Jak ustawić światła w samochodzie? Wyjaśniamy krok po kroku
Nieprawidłowo wyregulowana wysokość świateł w aucie prowadzi do pogorszenia bezpieczeństwa w czasie podróży. Zbyt wysoko ustawione oświetlenie będzie oślepiało kierowców jadących z przeciwka, z kolei nisko ukierunkowane reflektory zmniejszą widoczność. Dlatego podpowiadamy krok po kroku, jak ustawić światła w samochodzie i prawidłowo je wyregulować.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Po czym rozpoznać, że światła w aucie są ustawione prawidłowo?
Prawidłowo ustawiona wysokość świateł w aucie przynosi największe bezpieczeństwo w czasie podróży. Co ciekawe, możemy samodzielnie ocenić, czy światła mijania znajdują się na odpowiedniej wysokości. Pierwszą próbę wykonamy podczas jazdy za innym pojazdem. Wystarczy, że sprawdzimy, czy nasze oświetlenie odbija się w jego lusterkach. Wysokość świateł nie może oślepiać kierowcy w jadącym przed nami aucie. W lusterkach aut dostawczych na ogół widzimy niewielkie trójkąty świetlne, znajdujące się na takiej samej wysokości.
Nadmierna wysokość świateł jest dużym utrudnieniem dla innych uczestników drogi. Auta jadące z przeciwka będą oślepiane, zupełnie tak, jakbyśmy jechali na światłach długich. W związku z tym inni kierowcy mogą dawać nam znaki informacyjne (miganie światłami, trąbienie). Jest to ważny znak świadczący o tym, że należy wyregulować oświetlenie w samochodzie.
Na szczęście możemy samemu ustawić wysokość świateł i prawidłowo je wyregulować. Warto regularnie sprawdzać wysokość świateł w samochodzie, co przełoży się na zwiększenie naszego bezpieczeństwa. Ustawianie świateł możemy wykonać w warsztacie samochodowym. Podstawowe parametry świateł mijania możemy też wyregulować samodzielnie.
Jak ustawić światła w samochodzie? Czy można je wyregulować samemu?
Wysokość świateł mijania w aucie – regulacja manualna
Czy można samodzielnie, prawidłowo wyregulować światła mijania w samochodzie? Zdecydowanie tak. Podstawowe ustawianie wysokości świateł powinno być dopasowane do ilości pasażerów i posiadanego ładunku. Wysokość możemy wyregulować za pomocą regulacji manualnej, dostępnej w każdym aucie.
Manualna regulacja świateł powinna znajdować się z lewej strony deski rozdzielczej. Możemy wyregulować pozycje świateł mijania w zakresie kilkustopniowej skali. Jak ustawić światła w samochodzie? W przypadku podstawowej, manualnej regulacji dopasowujemy wysokość świateł mijania do obciążenia w czasie podróży. Przyjmijmy, że auto posiada cztery stopnie regulacji wysokości świateł mijania.
- Stopień 0 – to ustawienie dedykowane dla kierowcy z pasażerem podróżującym na przednim siedzeniu.
- Stopień 1 – to wysokość przeznaczona do podróży w cztery do pięciu osób. Przyjmujemy przy tym, że bagażnik nie jest obciążony dodatkowym ładunkiem.
- Stopień 2 – oznacza prawidłową wysokość świateł mijania w przypadku podróży z kompletem pasażerów oraz dodatkowym ładunkiem w bagażniku.
- Stopień 3 – takie ustawianie świateł stosujemy podczas jazdy bez pasażerów, jednak z mocno dociążonym bagażnikiem.
Jak samemu wyregulować światła mijania w aucie? Prawidłowe ustawianie krok po kroku
Jeśli chcemy samemu ustawić światła mijania w aucie, powinniśmy wybrać odpowiednie miejsce pomiarowe. Najlepiej sprawdzi się do tego długi, równy plac, zakończony ścianą. Plac powinien mieć przynajmniej 10 metrów długości, które umożliwią nam ustawienie pojazdu na odpowiedniej pozycji. Bardzo istotne będą także aktualnie panujące warunki zewnętrzne. Najlepiej prowadzić pomiary po zapadnięciu zmroku, tak by światła padające z reflektora na ścianę były bardzo dobrze widoczne.
Pamiętajmy też, że samochód powinien być pusty, a bagażnik opróżniony. Dodatkowe obciążenie może utrudnić prawidłowe pomiary, a światła mogą być wyregulowane w sposób nieprawidłowy. Ważne będzie też ustawienie regulacji manualnej na stopień 0. Tak ustawione auto będzie gotowe do przeprowadzenia pomiarów.
W pierwszym kroku podjeżdżamy blisko ściany i odznaczamy na niej środki położenia reflektorów. Długa pozioma linia będzie oznaczała jej wysokość, z kolei środek każdego z reflektorów oznaczamy, odrysowując krótkie linie pionowe. Następnie cofamy około 10 metrów i sprawdzamy wartość pochylenia początkowego reflektora. Informacje znajdziemy na obudowie reflektora. Zakładamy, że w przypadku auta oddalonego od ściany o 10 metrów, każdy 1% wartości pochylenia początkowego reflektora to 10 cm na naszej ścianie. Uzyskaną wartość odrysowujemy poziomą linią na ścianie. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem ustawiania świateł w samochodzie.
Po ustaleniu odpowiednich wartości możemy już samemu wyregulować wysokość świateł. Ustawianie rozpoczynamy od przysłonięcia jednego ze świateł. Warto trzymać się zasady mówiącej, że każde światło mijania powinno być sprawdzane oddzielnie. Dzięki temu łatwiej będzie nam wyregulować optymalną wysokość oświetlenia. Po przysłonięciu jednego reflektora włączamy światła mijania i analizujemy oświetlenie na ścianie.
Odrysowana uprzednio linia znajdująca się pod wysokością reflektorów (wartość pochylenia początkowego) wyznacza prawidłowe położenie odcinka granicy światła i cienia. Co ważne, punkt załamania granicy (górna granica po lewej stronie zaczyna zmieniać kierunek ku górze) powinien znajdować się na przecięciu dolnej linii i szerokości reflektora. Możemy teraz wyregulować wysokość światła. Następnie wykonujemy ustawianie drugiego światła mijania.
Wiemy już, jak ustawić światła w samochodzie samemu. Pamiętajmy przy tym, że najdokładniejsze ustawianie świateł mijania odbywa się stacji kontroli pojazdów. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych porad, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie. Podpowiemy Ci między innymi, jak zapłacić akcyzę za samochód, a także wskażemy, jak odkleić naklejkę od szyby samochodu. A może zainteresuje Cię również artykuł o tym, jak podnieść kierownicę w rowerze?