Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu

Na koszt rejestracji samochodu składa się wiele czynników. Opłaty rejestracji pojazdu nie są wysokie, ale składa się na nie bardzo wiele różnych elementów. To zarówno koszt tablic rejestracyjnych, jak i wszystkie nalepek i dodatkowych opłat ewidencyjnych. W przypadku tablice rejestracyjnych zwykłych koszt ten sumarycznie wynosi 180,50 zł. Składają się na to:

 • Tablice rejestracyjne: 80 zł
 • Dowód: 54 zł
 • Pozwolenie czasowe: 13,50 zł
 • Nalepka kontrolna: 18,50 zł
 • Nalepka legalizacyjna: 12,50 zł
 • Opłata ewidencyjna: 2 zł

Jeśli chcesz mieć specjalne tablice rejestracyjne, konieczne jest dopłacenie 1000 zł. Za trzecią tablicę – na przykład dla bagażnika rowerowego montowanego na haku, też trzeba dodatkowo zapłacić. Kosztuje to 52,50 zł. Jeśli jednak kupujesz samochód używany w tym samym powiecie, tablice rejestracyjne mogą zostać takie same. W tym wypadku nie musisz płacić ani za nie, ani za nalepkę na szybę – to oszczędność 92,50 zł.

Inaczej wygląd koszt rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy. W tym wypadku cena to 256 zł. Wszystkie opłaty są identyczne, poza tym, że trzeba zapłacić dodatkową opłatę – wydanie karty pojazdu. Jej cena to 75 zł. Wyższa jest także opłata ewidencyjna, o całe 50 gr – wynosi 2,50. Czasami trzeba niestety jeszcze liczyć się z dodatkowymi kosztami, czyli ceną tłumaczenia dokumentów na język polski. Nie zawsze jest to jednak wymagane lub możesz zrobić to we własnym zakresie, chociaż oczywiście tutaj konieczne jest skorzystanie z usług tłumacza przysięgłego.

Rejestracja auta – ostateczny termin

Ile czasu ma właściciel na zarejestrowanie samochodu? Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem termin wynosi 30 dni od daty zakupu, widniejącej na umowie kupna sprzedaży. Przez ten czas można poruszać się po kraju na starych rejestracjach. Czasami może jednak okazać się, że w tym czasie nie uda się umówić spotkania wszystkich współwłaścicieli w Urzędzie Komunikacji.

Na szczęście nie wszyscy współwłaściciele auta muszą być w czasie składania wniosku o rejestrację. Nieobecni muszą jednak podpisać upoważnienie. W tej sytuacji trzeba będzie liczyć się z dodatkową opłatą w wysokości 17 zł. Przekroczenie terminu rejestracji może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat kredytu samochodowego?

Jak zarejestrować samochód – wniosek i inne potrzebne dokumenty

Jakie dokumenty są potrzebne, by przerejestrować samochód używany? Oczywiście najważniejszy jest wniosek o rejestrację pojazdu. Możesz znaleźć go w wydziale komunikacji lub ściągnąć ze strony rządowej lub strony starostwa powiatowego. Należy go wypełnić, podając wszystkie dane obecnych i poprzednich właścicieli, a także dane samochodu. Potrzebujesz także:

 • Dotychczasowego dowodu rejestracyjnego z ważnym badaniem technicznym,
 • Dowód własności pojazdu,
 • Kartę pojazdu,
 • Dotychczasowych tablic rejestracyjnych (chyba, że nie będą wymieniane),
 • Dokument tożsamości nowego właściciela lub odpis z KRS, gdy auto należy do firmy.
Rejestracja samochodu i tablice oraz ile kosztuje przerejestrowanie samochodu, koszt rejestracji samochodu
Koszt rejestracji samochodu, czyli ile kosztuje przerejestrowanie samochodu
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Sprawdź promocje na najczęściej wybierane roboty sprzątające przez naszych czytelników. Ceny tych urządzeń mogą Cię zaskoczyć!

W przypadku samochodu sprowadzonego z zagranicy należy przedstawić: potwierdzenie zapłaty akcyzy (jeśli auto zostało zakupione na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej) lub dokument potwierdzający odprawę celną (dla pojazdu sprowadzonego spoza Unii Europejskiej). Informacje te mogą znaleźć się na fakturze sprzedaży, a potwierdzenie akcyzy można wydrukować ze strony e-ZEFIR.

Jak zarejestrować samochód krok po kroku

Zgodnie z Ustawą Prawo o Ruchu Drogowym rejestracji pojazdu dokonuje starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania właściciela. Dzieje się to na wniosek właściciela, który musi otrzymać dowód rejestracyjny, zalegalizowane tablice rejestracyjne i nalepkę kontrolną. Wniosek należy złożyć do właściwego wydziału komunikacji.

Tam sprawa zostaje załatwiona od ręki, oczywiście o ile masz przy sobie wszystkie potrzebne dokumenty. Po przedstawieniu wniosku i wszystkich ważnych dokumentów, a także kiedy uiścisz opłaty rejestracyjne pojazdu, otrzymasz decyzję o czasowej rejestracji pojazdu wraz z pozwoleniem czasowym ważnym na okres 30 dni. Dostajesz także tablice rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną. Początkowo możesz jeździć na tymczasowym dokumencie. Ile czasu? Do 30 dni, ale najprawdopodobniej otrzymasz stały dowód rejestracyjny szybciej – trwa to od 2 do 3 tygodni. Obecnie na spotkanie w wydziałach komunikacji możesz umówić się online, a cała procedura jest bardzo mocno uproszczona. Tak samo wygląda, jeśli kupujesz nowy samochód, jak i w przypadku auta sprowadzonego z zagranicy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii prawo motoryzacyjne