Dowód rejestracyjny – krótka charakterystyka

Wpis w dowodzie rejestracyjnym – czego dotyczy?

Dowód rejestracyjny to dokument identyfikacyjny każdego samochodu/pojazdu. Zawiera on wiele ważnych informacji dotyczących auta oraz jego właściciela. Wpis w dowodzie rejestracyjnym wypełniony jest także tzw. pieczątkami, które świadczą o pozytywnie odbytym badaniu technicznym i dacie następnego przeglądu samochodu. Pojazd bez ważnych badań okresowych nie może być użytkowany do jazdy.

Oprócz pieczątki dotyczącej badania technicznego w dowodzie rejestracyjnym wpisy mogą obrazować wszelkie zmiany w samochodzie. Przykładem jest montaż haka holowniczego czy dopisanie drugiego współwłaściciela pojazdu. Jak widać, przegląd techniczny to nie jedyny powód, by zrobić adnotacje w dowodzie rejestracyjnym. Niestety jednak z uwagi na coroczne badanie techniczne szybko następuje koniec miejsca wolnego na pieczątki.

Zastosowanie dowodu rejestracyjnego

Dowód rejestracyjny potrzebny jest bardzo często podczas użytkowania samochodu. Choć od kilku lat dozwolona jest jazda bez dowodu rejestracyjnego, to nie zawsze można go zostawić w domu. Przykładem jest podróż za granicę, gdzie elektroniczne ewidencje pojazdów i kierowców z Polski nie mają zastosowania. Bez dowodu rejestracyjnego zagraniczne podróże samochodem mogą skończyć się niewesoło.

Brak dowodu rejestracyjnego nie pozwoli także na sprzedaż auta. Niestety w przypadku zgubienia dokumentu trzeba go wyrabiać od nowa. Aktualnie każde badanie techniczne znajduje się również w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, dlatego bez problemu podczas kontroli funkcjonariusze policji mogą to sprawdzić.

Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym – konieczna wymiana?

Wymiana dowodu rejestracyjnego – dawne zasady

Jeszcze do niedawna obowiązywały inne zasady dotyczące wymiany dowodu rejestracyjnego na nowy. Koniec miejsca wolnego na nowy wpis dotyczący pozytywnego badania technicznego (tzw. pieczątka) oznaczał to, że kierowca musiał wyrabiać kolejny dokument. Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym był dość uciążliwy, ponieważ najnowsze wzory dokumentu obejmowały tylko miejsce na sześć pieczątek. Było to zdecydowanie za mało miejsca, biorąc pod uwagę, że przegląd wykonuje się raz w roku.

Koniec końców wiele dowodów rejestracyjnych musiało być poddane wymianie, kiedy nawet nie skończył się ich termin ważności. Miejsce na kolejną pieczątkę z badania technicznego było dopiero na nowo wyrobionym dokumencie. W pewnym momencie była taka sytuacja, że jazda bez dowodu rejestracyjnego była dozwolona, ponieważ istnieje system CEPiK, ale pieczątkę w dokumencie trzeba było mieć wbitą.

Aktualne przepisy dotyczące braku miejsca w dowodzie rejestracyjnym

Z upływem lat brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym przestał być problemem. Wymiana dowodu rejestracyjnego z tego powodu nie była już koniecznością. Co nie znaczy, że jeśli komuś skończył się dowód rejestracyjny i chce go ponownie wyrabiać, nie może tego zrobić. Nie trzeba się natomiast martwić i denerwować obowiązkową wymianą.

Jak w takim razie przeprowadzić badanie techniczne bez wolnego miejsca w dowodzie rejestracyjnym na pieczątki? Ostatecznie skończyło się to wydawaniem przez diagnostów technicznych specjalnych zaświadczeń, które potwierdzają pozytywny wynik badania samochodu. Oprócz tego każdy diagnosta ma obowiązek umieścić informacje o badaniu technicznym w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Zaświadczenie o przeglądzie należy mieć przy sobie podczas zagranicznych podróży czy w trakcie sprzedaży samochodu. Sprawdź także ten artykuł na temat wymiany dowodu rejestracyjnego.

Wymiana dowodu rejestracyjnego krok po kroku

Jeśli jednak ktoś chciałby wymienić dowód rejestracyjny, to wystarczy złożyć wniosek w urzędzie gminy. Co więcej, nie musi to być urząd właściwy dla miejsca zameldowania czy zamieszkania właściciela samochodu. Zmiana tych przepisów znacznie ułatwiła kierowcom wymianę dokumentów. Podobnie sprawa wygląda z dowodami osobistymi czy paszportami.

W celu wymiany dowodu rejestracyjnego trzeba przygotować kilka ważnych informacji i dokumentów. Przede wszystkim trzeba wypełnić wniosek o nowy dowód rejestracyjny i dołączyć do niego stary dokument, który ma być wymieniony. Dodatkowo potrzebne będzie zaświadczenie od diagnosty o pozytywnym wyniku badania technicznego, karta pojazdu i potwierdzenie ubezpieczenia OC. Do wglądu konieczny będzie także dowód osobisty właściciela pojazdu.

Wymiana dowodu rejestracyjnego jest płatna i kosztuje 54,50 zł. Dowód wpłaty należy dołączyć do wniosku. W przypadku wnioskowania o nowy dowód rejestracyjny przez osobę trzecią konieczna będzie dodatkowa opłata w wysokości 17 zł. Z tej opłaty zwolnione są osoby z bliskiej rodziny.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii prawo motoryzacyjne