Dowód rejestracyjny samochodu – krótka charakterystyka

Co można znaleźć w dowodzie rejestracyjnym?

Dowód rejestracyjny to podstawowy dokument samochodu. Jest on równie ważny co potwierdzenia ubezpieczenia OC. Dowód ten otrzymuje się podczas każdorazowej rejestracji auta w Wydziale Komunikacji. Początkowo dostaje się wyłącznie tymczasowy dowód rejestracyjny, by móc korzystać z samochodu. Ostateczny dowód rejestracyjny wyrabiany jest w ciągu 30 dni, czyli mniej więcej tyle, ile trwa wyrobienie paszportu.

Dowód rejestracyjny to ważny dokument opisujący w szczegółach dany samochód. Po pierwsze istotnym szczegółem jest informacja o numerze rejestracyjnym auta. Jest to sposób identyfikacji pojazdu. W dowodzie rejestracyjnym znaleźć można również oznaczenia dotyczące modelu samochodu, pojemności silnika, dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu oraz masy własnej pojazdu. Oprócz informacji dotyczących wyłącznie samochodu ważne jest także oznaczenie, kto jest jego właścicielem dokumentu i pojazdu z podaniem pełnym danych identyfikacyjnych takich jak PESEL czy adres zamieszkania.

Dowód rejestracyjny to nie tylko wykaz wszystkich danych dotyczących samochodu czy jego właściciela. To także miejsce na pieczątki potwierdzające odbytą wizytę na stacji diagnostycznej w celu przeprowadzenia badania technicznego. W dowodzie rejestracyjnym można także dopisać współwłaściciela pojazdy czy montaż haka holowniczego (adnotacja jest wyłącznie o charakterze urzędowym). Kiedy brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym, to wystarczy posiadać zaświadczenie o badaniu technicznym czy innych dodatkowych uwagach. Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym nie oznacza już konieczności wymiany dokumentu na nowy.

Dowód rejestracyjny – zastosowanie

Dowód rejestracyjny nie jest wyłącznie potrzebny do rutynowej kontroli na drodze. Jego zastosowanie jest znacznie szersze. Aktualny dowód rejestracyjny pozwala nie tylko na prowadzenie samochodu, ale także na inne czynności związane z autem. Jak już zostało wspomniane, dowód rejestracyjny jest potrzebny do tego, by było można jeździć legalnie samochodem. Jest to istotne szczególnie w sytuacji wyjazdu za granicę.

Brak dowodu rejestracyjnego fizycznie przy sobie uniemożliwi przeprowadzenie przeglądu technicznego na stacji diagnostycznej. Podobnie może być podczas załatwiania różnych spraw w Wydziale Komunikacji. W przypadku utraty dowodu rejestracyjnego na skutek zagubienia go należy niezwłocznie wyrobić nowy. Czas oczekiwania to około jednego miesiąca, czyli tyle, ile trwa wyrobienie paszportu przykładowo.

Najważniejszym momentem w życiu, kiedy bezapelacyjnie potrzebny jest dowód rejestracyjny, jest sprzedaż samochodu. Brak dokumentu utrudni proces transakcji i go znacznie opóźni. Dowód rejestracyjny jest potwierdzeniem w przypadku kontroli na to, że danym samochodem można jeździć. Sprawdź także ten artykuł na temat wymiany dowodu rejestracyjnego.

Czy można jeździć samochodem bez dokumentów?

Kara za jazdę samochodem bez dokumentów – dawne przepisy

Jeszcze nie tak dawno temu jazda bez dowodu rejestracyjnego czy zaświadczenia o aktualnym ubezpieczeniu OC nie była możliwa. Obowiązywała kara za jazdę bez dokumentów w wysokości nawet do 250 zł. Mandat był dość wysoki jak na to, że często się zapominało zabrać dokumentów z domu.

Przepisy te aktualne były do 30 września 2018 roku i wielu kierowców niestety musiało płacić mandaty, kiedy pojawiła się kontrola policyjna na drodze. Mandat można było również do niedawna otrzymać za brak prawa jazdy przy sobie. Dawniej prowadzenie samochodu bez dokumentów groziło koniecznością uiszczenia wysokich kar finansowych.

Aktualizacja przepisów związanych z jazdą autem bez dowodu rejestracyjnego

Wyżej przytoczone przepisy zmieniły się od 1 października 2018 roku. Za brak posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC nie grozi już mandat. Podczas prowadzenia samochodu nie trzeba mieć fizycznie tych dokumentów. Jak w takim policja może sprawdzić ważność ubezpieczenia OC czy dane z dowodu rejestracyjnego?

W Polsce od pewnego czasu istnieje tzw. Centralna Ewidencji Pojazdów i Kierowców (w skrócie CEPiK). Jest to elektroniczna baza danych, do której dostęp mają funkcjonariusze policji podczas kontroli na drodze. Są oni w stanie sprawdzić wszystkie informacje, które dawniej były widoczne wyłącznie w dowodzie rejestracyjnym. Dodatkowo w CEPiK widoczne jest również obowiązujące ubezpieczenie OC.

Jazda bez dowodu rejestracyjnego – porady praktyczne

Jak zostało wcześniej wspomniane, jazda bez dowodu rejestracyjnego nie grozi żadnymi sankcjami finansowymi. Warto jednak znać kilka praktycznych porad dotyczących posiadania dowodu rejestracyjnego. Przede wszystkim myśląc o podróży zagranicznej, trzeba zaopatrzyć się w dowód rejestracyjny. Bez niego nie można podróżować poza granicami Polski, ponieważ system CEPiK obowiązuje jedynie w kraju.

Brak dowodu rejestracyjnego podczas kontroli nie chroni w żaden sposób przed otrzymaniem mandatu za przewinienia w ruchu drogowych czy nie jest również zabezpieczeniem przed zatrzymaniem dokumentu. Funkcjonariusz policji może umieścić informację o koniecznym zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Po zakupie samochodu konieczne jest natychmiastowe przeprowadzenie jego rejestracji w Wydziale Komunikacji. Brak konieczności posiadania dowodu rejestracyjnego przy sobie podczas jazdy autem nie upoważnia do tego, by go w ogóle nie mieć. Czas wyrabiania dowodu rejestracyjnego podobny jest do tego, ile trwa wyrobienie paszportów dla osoby dorosłej czy dziecka.

ikona podziel się Przekaż dalej