Niewielkie zadrapania na lakierze skutecznie usuniesz pastą do zębów

Na wstępie musimy podkreślić, że nie wszystkie rysy na karoserii nadają się do samodzielnego zamaskowania. Głębokie uszkodzenia warto naprawić u profesjonalisty. Te mniejsze, możemy próbować usunąć samodzielnie.

Czym i jak usunąć rysy z samochodu domowym sposobem? Jedną z prostych metod jest wykorzystanie zwykłej pasty do zębów. Metoda nadaje się jedynie na bardzo płytkie rysy, które nie uszkodziły bezbarwnej powłoki lakieru. W przypadku zbyt głębokich zarysowań pasta może jedynie nasilić nasz problem.

Pastę stosujemy na czystej powłoce lakierniczej. Na wstępie dokładnie oczyszczamy miejsce wokół zarysowania. W drugim kroku będziemy potrzebowali wilgotnej, miękkiej ściereczki oraz odrobiny pasty do zębów. Najlepiej sprawdza się pasta wybielająca, która zawiera w składzie drobne cząsteczki ścierne. Pastę nanosimy cienką warstwą na karoserii, a następnie delikatnie rozcieramy ściereczką. Najlepiej będzie stosować koliste ruchy wokół zarysowania. Pasta powinna bardzo delikatnie zetrzeć miejsca wokół uszkodzenia. W efekcie płytka rysa na lakierze nie będzie już widoczna.

Pasta nadaje się do tego, by skutecznie zlikwidować niewielkie uszkodzenia na karoserii. Metoda posiada zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Dlatego na wstępie warto przetestować ją na bardzo małym fragmencie zarysowania. W ten sposób zobaczymy czy uzyskany efekt na karoserii będzie dla nas satysfakcjonujący.

Czym i jak usunąć rysy z samochodu domowym sposobem? Wypróbuj pastę do butów na karoserii

Czym skutecznie usunąć rysy na lakierze samochodowym? Kolejną propozycją do domowego zastosowania jest zwykła pasta do butów. Metoda nie cieszy się dużą popularnością, jednak zbiera przychylne opinie. Wystarczy, że zastosujemy się do kilku prostych zasad.

Po pierwsze, musimy dobrać odpowiedni kolor pasty. Zaleca się, by barwa była nieco ciemniejsza od koloru lakieru na karoserii. Im lepiej dopasujemy barwę pasty, tym lepsze będą efekty maskowania rysy.

Po drugie, musimy dokładnie oczyścić powierzchnię. Wcieranie pasty bez oczyszczenia karoserii doprowadziłoby do naniesienia nieczystości w zarysowanie. Dlatego najpierw dokładnie myjemy miejsce naprawy. Najlepiej użyć do tego ściereczki moczonej w wodzie z mydłem. Po pełnym wyschnięciu karoserii możemy już rozpocząć nakładanie pasty.

Pastę nakładamy w miejscu zarysowania. Najprościej będzie nanieść ją za pomocą miękkiej, suchej ściereczki. Po naniesieniu niewielkiej ilości pasty do butów delikatnie przecieramy miejsce zarysowania. W ten sposób pasta do butów wypełni rysę. W ostatnim kroku przecieramy karoserię suchą, czystą ściereczką, usuwając nadmiar pasty. Rysa na karoserii nie powinna być już tak mocno widoczna. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o samochodach.

Czym zlikwidować rysy na karoserii? Wybieramy wosk koloryzujący

Pasta do butów może skutecznie zamaskować rysy na lakierze, jednak nie będzie zbyt trwałym rozwiązaniem. Pewną niedogodnością okażą się także trudności w wyborze odpowiedniego koloru preparatu. Na szczęście możemy też skutecznie zlikwidować rysy za pomocą bardziej profesjonalnych rozwiązań. Czym wykonać samodzielną renowację na karoserii? Naszą kolejną propozycją jest wosk koloryzujący.

Dostępne w ofertach sprzedaży woski koloryzujące wyróżniają się dużą trwałością oraz łatwością zastosowania. Ich niezaprzeczalnym atutem jest również szeroka paleta kolorystyczna, która umożliwia dopasowanie do niemal każdej powłoki lakierniczej. Wosk koloryzujący może skutecznie zamaskować niewielkie rysy na lakierze o jasnym lub ciemnym zabarwieniu. Przy okazji zabezpieczamy uszkodzenie przed szkodliwym oddziaływaniem niekorzystnych warunków pogodowych.

Wosk koloryzujący zawiera specjalny pigment koloryzujący. Preparat nie będzie drogi w zakupie, a pozwoli zlikwidować nieestetyczne zarysowania na karoserii. Wosk nakładamy samodzielnie, a efekt jego działania może okazać się długotrwały. Podczas aplikacji stosujemy się do instrukcji obsługi podanej przez producenta.

Jak usunąć rysy z samochodu domowym sposobem? W pierwszym kroku wybieramy odpowiednią barwę wosku barwiącego. Kolor wosku nie musi być identyczny z barwą na karoserii. Wystarczy wybrać przybliżony odcień o takiej samej lub ciemniejszej tonacji. Wosk możemy nanieść wyłącznie na odpowiednio oczyszczone i suche podłoże. Dlatego dokładnie myjemy karoserie wodą z dodatkiem płynu. W ten sposób zmyjemy osad i tłuste zanieczyszczenia. W kolejnym kroku dokładnie osuszamy samochód. Zarysowane podłoże jest już gotowe do naniesienia wosku. Większość producentów zaleca wstrząśnięcie wosku przed użyciem. Preparat nanosimy na rysę za pomocą suchej, miękkiej ściereczki. Rozprowadzamy go bardzo delikatnie, niewielkimi kolistymi ruchami. Następnie czekamy do wyschnięcia wosku. W ostatnim kroku wykonujemy polerowanie, które przywróci efektowny wyglądu porysowanej karoserii.

Kredka koloryzująca, czyli jak szybko i skutecznie usunąć rysy na lakierze?

Opisany wyżej wosk koloryzujący jest łatwy do użycia i nadaje się do punktowych uszkodzeń w powłoce lakierniczej. Ciekawą propozycją są również specjalne kredki koloryzujące, które wyróżniają się bardzo łatwą aplikacją i przystępną ceną. Kredka koloryzująca to wydatek rzędu kilkunastu złotych. Za jej pomocą zamaskujemy niewielkie uszkodzenia lakieru, a często nawet nieco głębsze zarysowania.

Kredki koloryzujące występują w niezliczonej ilości barw. Wystarczy dobrać je do koloru karoserii samochodowej. Preparat nanosimy na w pełni czystą i suchą powierzchnię. Wystarczy przeciągnąć aplikator w miejscu występowania rysy. Dobrze dobrany kolor kredki powinien całkowicie zamaskować uszkodzenie lakieru. W tego typu preparatach znajduje się lakier akrylowy z domieszką wosku. Zatem nowo wykonana powłoka będzie dodatkową ochroną przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych.

Kredka koloryzująca okazuje się bardzo skutecznym, domowym sposobem na zamaskowanie rys. Mimo łatwości wykorzystania i atrakcyjnej ceny, jest to rozwiązanie, które posiada pewne wady. Największym mankamentem kredek koloryzujących jest tymczasowy efekt. Kredka nie zastąpi profesjonalnej naprawy u lakiernika, jednak tymczasowo zabezpieczy powierzchnie i zamaskuje rysy. Ubytki w lakierze mogą uwidaczniać się po kilku cyklach mycia pojazdu. W tym przypadku należy wykonać ponownie malowanie kredką koloryzującą lub postawić na naprawę lakieru i doświadczonego fachowca.

Wiesz już, jak usunąć rysy z samochodu domowym sposobem i zlikwidować drobne uszkodzenia na karoserii. A może zainteresuje Cię również, jak podnieść kierownicę w rowerze lub, jak czytać rozmiar opon?

ikona podziel się Przekaż dalej