Jaki olej do silnika wybrać? - rodzaje, zastosowanie, producenci, ceny
Olej silnikowy pełni bardzo ważne funkcje i jest niezbędny do prawidłowej pracy auta. W ofertach producentów znajdziemy różne rodzaje olejów silnikowych. Na które parametry warto zwrócić szczególną uwagę i jaki olej do silnika wybrać? Omawiamy podstawowe rodzaje olejów silnikowych oraz możliwości ich zastosowania.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Olej silnikowy do auta – podstawowe rodzaje produktów
- Jak wybrać lepkość olejów silnikowych do auta?
- Jaki olej do silnika benzynowego lub diesla? Kwalifikacja jakościowa olejów silnikowych
- Olej do silników samochodowych. Którego producenta wybrać, ile kosztuje dobry olej do diesla lub do auta benzynowego?
Olej silnikowy do auta – podstawowe rodzaje produktów
Zanim odpowiemy, jaki olej do silnika będzie najlepszy, omówimy podstawowe rodzaje produktów. W sprzedaży znajdziemy trzy główne rodzaje olejów do silników samochodowych. Będą to oleje mineralne, półsyntetyczne oraz syntetyczne. Który z nich będzie najlepszy? Taki, który zostanie odpowiednio dopasowany do auta. Oleje mineralne powstają w procesie destylacji ropy naftowej. Nieco bardziej nowoczesne oleje syntetyczne wytwarza się poprzez chemiczną syntezę węglowodorów. Trzecią kategorią są oleje półsyntetyczne.
Mineralna, syntetyczna lub półsyntetyczna baza olejowa może posiadać dość zróżnicowane parametry. To właśnie w tym miejscu pojawia się pierwsza odpowiedź na pytanie, który olej możemy dobrać do auta benzynowego lub diesla. Bazy olejowe do silnika zostały podzielone na pięć podstawowych grup.
- I grupa baz olejowych – wytwarzana poprzez destylację ropy naftowej.
- II grupa baz olejowych – wytwarzana poprzez hydrokraking z ropy naftowej.
- III grupa baz olejowych – wytwarzana poprzez kilkukrotny hydrokraking z ropy naftowej.
- IV grupa baz olejowych – czyli tak zwane polialfaolefiny, które wytwarza się w procesie syntezy chemicznej.
- V grupa baz olejowych – to głównie oleje poliestrowe i pozostałe, niesklasyfikowane wyżej bazy olejowe.
Znajomość poszczególnych grup olejowych pozwala na wyszczególnienie właściwości trzech rodzajów olejów silnikowych. Mieszanki mineralne należą do grupy I oraz II. Z kolei oleje półsyntetyczne mogą stanowić mieszankę baz z grupy I i II lub z grupy III, IV oraz V. Proporcje konkretnych mieszanek są ściśle uzależnione od przepisów występujących w danym kraju (klasyfikacje mogą się różnić w zależności od aktualnych przepisów prawnych). Olej uznany w jednym kraju za syntetyczny może być uznany w innym państwie za olej półsyntetyczny itp. Ostatnią grupą produktów są syntetyczne oleje silnikowe, które stanowią mieszankę baz z III, IV i V grupy.
Jak wybrać lepkość olejów silnikowych do auta?
Jaki olej do silnika będzie najlepszy? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy określić lepkość oleju. Dotyczy to wszystkich mieszanek do auta benzynowego czy diesla. Mineralny, syntetyczny lub półsyntetyczny olej może posiadać bardzo zróżnicowaną lepkość. W uproszczeniu przyjmujemy, że lepkość oleju oznacza jego gęstość, czyli tarcie wewnętrzne cząsteczek oleju. Im większa lepkość, tym wolniejszy przepływ i odwrotnie, im niższa lepkość tym przepływ jest większy. Warto pamiętać, że lepkość oleju silnikowego musi być odpowiednio dopasowana do specyfiki pracy całego mechanizmu. Dlatego wprowadzono ujednoliconą klasyfikację lepkości. Jest to klasyfikacja stworzona przez Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacji (klasyfikacja SAE). Klasyfikacja opiera się na maksymalnej oraz minimalnej lepkości oleju w temperaturach ujemnych, oraz w temperaturach powyżej 100, oraz 150 stopni Celsjusza.
Wyróżniamy sześć klas opracowanych dla pracy w niskich temperaturach. Są to oznaczenia 0W, 5W, 10W, 15W, 20W oraz 25W. Kolejne oznaczenie określa klasę pracy w wysokich temperaturach. Według SAE wyróżniono 8 poszczególnych klas. Jest to klasa 8, 12, 16, 20, 30, 40, 50 oraz 60.
Powyższe oznaczenia klas lepkości znajduje się na opakowaniu każdego oleju silnikowego. Przykładowe oznaczenie wygląda następująco 5W-20. Pierwsza część oznaczenia to lepkość w niższych temperaturach. W następnej kolejności umieszcza się oznaczenie lepkości podczas pracy w temperaturach wysokich.
Określając lepkość oleju samochodowego, będziemy w stanie wybrać najlepszy olej silnikowy do auta benzynowego lub do diesla. Pamiętajmy przy tym, że sama lepkość olejów samochodowych nie informuje nas, czy produkt jest dobrej jakości. Dlatego warto zwrócić uwagę na kolejne bardzo istotne oznaczenie olejów silnikowych, którą jest kwalifikacja jakościowa. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o motoryzacji.
Jaki olej do silnika benzynowego lub diesla? Kwalifikacja jakościowa olejów silnikowych
Wszystkie rodzaje olejów silnikowych posiadają klasyfikację jakościową. Możemy trafić na dwie różne systemy pomiarowe. Będzie to europejska klasyfikacja ACEA oraz amerykańska klasyfikacja API.
Klasyfikacja ACEA informuje nas, który olej będzie najlepszy do danych silników samochodowych. Wprowadzono tu cztery kategorie olejów silnikowych:
- olej do silnika benzynowego.
- olej do diesla.
- olej do silnika z filtrem cząstek stałych.
- olej do samochodów ciężarowych z silnikiem diesla.
Co ważne, jeden olej silnikowy może pasować zarówno do auta benzynowego, jak i diesla. Dlatego niektóre produkty posiadają oznaczenia A i B. Po cyfrze następuje oznaczenie liczbowe określone w skali od 1 do 5. To właśnie ten parametr określa nam jakość produktu. Najlepszy olej będzie oznaczony symbolem 5, najsłabszy symbolem 1. Klasyfikacja ACEA może wyglądać następująco: A2/B2. Takie oznaczenie sugeruje, że olej silnikowy nadaje się zarówno do diesla, jak i do auta benzynowego.
Niektóre oleje silnikowe zostają oznaczone klasyfikacją API. Jest to dwuliterowe, nieco mniej precyzyjne oznaczenie, w którym odnajdziemy dwa symbole. Pierwsza litera oznacza przeznaczenie oleju
- S – to symbol olejów przeznaczonych do silnika benzynowego.
- C – to symbol olejów przeznaczonych do silników wysokoprężnych.
Druga litera klasyfikacji API to oznaczenie jakości produktów. W olejach do silników benzynowych wykorzystano skalę od A do N. Z kolei oleje silnikowe do diesla posiadają określenie jakości w symbolach od A do J. Im wyższa jakość oleju silnikowego, tym dalsza litera alfabetu. Jaki olej do silnika będzie najlepszy? Według amerykańskiej klasyfikacji API, najlepszy olej do silnika benzynowego będzie określony miarą SN. Z kolei chcąc wybrać najlepszy olej do samochodowych silników wysokoprężnych, sięgnijmy po produkt oznaczony symbolem CJ.
Olej do silników samochodowych. Którego producenta wybrać, ile kosztuje dobry olej do diesla lub do auta benzynowego?
Chcąc wybrać dobry i sprawdzony olej do silników samochodowych, warto postawić na sprawdzonego producenta. Na półkach sklepowych znajdziemy niezliczoną liczbę produktów. Niektóre z nich cieszą się dobrymi opiniami, inne nie są już tak chętnie wybierane przez kierowców.
Wśród wiodących producentów olejów silnikowych wyróżniamy takie marki jak Volvoline. Jest to amerykański producent, który posiada wiele produktów dedykowanych do różnego typu pojazdów mechanicznych. Wśród znanych producentów znajduje się także francuska marka Motul i niemiecki Liqui Moly. Wielu polskich kierowców sięga także po oleje takich marek jak Shell, Mobil, Total, Elf i Petronas. W ich ofercie znajdziemy dobrej jakości oleje do silników samochodowych. Możemy wybrać oleje do diesla lub do auta benzynowego. Wybór będzie uzależniony jedynie od wymagań konkretnego pojazdu oraz oczekiwanej przez kierowcę jakości produktu.
Cena olejów silnikowych jest uzależniona od klasyfikacji, jakości oraz wybranego producenta. Wielu kierowców decyduje się na zakup olejów w kanistrach 5 litrowych. Cena jednego kanistra na ogół mieści się w przedziale 45 – 150 zł. W ofercie sprzedaży znajdziemy także nieco droższe lub delikatnie tańsze oleje silnikowe.
Wiesz już, jaki olej do silnika warto wybrać. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych porad, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie. Dowiesz się z nich między innymi, kiedy zmienić opony na zimę lub jak sprawdzić rok produkcji samochodu. A może zainteresuje Cię, ile trwa rejestracja samochodu w wydziale komunikacji?