy w ogóle można załadować samochód elektryczny kiedy się chce.

Jak naładować samochód elektryczny? Mamy 3 możliwości:

  • poprzez zwykłe gniazdko,
  • w publicznych ładowarkach półszybkich,
  • w punktach szybkiego ładowania.

Samochód elektryczny można naładować w zwykłym gniazdku elektrycznym w domu. W wyposażeniu samochodu znajduje się odpowiednia do tego celu ładowarka. Nierzadko trzeba dokupić odpowiedni kabel. Okazuje się, że ładowanie ze zwykłej sieci elektrycznej w domu jest tańsze niż zakup benzyny. Niestety ładowanie z gniazdka nie jest efektywne i trwa bardzo długo. Ładowanie może zająć nawet 30 godzin.

Miejskie ładowarki normalne i półszybkie pozwalają na naładowanie samochodu w ciągu 4 - 5 godzin. Ładowarki znajdują się przy biurowcach, dużych parkingach, przy hotelach. Niestety sieć tych ładowarek jest jeszcze bardzo mała. Niemniej jednak rozwija się ona coraz bardziej.

Punkty szybkiego ładowania pozwalają naładować samochód w ciągu 30 minut. Stacje szybkiego ładowania przypominają stację paliwa, posiadają własne kable i znajdują się przy autostradach i w dużych miastach. Należy jednak sprawdzić, czy dana stacja działa w standardzie pasującym do danego samochodu.

Co to jest ładowarka przydomowa i czy warto ją zainstalować

Najbardziej ekonomicznym i najtańszym sposobem jest ładowanie samochodu ze zwykłego domowego gniazdka. Jednak czas ładowania jest bardzo długi. Dlatego też rozwiązaniem jest domowa stacja ładowanie samochodów, którą można zainstalować u siebie w domu. Ogólnodostępne stacje ładowania oferują ładowanie znacznie droższe niż prąd z własnego gniazdka domowego. Dlatego też posiadanie własnej domowej stacji ładowania jest na chwilę obecną najbardziej ekonomiczne.

Przydomowa ładowarka do samochodu jest małym urządzeniem, które można zamontować w garażu, na podjeździe, w garażu podziemnym. Wystarczy tylko dostęp do energii elektrycznej. Cena domowej ładowarki do samochodu, tzw. wallboxa, znacznie spadła i obecnie zaczyna się już od 2 i pół tysiąca zł, czyli jest to cena dostępna prawie dla każdego. W zależności od parametrów wallboxa cena waha się od 2500 do 180 000 zł. Jednak bardzo ważną sprawą jest odpowiedni dobór urządzenia do posiadanego samochodu i instalacji elektrycznej. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat instalacji elektrycznych.

Domowa stacja ładowania samochodów - moc, instalacja, cena, koszt

Instalacja domowej stacji ładowania samochodu pozwala na niezależność, szczególnie obecnie, gdy sieć ogólnodostępnych ładowarek nie jest duża. Ładowarki można zamontować na ścianie lub na podeście. W sprzedaży oferowane są ładowarki takich producentów, jak: EN Plus, Ensto, ABB Terra oraz BMW Connect. Instalacja wallboxa jest prosta i można to zrobić samemu lub skorzystać z oferty instalacji w sklepie.

W ofercie producentów znajdują się następujące rodzaje stacji:

  • wallbox AC domowa stacja ładowania samochodu, koszt od 2500 do 4500 zł,
  • wallbox DC stacja poboru prądu stałego z pominięciem przetwornicy samochodowej, koszt od 40 do 50 000 zł.

Dostępne są także półszybkie, szybkie i ultraszybkie stacje ładowania samochodów DC przeznaczone dla firm, gdyż koszt instalacji jest znacznie wyższy i zależy od mocy ładowania.

Najtańsze wallboxy AC to stacje prądu przemiennego, które wymagają przekonwertowania prądu przez prostownik w samochodzie, tzw. ładowarką pokładową. Przed instalacją należy sprawdzić czy parametry ładowarki AC pozwalają na jej zastosowanie w istniejącej instalacji elektrycznej domu. Jeśli tak nie jest, należy zwrócić się do dostawcy energii o dostosowanie parametrów do potrzeb ładowarki.

Bardziej praktyczne są stacje DC, które działają na prąd stały, który trafia bezpośrednio do akumulatora, bez konieczności przejścia przez konwerter. Dzięki temu czas ładowania jest krótszy.

Instalacja domowej stacji ładowania samochodów elektrycznych ma następujące zalety:

  1. mamy możliwość załadowania samochodu w domu, kiedy chcemy i możemy skorzystać z tańszej taryfy nocnej,
  2. ładowanie z instalacji domowej jest o wiele tańsze,
  3. ładowanie w ładowarkach domowych jest bardziej korzystne dla akumulatora w samochodzie i nie wpływa na skrócenie czasu jego eksploatacji.

Nowoczesne ładowarki dodatkowo monitorują instalację elektryczną i zapobiegają jej przeciążeniu.

Przy wyborze ładowarki należy zwracać uwagę na jej moc. Jeśli zainstalujemy ładowarkę o mocy większej, niż możliwości samochodu, to wykorzystamy tylko część mocy. Jednak wyższa moc może się przydać, jeśli w przyszłości zakupimy inny samochód. Należy jednak dopasować moc ładowarki do przydziału mocy w domu. Instalację ładowarki warto skonsultować z elektrykiem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły