Ile ładować akumulator? Praktyczny poradnik krok po kroku
Prawidłowe ładowanie akumulatorów samochodowych pozwala na zwiększenie ich żywotności. W tym miejscu pojawia się podstawowe pytanie, ile ładować akumulator i jakich zasad przestrzegać? Prezentujemy praktyczny poradnik krok po kroku i odpowiadamy na często zadawane pytania.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym powinno się ładować akumulator samochodowy?
Zanim ustalimy, jak długo powinno się ładować akumulator, musimy określić, czym najlepiej przeprowadzić ładowanie. Akumulator samochodowy ładuje się prostownikiem. Wybór dobrego prostownika nie jest rzeczą banalnie prostą, bowiem mamy do wyboru wiele różnorodnych modeli.
Do wyboru mamy proste prostowniki z analogowym wskaźnikiem. Należy dobrać je pod kątem mocy. Warto zauważyć, że prostownik analogowy jest dość łatwy w obsłudze i tani w zakupie. Mankamentem tego rozwiązania jest konieczność stałego nadzoru i sprawdzania aktualnego poziomu naładowania akumulatora. Ładowanie musi trwać przez odpowiednią liczbę godzin. Po ustalonym czasie powinno się odłączyć prostownik (w momencie gdy poziom naładowania jest już zbliżony do pełnego).
Drugie rozwiązanie to ładowarki mikroprocesorowe. Rozwiązanie może być znacznie wygodniejsze niż ładowanie podstawowym prostownikiem analogowym. Ładowarka mikroprocesorowa sama dobiera moc oraz czas ładowania. Rozwiązanie dobrze sprawdza się w użytku profesjonalnym. Po ładowarki mogą sięgnąć również Ci kierowcy, którzy nie mają czasu na kontrolę procesu ładowania i nie są w stanie dopilnować odpowiedniego czasu ładowania prostownikiem. Najważniejszym mankamentem ładowarek okazuje się wyższa cena ich zakupu.
Ile ładować akumulator samochodowy prostownikiem? Ładowanie przez określoną liczbę godzin
Większość kierowców decyduje się na ładowanie akumulatorów samochodowych prostownikiem analogowym. Czynność nie jest skomplikowana, wystarczy stosować się do podstawowych zasad i wiedzieć, jak długo powinno trwać ładowanie.
Ile ładować akumulator samochodowy? Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na tak postawione pytanie. Liczba godzin potrzebnych do naładowania akumulatorów będzie uzależniona od kilku istotnych zmiennych. Na szczęście wielu producentów przedstawia wskazania dla swoich produktów. Z pomocą przychodzą nam także dostępne na branżowych stronach, kalkulatory godzin ładowania.
Przy ustalaniu godzin ładowania, możemy wziąć także pod uwagę ogólne wytyczne. Ładowanie prostownikiem powinno się przeprowadzać przez około 10 do 12 godzin. Czas potrzebny na pełne naładowanie będzie tu uzależniony od stanu ogniwa. Warto także zauważyć, że liczba godzin potrzebnych na naładowanie urządzenia będzie uzależniona od temperatur. Im niższa temperatura, tym bardziej obniżone parametry akumulatora. Dla przykładu, akumulator w temperaturze około 20 stopni Celsjusza może mieć pełną pojemność. Przy temperaturze oscylującej wokół 0 stopni Celsjusza, pojemność spadnie do około 80%. Proces postępuje wraz z dalszym zmniejszeniem temperatury.
Kolejną kwestią jest to, jak długo powinno się ładować akumulator samochodowy za pomocą ładowarki mikroprocesorowej? Jak już wspomnieliśmy wcześniej, ładowarka sama dobiera moc ładowania, monitoruje poziom naładowania akumulatora i odłącza ładowanie w stosownym momencie. Proces jest bezobsługowy i trwa od kilku do kilkunastu godzin.
Wiesz już, ile ładować akumulator prostownikiem i jak długo może trwać ładowanie za pośrednictwem ładowarki. A może zainteresuje Cię również, jak sprawdzić czy akumulator trzyma prąd? Sprawdź także ten artykuł: Ceny akumulatorów samochodowych - sprawdź aktualne cenniki.
Jak powinno się ładować akumulator prostownikiem? Uproszczona instrukcja krok po kroku
Ustaliliśmy już, ile ładować akumulator samochodowy. W kolejnym kroku możemy przejść do działań praktycznych. Jak prawidłowo naładować ogniwo? Czynność można uprościć do kilku podstawowych kroków. Pierwszym z nich jest odłączenie akumulatora. Na wstępie zdejmuje się klamrę minusową, a po niej klamrę oznaczoną plusem. Zdjęcie klamer umożliwi nam wyjęcie ogniwa z pojazdu.
Dokładna instrukcja ładowania będzie uzależniona od stanu oraz rodzaju baterii. W niektórych przypadkach przed ładowaniem zaleca się dokładne oczyszczenie akumulatora. W przypadku ogniw obsługowych musimy jeszcze sprawdzić poziom elektrolitu i uzupełnić go w razie potrzeby. Po tym etapie nasz akumulator jest już gotowy do ładowania.
Ładowanie prostownikiem nie powinno sprawić większych problemów. Wystarczy podłączyć prostownik do akumulatora i ustawić odpowiednią moc ładowania. Na tym etapie bardzo istotne będzie również ustalenie czasu ładowania. Po zakończeniu całego procesu wystarczy odpiąć prostownik i ponownie zamontować ogniwo w samochodzie.
Jak widzimy, sam proces ładowania akumulatorów samochodowych nie jest szczególnie skomplikowany. Trzeba jednak pamiętać o ustaleniu prawidłowego napięcia wyjściowego. Ważna będzie tu pojemność akumulatora, prąd rozruchowy i napięcie znamionowe. Napięcie wyjściowe powinno być wskazane w Woltach. Dobór odpowiedniego napięcia wyjściowego jest kluczem do udanego ładowania. Pewnym problemem jest ładowanie akumulatorów zbyt niskim napięciem wyjściowym. W efekcie skutkuje to szybkim rozładowaniem ogniwa. Odwrotna sytuacja (zastosowanie zbyt wysokiego napięcia wyjściowego) prowadzi do zagotowania akumulatora. Dlatego przed rozpoczęciem całego procesu powinniśmy ustalić, jak długo przeprowadzić ładowanie, oraz jakie będzie optymalne napięcie wyjściowe dla ładowania konkretnego ogniwa.
Z powyższego opracowania dowiedziałeś się w skrócie, ile ładować akumulator. Jeśli chcesz zapoznać się z innymi poradami, przeczytaj pozostałe artykuły w naszym serwisie. Dowiesz się z nich między innymi, jak sprawdzić pobór prądu w samochodzie.