Jak odmrozić zamarznięty zamek w samochodzie? Top 3 sposoby
Opady śniegu, temperatura poniżej 0 stopni Celsjusza, mroźny poranek i parujące szyby w aucie to charakterystyczny obraz zimy. Niestety częstym zjawiskiem w tym czasie jest również zamarznięty zamek w samochodzie. Drzwi nie otwierają się i zaczyna się problem z dostaniem się do środka samochodu. Co można wtedy zrobić? Z jakich sposobów skorzystać, kiedy zamarzł centralny zamek? O tym wszystkim w artykule poniżej.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Zamarznięty zamek w samochodzie – dlaczego?
Parujące szyby w aucie czy zamarznięty zamek w drzwiach to sytuacje, które spotyka się dość często. Wszystko to z powodu zmiennych warunków atmosferycznych. Zamarznięty zamek w samochodzie najczęściej pojawia się, kiedy auto zostało zaparkowane na zewnątrz, a nie w garażu. Czynnikiem powodującym to, że zamek zamarza są opady deszczu lub śniegu i niska temperatura. Do sytuacji zazwyczaj dochodzi nad ranem, kiedy to w nocy temperatura spadła poniżej 0 stopni Celsjusza.
Opady deszczu lub śniegu przedostają się do mechanizmu zamka, a na skutek znacznego obniżenia temperatury dochodzi do zamiany wody w lód, który to powoduje blokadę mechaniczną dla niego. Dlatego też, garażowanie samochodu w ciepłym miejscu zlikwiduje ryzyko zamarzania zamka. Niestety jednak nie wszyscy mają taką możliwość. W tym przypadku warto wiedzieć, co zrobić, jeśli drzwi nie będą chciały się otworzyć i zamek zamarznie.
Jak szybko odmrozić zamek w aucie odmrażaczem?
W sezonie jesienno-zimowym idealnym rozwiązaniem jest posiadanie ze sobą specjalnych odmrażaczy. Co więcej, warto je trzymać w domu czy w garażu, a nie w środku auta! Jeśli nie można się dostać do auta z powodu zamarzniętego zamka, to schowanego tam odmrażacza również nie będzie można wyciągnąć.
Odmrażacze to produkty, których celem jest szybkie odmrożenie zamka. Wystarczy substancję (np. emulsja, płyn, spray) zaaplikować do mechanizmu zamka i poczekać kilka minut. Centralny zamek po chwili otworzy się. Jest to bardzo prosty sposób, ale lepiej nie stosować go zbyt często. Choć odmrażacz jest w stanie szybko odmrozić zamek, to nie jest on w pełni neutralny dla całego mechanizmy zamka. Najważniejsza jest profilaktyka! Najlepiej jest wprowadzić takie działania, aby centralny zamek w aucie nie zamarzał za często.
Jak odmrozić zamek przy pomocy źródła ciepła?
Kiedy problem jest z centralnym zamkiem i nie otwiera się on na zimnie, można skorzystać z przenośnego źródła ciepła. Nie chodzi tutaj o jakieś niebezpieczne przybory, a o ciekawy gadżet, który staje się coraz bardziej popularny. Mowa o elektronicznym odmrażaczu zamków, który wygląda jak tradycyjny brelok do kluczy.
Ten innowacyjny gadżet można mieć cały czas przy kluczach i skorzystać z niego w awaryjnej sytuacji. Sposób użycia jest niezwykle prosty. Wystarczy ciepłą końcówkę odmrażacza wsunąć do zapadki i poczekać chwilkę. Działanie ciepła powoduje, że zamek stopniowo odmarza. Elektroniczny odmrażacz do zamków działa na baterie. Warto mieć taki gadżet przy sobie! Sprawdź także ten artykuł z poradami i sposobami na parujące szyby w aucie.
Czy można otworzyć zamarznięty zamek w aucie od środka?
Jeśli zamek od strony kierowcy zamarzł i nie otwiera się, to dobrym pomysłem jest sprawdzenie, czy można dostać się do auta przez inne drzwi. W przypadku, kiedy można z łatwością otworzyć drzwi od innej strony, problem zamarzniętego zamka może być szybko rozwiązany. Wystarczy wejść do środka samochodu i włączyć ogrzewanie. Po kilku minutach nagrzewania auta centralny zamek da się z łatwością otworzyć.
Trudności mogą się pojawić, kiedy to jedyne wejście do samochodu jest przez bagażnik. W przypadku samochodów w typie combi czy hatchbag przejście z bagażnika do fotela kierowcy będzie łatwiejsze niż w samochodach w innym typie. Warto pamiętać, że zbyt długie stanie z włączonym silnikiem może zakończyć się otrzymaniem mandatu. Zasada ta działa na terenie zabudowanym, kiedy postój trwa dłużej niż 1 minutę. Aby zapobiegać niemiłych sytuacjom w sezonie jesienno-zimowym, dobrze jest również wiedzieć jak poradzić sobie z parującymi szybami w aucie.
Powiązane artykuły
-
Jakie prawo jazdy na quada? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Parujące szyby w aucie - przyczyny, sposoby usuwania pary, praktyczne wskazówki
-
Ile ładować akumulator? Praktyczny poradnik krok po kroku
-
Jak działają silniki elektryczne? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Jak odebrać prawo jazdy? Praktyczny poradnik krok po kroku
-
Jaki zestaw głośnomówiący do samochodu? Modele, ceny, porady
-
Jak zapłacić akcyzę za samochód? Wyjaśniamy przepisy podatkowe
-
Jak usunąć rysy z samochodu domowym sposobem? Praktyczne wskazówki
-
Jak ustawić światła w samochodzie? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Jak obliczyć koszt paliwa? Wyjaśniamy, jak policzyć cenę przejazdu
-
Jak szybko odmrozić szyby w samochodzie? Praktyczne wskazówki
-
Jak odkleić naklejki z szyby samochodu? Praktyczne wskazówki
-
Czy można myć auto zimą? Praktyczny poradnik dla kierowców
-
Jak naładować akumulator? Praktyczny poradnik krok po kroku
-
Jak rozpoznać, że akumulator jest rozładowany? Wyjaśniamy
-
Rozstaw śrub w różnych felgach - zobacz tabelę rozstawów
-
Jakie śruby do kół samochodowych wybrać? Dobieramy śruby do felg
-
Momenty dokręcania śrub kluczem dynamometrycznym – tabela