Akumulator samochodowy - ładowanie, napięcie

Co to jest akumulator samochodowy i dlaczego konieczne jest jego ładowanie

Akumulator samochodowy pełni rolę baterii, która zapewnia energię elektryczną. Bardzo wiele podzespołów samochodu z silnikiem benzynowym i wysokoprężnym wymaga elektryczności. Źródłem zasilania jest akumulator samochodowy, który służy do uruchomienia silnika i zasila prądem podzespoły samochodu, gdy silnik nie pracuje. Z kolei alternator, napędzany przez silnik, zapewnia energię wtedy, gdy silnik pracuje. Instalacja w samochodach osobowych, jak również akumulator, ma napięcie 12V. Akumulator składa się z elektrod dodatniej i ujemnej zanurzonych w elektrolicie.

Akumulator samochodowy montowany jest, w zależności od producenta, pod maską samochodu. Musi być tak zamontowany, aby był w pełni stabilny i nie ulegał draniom ani przesuwaniu się w czasie jazdy. Najpopularniejszym rozwiązaniem w samochodach osobowych są akumulatory kwasowo-ołowiowe. Występują także akumulatory żelowe lub AGM. Obecnie samochody mają coraz bardziej rozbudowane wyposażenie wymagające elektryczności, dlatego też w droższych samochodach montuje się akumulatory wapniowe.

Obsługa, ładowanie i rozładowanie akumulatora

Zazwyczaj akumulator samochodowy jest bezobsługowy. Problem pojawia się wtedy, gdy akumulator się rozładuje. Zwykle zdarza się to zimą wskutek niskiej temperatury. Może się jednak zdarzyć także latem.

W normalnych warunkach akumulator samochodowy ładowany jest przy pomocy alternatora. Jednak są różne sytuacje, w których trzeba dodatkowo doładować akumulator. Zaleca się, aby przed zimą, doładować akumulator poza pojazdem. Zdarza się również, że przeciążenia samochodu lub jazda na krótkich dystansach powoduje rozładowywanie się akumulatora, gdyż alternator nie może wyprodukować tyle energii, aby zasilić akumulator.

W normalnych warunkach akumulator samochodowy wystarcza na 3 - 5 lat użytkowania. Jednak różne błędy w jego użytkowaniu mogą skrócić jego żywotność. Jazda na krótkich dystansach powoduje szybsze rozładowywanie się akumulatora. Również rozładowanie się akumulatora do zera i częste ładowanie prostownikiem powoduje uszkodzenia i skraca jego żywotność. Do całkowitego wyładowania się akumulatora może dojść w wyniku intensywnego wykorzystywania prądu w samochodzie, na przykład wskutek podgrzewania foteli i lusterek zimą. Do rozładowania się akumulatora dochodzi także wskutek błędów użytkownika, na przykład pozostawienie samochodu na noc z włączonym radiem lub światłami. Akumulator może się również rozładować w wyniku niskiej temperatury, uszkodzenia alternatora lub naturalnego zużycia.

Jak naładować akumulator szybko i prawidłowo - zasady ładowania akumulatora

Jak długo i jak naładować akumulator

Aby prawidłowo naładować akumulator należy połączyć go do źródła prądu stałego, którym jest na przykład prostownik. Prostownik stanowi potoczną nazwę dla urządzenia będącego ładowarką do akumulatorów samochodowych.

Do naładowania akumulatora potrzebny jest prostownik i kable rozruchowe. Należy podłączyć prostownik do akumulatora w odpowiedniej kolejności, a następnie podłączyć prostownik do źródła zasilania. Prostownik można podłączyć do każdego gniazdka elektrycznego, jednak lepiej, aby było to gniazdko z uziemieniem. Sprawdź także ten artykuł: Ceny akumulatorów samochodowych - sprawdź aktualne cenniki.

Zasady ładowania akumulatora:

  • akumulator nowoczesny można ładować w aucie, jednak znacznie bezpieczniej jest go wyjąć, gdyż może dojść do zbyt długiego ładowania, które skutkuje zniszczeniem akumulatora,
  • nie należy ładować akumulatora w miejscu, gdzie może dojść do zapłonu, gdyż wytwarza on wybuchowy wodór,
  • nie wolno doprowadzić do spięcie lub zbliżać się z otwartym ogniem w czasie ładowania akumulatora,
  • ładowanie akumulatora należy wykonywać w pomieszczeniu dobrze wentylowanym,
  • należy wybrać odpowiedni prostownik dobrany do typu akumulatora,
  • wybieramy prostowniki renomowanych firm,
  • wypinanie i ładowanie akumulatora należy wykonywać bardzo ostrożnie, gdyż błąd może spowodować kosztowne uszkodzenie sprzętu,
  • należy założyć okulary ochronne i rękawice, gdyż w elektrolicie akumulatora znajduje się żrący kwas siarkowy,
  • odłącz akumulator zaczynając od klemy ujemnej oznaczonej kolorem czarnym lub niebieskim, odłączenie w innej kolejności może spowodować wybuch,
  • odepnij klemę dodatnią w kolorze czerwonym,
  • odepnij elementy mocujące i wyjmij akumulator, pamiętaj, że może on ważyć nawet 20 kg,
  • po naładowaniu zainstaluj akumulator ponownie zaczynając od klemy dodatniej.

Jak długo należy ładować akumulator? Zależy to od stopnia rozładowania, rodzaju prostownika oraz od czynników zewnętrznych. Ładowanie trwa od kilku do kilkunastu godzin. Zwykle akumulator ładuje się około 12 godzin.

ikona podziel się Przekaż dalej