Co mówią przepisy drogowe o parkowaniu samochodu na chodniku?

Jeżeli rzeczywiście chcemy się dowiedzieć, czy w danym miejscu panuje zakaz na parkowanie na chodniku, to z pewnością warto zasięgnąć takiej wiedzy u samego źródła. Takim miejscem jest Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo ruchu drogowego. Taką sytuację dokładnie opisuje art. 47, którym zostają zawarte informacje na temat tego, w jakich okolicznościach parkowanie na chodniku jest legalne, a także, ile metrów musi mieć chodnik.

Art. 47. 1. Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na drodze dla pieszych kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że:

 1. na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju;
 2. szerokość chodnika jest nie mniejsza niż 1,5 m i nie utrudni ruchu pieszych;
 3. pojazd umieszczony przednią osią na drodze dla pieszych nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.
 1. Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 1 i 2, zatrzymanie lub postój na drodze dla pieszych przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru lub wózka rowerowego. Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na drodze dla pieszych tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.

Sprawdź także: Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru?

Kodeks ruchu drogowego a parkowanie samochodu na chodniku

Teoretycznie w ustawie Prawo ruchu drogowego znajdują się wszystkie wytyczne, jakie są związane z parkowaniem na chodniku, które nie będzie łamać przepisu. Niestety bardzo często przepisy drogowe są przez nas w bardzo różny sposób interpretowane. To w takim razie, warto dokładnie wyjaśnić, kiedy kodeks ruchu drogowego przewiduje zakaz parkowania, a kiedy zasady umożliwiają postój samochodu.

Pierwszym warunkiem, jaki musi zostać spełniony, jest maksymalna masa samochodu, która nie może przekraczać 2,5 t. Dlatego już właściciele pojazdów o masie przekraczającej 2,5 t, którzy zaparkują na chodniku, będą musieli liczyć się z mandatem. Kolejnym aspektem, na jaki musimy zwrócić uwagę, jest to, ile metrów ma chodnik. Tutaj jego szerokość powinna wynieść przynajmniej 1,5 metra. Jednak za pojęcie chodnika bierzemy pod uwagę nie tylko sam chodnik, ale również pas obsługujący, jaki dzieli chodnik od obiektów budowlanych, a także pas buforowy.

Nie są to jedyne zasady, które regulują, czy można zatrzymać się na chodniku. Jeżeli wiemy już, ile metrów powinien mieć chodnik, także należy zwrócić uwagę, czy nie ma w tym miejscu zakazu zatrzymania lub postoju. Jeżeli zignorujemy przepisy drogowe, to możemy liczyć się z mandatem. Parkując samochód na chodniku, nie możemy umieszczać go tylną osią, ale tylko przednią. Ponadto postój samochodu nie może tamować, ani w żaden sposób utrudniać ruchu na jezdni.

Parkowanie na chodniku co mówią przepisy drogowe o zakazie postoju?

Co jednak wydarzy się, jeżeli zakaz parkowania lub postoju nie zostanie przez nas zauważony, lub też nie sprawdzimy, ile metrów ma chodnik, aby móc na nim zaparkować. Okazuje się, że w takich sytuacjach kodeks ruchu drogowego przewiduje dla nas karę w postaci mandatu.

Taryfikator wysokości mandatów jeszcze w 2023 r. wskazywał, iż za zakaz parkowania na chodniku będziemy musieli zapłacić nawet do 1200 złotych kary. Przykładowa wysokość mandatu będzie wynosiła:

 • 100 zł - jeżeli zaparkujemy pojazd na ścieżce rowerowej
 • 100 zł - za parkowanie na chodniku, jeżeli złamiemy zasady, jakie uwzględnił kodeks ruchu drogowego
 • 1200 zł - jeżeli zaparkujemy na miejscu postojowym przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych

Należy pamiętać, że kodeks ruchu drogowego pod względem, czy można parkować na chodniku, czy też jest to niedozwolone, może weryfikować zarówno policja, jak i również straż miejska.

Odwołanie się od mandatu za nieprawidłowe parkowanie

Oczywiście nie jest konieczne przyjęcie mandatu za złe parkowanie, szczególnie jeżeli wiemy, czy można parkować na chodniku i uważamy, że kara została nałożona niesłusznie. W takich okolicznościach możliwe jest odwołanie się od nałożonego mandatu w ciągu 7 dni od jego wystawienia. Jednak należy mieć ku temu odpowiednie uzasadnienie, dlatego potrzebne jest zebranie właściwych dowodów, chociażby w postaci zdjęcia faktycznie zaparkowanego samochodu.

Oprócz tego we wniosku należy opisać okoliczności, które mogły przyczynić się do tego, iż mandat został naliczony niesłusznie. Na przykład było to działanie z powodu choroby psychicznej lub też zatrzymaliśmy się na chodniku w obronie koniecznej. Odwołanie się od mandatu jest bezpłatne. Niestety nie ma żadnego dokładnego terminu, który regulowałby, w jakim czasie otrzymamy odpowiedź z sądu. Sprawdź także ten artykuł: Minimalne wymiary miejsca postojowego oraz inne wymiary w garażu.

Najdroższe samochody na świecie

Oprócz tego, iż na co dzień zastanawiamy się, czy można parkować w wybranych miejscach, a także czy zasady ruchu drogowego nie są przez nas łamane, możemy również zająć się nieco przyjemniejszymi aspektami ze świata motoryzacji. Do nich zalicza się, chociażby to, jakie są najdroższe samochody na świecie. Na pewno każdy z nas chociaż raz marzył o tym, aby przejechać się Ferrari lub Lamborghini. Ale okazuje się, że są to nadal najdroższe samochody na świecie.

Wśród modeli, które osiągnęły najwyższą cenę, na pierwszym miejscu znajduje się Rolls-Royce Boat Tail, który został sprzedany za 28 milionów dolarów. Wyróżniał się on tym, iż jego nadwozie było inspirowane jachtem, który wynurza się z fal. Ranking na najdroższe samochody na świecie obejmuje również kilka modeli Bugatti. Wśród nich znajdował się Bugatti La Voiture Noire, którego wyceniono na 16 milionów dolarów. Model samochodu osiąga maksymalną prędkość 420 km/h, a jego nadwozie zostało wyprodukowane z włókna węglowego.

Źródła:

 • https://cuk.pl/porady/parkowanie-na-chodniku
 • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
 • https://beesafe.pl/porady/mandat-za-zle-parkowanie/
 • https://rankomat.pl/samochod/odwolanie-od-mandatu-drogowego
 • https://prezentmarzen.com/blog/top10-najdrozsze-samochody-swiata/
ikona podziel się Przekaż dalej