Ubezpieczenie OC – kilka przydatnych informacji

Od czego zależy cena ubezpieczenia samochodu?

Koszt ubezpieczenia samochodu będzie uzależniony od wielu czynników. Jednym z nich jest wiek kierowcy. Młody kierowca, który zarejestrował na siebie pierwszy pojazd zazwyczaj nie posiada żadnych zniżek. Koszt ubezpieczenia samochodu bez zniżek okazuje się najwyższy.

Na stawki za ubezpieczenie samochodu osobowego, dostawczego czy ciężarowego wpłynie także czas bezszkodowej jazdy. Jeśli właściciel pojazdu był sprawcą kolizji drogowej, ubezpieczyciel cofnie mu naliczone zniżki. W tym przypadku znowu mamy do czynienia z zakupem ubezpieczenia bez zniżek, pomimo doświadczenia kierowcy.

Cena ubezpieczenia samochodu z pewnością będzie uzależniona od specyfiki pojazdu, a w tym od pojemności silnika. Stawka za ubezpieczenie OC małego samochodu osobowego zazwyczaj okaże się znacznie atrakcyjniejsza niż średni koszt ubezpieczenia samochodu typu SUV. Ubezpieczenie auta z instalacją gazową również wiąże się z nieco większą opłatą. Ponadto ubezpieczyciel bierze pod uwagę wiek pojazdu i jego przebieg. Statystycznie najwięcej za ubezpieczenie OC płacą właściciele pojazdów marki BMW oraz Audi.

Osoby chcące ustalić ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, powinny określić także własne potrzeby. Podstawą jest wymagane przepisami prawa ubezpieczenie OC. Jednak warto pamiętać, iż nie daje ono pełnej ochrony w czasie stłuczki. Dlatego ubezpieczenie OC często łączy się z ubezpieczeniem AC, co znacząco zwiększa zakres ochrony. Samo ubezpieczenie AC jest dopasowane do indywidualnych oczekiwań, dlatego jego cena jest mocno zróżnicowana.

Ubezpieczenie online czy u lokalnego agenta?

Niegdyś jedyną opcją na ubezpieczenie auta było skorzystanie z usług lokalnego agenta ubezpieczeń. Jest to specjalista, który poinformuje nas ile kosztuje ubezpieczenie samochodu i pomoże w wyborze atrakcyjnej oferty. Możemy zamówić ubezpieczenie OC, AC i NNW. Wykupienie polisy u lokalnego agenta jest dość wygodne i nadal posiada wielu zwolenników. Przeciwnicy podkreślają, że koszt ubezpieczenia samochodu w punkcie stacjonarnym jest często dość wysoki.

Grono młodych kierowców coraz częściej decyduje się na ubezpieczenie auta online. Trend widzimy już od 10 lat z chwilą wejścia pierwszych serwisów ubezpieczeniowych. Entuzjaści tego rozwiązania podkreślają, że mogą szybko skontrolować ile kosztuje ubezpieczenie samochodu. Co więcej, mają łatwy dostęp do pełnego porównania ofert polis różnych ubezpieczycieli.  W większości przypadków koszt ubezpieczenia samochodu OC, AC przez Internet rzeczywiście jest nieco niższy. Cała procedura nie wymaga wychodzenia z domu i jest dość przyjazna dla klienta. W razie problemów można skontaktować się z doradcą online lub przez telefon komórkowy. Dzięki temu ubezpieczenie OC przez Internet przyciąga do siebie wielu właścicieli pojazdów.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty koszące

Masz dość koszenia trawnika i szukasz rozwiązania, jak tego uniknąć? Jest bardzo proste rozwiązanie - robot koszący. Robot skosi trawę za Ciebie. Sprawdź najczęściej wybierane roboty koszące.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Sprawdzamy oferty kilku ubezpieczycieli

Gdzie porównać ceny za ubezpieczenie auta?

Jak już wiemy, polisa OC i AC może wygenerować bardzo zróżnicowane wydatki. Istnieje wiele indywidualnych czynników, które wpływają na ostateczną stawkę za ubezpieczenie samochodu osobowego, skutera czy pojazdu ciężarowego. Wiemy, że najwięcej zapłacą osoby bez zniżek, jednak nawet w ich przypadku nie można jednoznacznie określić wydatków na ubezpieczenie OC czy AC.

Z uwagi na wiele różnic determinujących koszty ubezpieczenia, warto porównać ceny polis w sposób indywidualny. Posłużą do tego serwisy internetowe. Tak zwane porównywarki ubezpieczeń są już bardzo rozbudowane i obejmują oferty wszystkich ubezpieczycieli. Dzięki temu w łatwy sposób porównamy koszt ubezpieczenia dla swojego auta i dobierzemy zakres ewentualnej polisy AC i NNW.

Wśród znanych porównywarek ubezpieczeń samochodowych wyróżniamy między innymi Rankomat, MTU, Mubi i Porowneo. Są to bardzo popularne i chętnie odwiedzane serwisy ubezpieczeniowe. Ich charakterystyczną cechą jest łatwość obsługi porównywarki oraz dokładność wyszukiwania.

Cena ubezpieczenia samochodu osobowego

Co prawda nie możemy jednoznacznie określić ceny ubezpieczenia danego samochodu osobowego, jednak jesteśmy w stanie orientacyjnie porównać oferty kilku znanych ubezpieczycieli. Poniżej zaprezentujemy poglądowe ceny w kilku wybranych wariantach.

Najwyższe opłaty za ubezpieczenie auta poniosą kierowcy bez zniżek. Ubezpieczyciele uznają, że osoba bez doświadczenia za kierownicą jest bardziej narażona na spowodowanie kolizji w ruchu drogowym. Stąd też cena ubezpieczenia może być znacznie wyższa w porównaniu do stawki OC i AC dla doświadczonego kierowcy, posiadającego maksymalne zniżki. Statystycznie najwięcej za ubezpieczenie auta zapłacą kierowcy do 25 roku życia z wolnym stanem cywilnym. W ich przypadku wykupienie polisy OC dla samochodu osobowego może przekraczać wartość 1 800 zł. Doświadczeni kierowcy, którzy w ostatnich latach nie spowodowali żadnej kolizji, mogą liczyć na to, że koszt za ubezpieczenie auta nie przekroczy kwoty 900 zł.

Dla przykładu podliczymy średni koszt ubezpieczenia samochodu osobowego marki Skoda Fabia. Załóżmy, że auto zostało zarejestrowane w 2014, a właścicielem jest żonaty mężczyzna w wieku około 50 lat, który w ostatnich latach nie spowodował żadnego wypadku. W tej sytuacji ubezpieczenie auta OC + ASS w Link 4 może kosztować niespełna 640. Z kolei polisa z NNW dla wspomnianego samochodu wyniesie około 700 zł. Średni koszt ubezpieczenia NNW, OC i ASS w towarzystwie AVIVA wyniesie ponad 820 zł. Jeszcze wyższej opłaty należy się spodziewać w MTU 24. Za polisę OC i NNW 50 latek zapłaci około 880 zł. Wykupienie dodatkowej polisy ASS uszczupli jego budżet o kolejne 50 zł. Jeśli mężczyzna zdecyduje się na dodatkowe OC, cena ubezpieczenia samochodu będzie jeszcze wyższa.

Cenniki usług powiązane z tym artykułem

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 82,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii prawo motoryzacyjne