Kara za jazdy bez prawa jazdy – w jakich przypadkach jest nadawana

Prowadzenie bez uprawnień najczęściej kojarzy nam się z nastolatkami, które bez zgody rodziców wsiadają za kierownicę. I faktycznie, to dość duży problem na naszych drogach, ale w porównaniu z innymi przypadkami jest to niewielki procent. Tak naprawdę najczęściej na jazdę bez prawa jazdy decydują się osoby, którym licencja zostaje odebrana albo zatrzymana.

Zatrzymanie prawa jazdy ma miejsce w momencie przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym. Może także być wynikiem nakazu sądu w postępowaniu po spowodowaniu wypadku. Zatrzymanie prawa jazdy trwa od 3 miesięcy wzwyż i oznacza, że uprawnienie do prowadzenia samochodu jest zawieszone, a dokument znajduje się w urzędzie. Można go odebrać po upływie wyznaczonego czasu, a w jego trakcie nie można prowadzić samochodu.

Inną opcją jest odebranie prawa jazdy. Oznacza to wygaszenie uprawnień do prowadzenia pojazdu, co oznacza, że dokument jest nieważny. Aby móc znowu prowadzić samochód, należy podchodzić do egzaminu po raz kolejny. To właśnie w tych przypadkach wiele osób decyduje się na jeżdżenie samochodem, na przykład do pracy, mimo tego, że nie mają potrzebnych dokumentów.

Kara za jazdy bez prawa jazdy – brak dokumentu

Jeśli zdałeś egzamin, masz uprawnienia i wydany dokument, a prawo jazdy nie zostało zatrzymane, może okazać się, że po prostu zapomniałeś portfela ze sobą i nie masz dokumentu fizycznie podczas kontroli drogowej. To oczywiście nie jest przestępstwem, ale jest zagrożone karą.

Mandat za brak prawa jazdy w dosłownym znaczeniu wynosi do 250 zł. Wcześniej było to 50 zł, jednakże w 2020 roku przepisy uległy zmianie: art. 95 kodeksu wykroczeń głosi, że kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd, nie mając przy sobie wymaganych dokumentów podlega karze grzywny do 250 zł albo karze nagany.

Policyjny lizak podczas kontroli drogowej, a także co grozi za jazdę bez prawa jazdy
Jazda bez prawa jazdy, a także informacje, co grozi za jazdę bez prawa jazdy

Jeśli nie masz przy sobie także dowodu osobistego, problem może być większy, ponieważ funkcjonariusz może potrzebować czasu, by cię zidentyfikować. W tym wypadku jednak wysokość mandatu nie jest duża. Sprawdź także ten artykuł o mandacie za przekroczenie prędkości.

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy

Za prowadzenie pojazdu, jeśli nie masz uprawnień do kierowania nim, grożą różne kary. Od pouczenia i mandatu, poprzez zatrzymanie prawa jazdy, aż do kary więzienia. Jest to związane z okolicznościami, w jakich okazało się, że nie masz żądanego dokumentu.

Dla przykładu: jeśli brak prawa jazdy wyszedł po stłuczce, albo co gorsza w wypadku ktoś ucierpiał, raczej trzeba liczyć się z bardzo groźnymi konsekwencjami, czyli procesem sądowym. Należy także mieć na względzie to, że dochodzą tutaj jeszcze konsekwencje szkody, co oznacza, że trzeba będzie zapłacić za naprawę pojazdu (lub pojazdów), ponieważ ubezpieczenie w takim przypadku nie wypłaci pieniędzy.

Kierowanie pojazdem innej kategorii bez uprawnień

Inaczej sytuacja wygląda, jeśli masz prawo jazdy kategorii B, ale bez upoważnienia kierujesz innym pojazdem, na przykład motocyklem czy samochodem ciężarowym. W tym wypadku także niestety czekają cię konsekwencje, ale nieco mniej poważne niż w wypadku powyżej. Najczęściej spotykanym problemem jest prowadzenie bez prawa jazdy kategorii A, czyli właśnie motocyklu. Wiele osób myśli, że może jeździć motocyklami mając prawo jazdy kategorii B, ale to nieprawda – mogą kierować tylko pojazd, którego pojemność silnika nie przekracza 125 m3 i dotyczy to wyłącznie kierowców z co najmniej 3-letnim doświadczeniem.

Prowadzenie pojazdu innej kategorii bez uprawnień skutkuje nałożeniem na kierowcę mandatu w wysokości do 300 zł. Jeśli jednak brak uprawnień okaże się po stłuczce lub wypadku, może okazać się, że sprawa trafi do sądu. Jednak nie jest to zagrożone karą więzienia, a karą grzywny – kwota może dojść do 5000 zł.

W obu przypadkach, kiedy okazuje się, że osoba prowadząca pojazd nie miała do tego uprawnień, policja może odholować pojazd, a będzie to na koszt zatrzymanego kierowcy. Nie stanie się tak, jeśli przy kierowcy jest osoba uprawniona do jego prowadzenia i może odprowadzić maszynę do domu czy chociażby na pobliski parking.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii prawo motoryzacyjne