Jak zapłacić akcyzę za samochód? Wyjaśniamy przepisy podatkowe
Kierowcy sprowadzający auto zza granicy muszą liczyć się z koniecznością opłacenia podatku akcyzowego. Z pewnością warto znać przybliżoną wysokość tej opłaty i wiedzieć, gdzie opłacić pojazd sprowadzony z innego kraju. Dlatego podpowiadamy, jak zapłacić akcyzę za samochód. Sprawdzamy też, czy można zapłacić podatek akcyzowy przez internet.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
W jakich przypadkach musimy opłacić podatek akcyzowy za auto?
Podatek akcyzowy za samochód sprowadzony zza granicy został uregulowany w zapisach ustawy o podatku akcyzowym. W artykule 100 wspomnianej ustawy wymieniono sytuacje, w których następuje obowiązek uiszczenia opłat akcyzowych. W przypadku pojazdów osobowych, przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:
- „ import samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;
- nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;
- pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym:
a) wyprodukowanego na terytorium kraju,
b) od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu czynności, o których mowa w pkt 1 albo 2.”
Z powyższych zapisów ustawowych wynika, że opłata akcyzowa dotyczy zarówno nowych, jak i używanych pojazdów osobowych, które nie były jeszcze rejestrowane na terenie Polski. 1 lipca 2021 roku weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2021 poz. 2427). W myśl uzupełnionego artykułu 100 wspomnianej ustawy, przedmiotem opłaty akcyzowej jest również:
- „dokonanie w pojeździe samochodowym, innym niż samochód osobowy, zarejestrowanym na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy,
- nabycie lub posiadanie samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, jeżeli nie można ustalić podmiotu, który dokonał wcześniejszej czynności podlegającej opodatkowaniu, o której mowa w ust. 1 pkt 3 lit. b albo ust. 2, a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony”.
Gdzie opłacić akcyzę? Opłaty przez internet, a może Urząd Skarbowy?
Zanim odpowiemy na pytanie, jak zapłacić akcyzę za samochód, musimy ustalić możliwe formy dopełnienia tej formalności. Warto pamiętać, że podatek akcyzowy powinien zostać opłacony w terminie 30 dni liczonych od dnia powstania obowiązku podatkowego. Gdzie uiścić obowiązkową opłatę? Sprowadzony z innego kraju samochód osobowy może być opłacony na dwa sposoby. Pierwszy to typowa opłata uiszczona przez Urząd Skarbowy. Drugi sposób to uiszczenie opłaty przez internet.
Każdy Urząd Skarbowy posiada wzór dokumentu, który pomoże określić należną wysokość podatku akcyzowego za samochód sprowadzony zza granicy. Wzór pobierzemy także za darmo na stronie online. Jak zapłacić akcyzę za samochód? Musimy wypełnić odpowiedni formularz AKC-U/S. W dokumencie wprowadzamy takie dane jak:
- Adres zamieszkania,
- Dane identyfikacyjne i status podatnika,
- Informacje niezbędne dla obliczenia wysokości podatku akcyzowego – będzie to między innymi marka i model auta, rok produkcji, pojemność silnika, przebieg, numer VIN i rodzaj napędu,
- Wysokość podatku akcyzowego,
- Dowód potwierdzający własność pojazdu – może to być umowa kupna sprzedaży,
- Ewentualne wskazanie liczby współwłaścicieli samochodu osobowego,
- W przypadku właścicieli zwolnionych z konieczności opłacania podatku akcyzowego, niezbędne będzie określenie tytułu uprawniającego do zwolnienia.
Urząd Skarbowy umożliwia wniesienie wniosku online i zapłatę podatku przez internet. W tym przypadku musimy wykonać kilka dodatkowych kroków. Pierwszym będzie rejestracja na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC), dostępnej na www.puesc.gov.pl. Po pomyślnym zarejestrowaniu i zweryfikowaniu swojego profilu na platformie, możemy opłacić cło lub podatek akcyzowy.
Na panelu strony znajdziemy takie pozycje jak strefa klienta, zwrot VAT dla podróżnych, cło i podatek akcyzowy za sprowadzony samochód. Po kliknięciu w ostatnią opcję uzyskujemy wniosek AKC-US. Wypełniamy go online podając wszystkie wymagane dane. Co ciekawe, portal umożliwia też sprawdzenie, czy podatek akcyzowy został wcześniej opłacony. Wystarczy wprowadzić podstawowe dane pojazdu.
Jak zapłacić akcyzę za samochód? W następnym kroku formularza uzupełniamy dane dotyczące wysokości podatku akcyzowego. Podajemy model pojazdu, datę powstania obowiązku podatkowego, stan, markę, model, rok produkcji, moc silnika, numer VIN, przebieg i rodzaj skrzyni biegów. W dalszych krokach formularza online znajdziemy informacje o wysokości podatku akcyzowego za sprowadzony zza granicy pojazd.
Ostatnim krokiem jest opłata podatku przez internet. Kompletnie wypełniona i podpisana dokumentacja powinna być wysłana i potwierdzona przez UPO. Na tym etapie znamy już wysokość podatku. Opłatę możemy uiścić przez Urząd Skarbowy lub online, poprzez internetowe konto bankowe.
Cło lub opłata akcyzowa są obowiązkowe. W przypadku aut sprowadzonych zza granicy, nie mamy możliwości zarejestrowania pojazdu bez potwierdzenia uiszczenia opłaty akcyzowej. Jeśli wybraliśmy załatwienie sprawy bezpośrednio przez Urząd Skarbowy, otrzymamy potwierdzenie uiszczenia opłaty. W przypadku załatwienia sprawy przez internet, musimy samodzielnie wygenerować potwierdzenie. Po opłaceniu podatku akcyzowego przez internet należy poczekać około 24 godzin do zaksięgowania płatności. Po tym czasie ponownie logujemy się na platformę PUESC. Tym razem wybieramy formularz PZAS, czyli zapytanie dla potwierdzenia zapłaty akcyzy za samochód. Po wypełnieniu dokumentu otrzymamy odpowiedź zwrotną, która znajdzie się w zakładce „Moje sprawy i dokumenty”. W odpowiedzi otrzymamy dokument potwierdzający wniesienie opłaty akcyzowej za samochód sprowadzony za granicy. W osobnym artykule podpowiadamy, jakie dokumenty do rejestracji samochodu będą niezbędne. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o samochodach.
Wysokość podatku akcyzowego za auto
Znasz już podstawowe informacje, gdzie i jak zapłacić akcyzę za samochód. Istotną kwestią jest również wysokość należnego podatku. Akcyza za auto osobowe może być uzależniona od takich czynników jak moc silnika. Dokładne regulacje zostały określone w artykule 105 ustawy o podatku akcyzowym. Wysokość podstawy opodatkowania za auto wynosi:
- 18,6% - podstawa opodatkowania dla samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej 2000 centymetrów sześciennych,
- 9,3% - podstawa opodatkowania dla samochodów osobowych hybrydowych o napędzie spalinowo-elektrycznym, w którym energia elektryczna nie jest akumulowana poprzez podłączenie do zewnętrznego zasilania. Dotyczy aut o pojemności silnika spalinowego o pojemności pomiędzy 2001 – 3500 centymetrów sześciennych.
- 9,3% - podstawa opodatkowania dla aut osobowych, stanowiący pojazd hybrydowy w rozumieniu artykułu 2, punkt 13 ustawy o elektromobilności i prawach alternatywnych, gdzie pojemność silnika jest większa niż 2000 i nieprzekraczająca 3500 centymetrów sześciennych,
- 1,55% - podstawa opodatkowania dla samochodów osobowych hybrydowych o napędzie spalinowo-elektrycznym, w którym energia elektryczna nie jest akumulowana poprzez podłączenie do zewnętrznego zasilania. Dotyczy aut o pojemności silnika do 2000 centymetrów sześciennych lub niższej,
- 3,1% - podstawa opodatkowania dla pozostałych aut osobowych.
Wysokość podatku akcyzowego (podobnie jak cło) jest obliczana indywidualnie dla każdego auta. Na ostateczną stawkę akcyzy za auto wpłynie koszt jego nabycia, określony w umowie kupna sprzedaży. Zaprezentowana powyżej podstawa opodatkowania zostaje obliczona jako procent od wartości pojazdu.
Wiesz już, jak zapłacić akcyzę za samochód sprowadzony z innego kraju. Osobną kwestią okazuje się cło i opłaty związane z rejestracją pojazdu. Większość z opłat możemy uiścić online. W osobnym artykule podpowiadamy, jak zapłacić podatek od kupna samochodu.