Ile dni na przerejestrowanie i jakie dokumenty będą wymagane?

Liczba dni na przerejestrowanie samochodu osobowego, samochodu ciężarowego czy motoru jest stała i wynosi 30 dni. W tym czasie należy skompletować wszystkie wymagane dokumenty i udać się do wydziału komunikacji.

Co ciekawe, aktualne zapisy prawne nie przewidują kar dla osób, które nie dokonały rejestracji auta w terminie. Zmiana owej sytuacji ma nastąpić w pierwszym kwartale 2023 roku, wraz z nowelizacją zapisów ustawowych. Nowe zapisy prawne wprowadzą w życie kary za brak rejestracji w ciągu 30 dni od zakupu pojazdu. Wysokość opłaty karnej przewiduje się na kwotę do 1 000 zł. Zmiany w zapisach prawnych mają na celu usystematyzować sytuację formalną pojazdów.

Podczas wizyty w wydziale komunikacji musimy wypełnić wniosek o przerejestrowanie pojazdu, przygotować dowód potwierdzający własność (np. umowę kupna sprzedaży), dowód rejestracyjny pojazdu wraz z przeglądem technicznym, kartę pojazdu (o ile auto ją posiada), stare tablice rejestracyjne, dokument potwierdzający zawarte ubezpieczenie, a także dodatkowe tablice rejestracyjne, jeśli zostały wcześniej wydane. Co więcej, jesteśmy zobowiązani do okazania dokumentu tożsamości. Jeśli auto będzie zarejestrowane na kilku właścicieli, wymaga się obecności każdego z nich w wydziale komunikacji.

Sprawdzamy wydatki na rejestrację pojazdów

Koszt rejestracji samochodu z kraju -  tablice rejestracyjne

Opłata rejestracyjna składa się z kilku istotnych elementów. Pierwszym wydatkiem będzie opłata skarbowa w wysokości 17,00 zł. Tego typu opłata rejestracyjna dotyczy osób, które na mocy pełnomocnictwa dokonują rejestracji w imieniu właściciela. Kwota nie jest pobierana, gdy rejestrujemy auto osobiście lub powierzamy ją najbliższej rodzinie (dzieci, rodzice).

Na koszt przerejestrowania auta z pewnością wpłyną także nowe tablice rejestracyjne.  Cena za tablice rejestracyjne wynosi 80,00 zł. Dotyczy to sytuacji, w której zakupiliśmy auto bez tablic, a także zakupu auta zarejestrowanego w innym powiecie. Tablice rejestracyjne z tego samego powiatu nie wymagają wymiany, a zatem opłata nie będzie naliczana.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze urządzenia rozruchowe

Masz obawy, że któregoś dnia nie odpalisz samochodu ze względu na rozładowany akumulator? Zainwestuj w urządzenie rozruchowe. Sprawdź najczęściej wybierane urządzenia.

Opłaty za tablice rejestracyjne dotyczą także innych pojazdów. Opłata rejestracyjna za tablice na przyczepę kosztuje 40,00 zł. Taką samą wartość posiadają opłaty za tablice rejestracyjne dla motocykla. Cena za tablice rejestracyjne do motoroweru wynosi 30,00 zł. Najwyższe opłaty za auto bez tablic czy samochód z innego powiatu poniesiemy, jeśli chcemy otrzymać indywidualne tablice rejestracyjne.  Wysokość opłaty wyniesie w tym przypadku 1 000 zł.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu? Cena za dowód rejestracyjny i pozwolenie czasowe

Jak wspomnieliśmy na samym początku, po dokonaniu zakupu mamy 30 dni na przerejestrowanie pojazdu. W tym czasie musimy wyrobić niezbędne dokumenty. Na ostateczny koszt rejestracji samochodu z pewnością wpłynie konieczność wyrobienia tak zwanego miękkiego dowodu rejestracyjnego. Jest to dokument, z którym wyjdziemy z wydziału komunikacji i będziemy się nim posługiwać do czasu wyrobienia stałego dowodu rejestracyjnego.

Koszt przerejestrowania auta będzie tu podwyższony o dodatkowe 13,50 zł. Jest to standardowa opłata za miękki dowód rejestracyjny pojazdu czterokołowego czy motoru. Dodatkowa opłata rejestracyjna obejmuje koszt wyrobienia dowodu twardego. Cena za twardy dowód rejestracyjny samochodu wynosi 54,00 zł.

Na ostateczny koszt przerejestrowania auta dochodzą także opłaty za naklejki na szybę. Z owej opłaty zostają zwolnieni jedynie posiadacze motoru. Ceny za naklejki na przednią szybę pojazdu wynoszą 18,50 zł. Z kolei cena za nalepkę legalizacyjną to kolejny wydatek rzędu 12,50 zł. Są to standardowe stawki naliczane dla pojazdu osobowego i samochodu ciężarowego.

Przerejestrowanie samochodu z zagranicy

Aby w pełni odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje przerejestrowanie samochodu, musimy wziąć też pod uwagę sytuacje pojazdu z zagranicy. Koszt rejestracji samochodu z zagranicy często okazuje się wyższy w porównaniu z opłatami, które ponosimy na rzecz rejestracji auta krajowego. Dotyczy to zarówno auta osobowego jak i samochodu ciężarowego.

Jeśli auto posiada ważne OC i dowód rejestracyjny możemy poruszać się po drogach publicznych przez okres 30 dni. Jest to maksymalny termin na dokonanie rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji. Sytuacja dotyczy także motoru i samochodu ciężarowego. Brak ważnego OC wiąże się z koniecznością zakupu czasowej polisy.

Warto także pamiętać, iż przerejestrowanie samochodu z zagranicy wymaga przetłumaczenia dokumentów na język polski. Może to wpłynąć na ostateczny koszt rejestracji samochodu. Co więcej, auto bez tablic nie może poruszać się po drogach publicznych, dlatego wymagany jest transport lawetą. Auto bez tablic zostanie dopuszczone do ruchu po wykupieniu OC, wykonaniu przeglądu i rejestracji w wydziale komunikacji.

Przerejestrowanie samochodu z zagranicy wiąże się też z opłatami skarbowymi. Opłata za zwykłe tablice rejestracyjne wynosi 80,00 zł, z kolei stawka za tablice indywidualne 1 000 zł. Na koszt rejestracji samochodu wpłynie też obowiązek wyrobienia dowodu rejestracyjnego, co pomniejszy nasz budżet o dodatkowe 54,00 zł. Niezbędna będzie też karta pojazdu, kosztująca 75,00 zł, pozwolenie czasowe za 13,50 zł, nalepka kontrolna i nalepka ewidencyjna.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

Opłaty

Przerejestrowanie samochodu z kraju

Przerejestrowanie samochodu z zagranicy

Tablice rejestracyjne

80,00 zł

80,00 zł

Tablice rejestracyjne indywidualne

1 000,00 zł

1 000,00 zł

Dowód rejestracyjny

54,00 zł

54,00 zł

Pozwolenie czasowe

13,50 zł

13,50 zł

Nalepka kontrolna

18,50 zł

18,50 zł

Nalepka legalizacyjna

12,50 zł

12,50 zł

Karta pojazdu

-

74,00 zł

Opłata ewidencyjna

2,00 zł

2,50 zł

30 dni na przerejestrowanie

30 dni na przerejestrowanie

Cenniki usług powiązane z tym artykułem

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii prawo motoryzacyjne