Ile można mieć punktów karnych i jak sprawdzić ich ilość? Wyjaśniamy
Wprowadzone w Polsce po raz pierwszy w 1993 roku punkty karne mają zniechęcić kierowców do łamania przepisów ruchu drogowego. Są przyznawane w różnych przypadkach, a ich limit zależy od tego, jak dawno kierowca posiada prawo jazdy. Za przekraczanie przepisów ruchu drogowego grożą nie tylko punkty karne, ale też coraz wyższe mandaty. Po wprowadzeniu nowego taryfikatora we wrześniu 2022 roku za popełnienie szczególnie niebezpiecznego wykroczenia kierowca może otrzymać nawet 15 punktów karnych.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ile można mieć punktów karnych?
Limit punktów karnych – ile można mieć ich maksymalnie?
Od 1 stycznia 2022 roku w Polsce zaczęły obowiązywać niektóre zmiany w przepisach ruchu drogowego. Wzrosła wysokość mandatów, jednak punkty karne pozostały na razie bez zmian. Nowy taryfikator, czyli zaktualizowany załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego i odnoszący się właśnie do punktów wejdzie w życie dopiero 17 września 2022 roku.
Kierowcy mają kilka miesięcy na oswojenie się z sytuacją, że 15 punktów karnych grozi już za jedno poważne wykroczenie, a nie za zbieg wykroczeń. To z kolei oznacza, że nawet po dwóch kontrolach drogowych możliwa jest utrata prawa jazdy. Nie zmieni się natomiast limit punktów i maksymalnie można ich zebrać:
- 24 punkty – jeśli kierowca ma uprawnienia do prowadzenia pojazdów dłużej niż rok. Po przekroczeniu liczby 24 punktów prawo jazdy zostaje zatrzymane, a kierowcę czeka skierowanie na egzamin sprawdzający kwalifikacje oraz na badania psychologiczne. W gruncie rzeczy jest to ponowny, normalny egzamin na prawo jazdy. W przypadku jego niezdania uprawnienia do prowadzenia pojazdów zostaną cofnięte.
- 20 punktów – dotyczy kierowców, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok. Jeśli go przekroczą, automatycznie zostaną im cofnięte uprawnienia do prowadzenia pojazdów, co w praktyce oznacza, że będą musieli ponownie przechodzić przez szkolenie przygotowujące do egzaminu.
Chociaż wszyscy wiedzą, ile się czeka na prawo jazdy i jakie są koszty jego zdobycia, wielu kierowców nie przestrzega zasad, których znajomość potwierdzili sami na egzaminach w WORD. Nowe zasady, wchodzące w życie 17 września 2022 roku, przyspieszą tylko możliwość wyczerpania limitu punktów karnych:
- Lista wykroczeń, za które są przyznawane punkty karne, ulegnie poszerzeniu.
- Punkty karne będą redukowane z konta kierowcy po dwóch latach, a nie po roku. Poza tym będą to dwa lata liczone od dnia zapłacenia mandatu, a nie otrzymania kary.
- Znikną szkolenia organizowane przez WORD-y redukujące liczbę punktów karnych o 6.
Jak sprawdzić ilość punktów karnych?
Przekroczenie maksymalnego limitu punktów karnych może nastąpić bardzo szybko. Najlepszym rozwiązaniem, które zapobiega przykrej niespodziance utraty prawa do prowadzenia samochodu jest przestrzeganie przepisów. Ponieważ za kilka miesięcy raz przyznane przez policjanta punkty karne będą obciążać konto kierowcy aż przez dwa lata (od dnia uregulowania mandatu, a nie ukarania) bez możliwości ich wcześniejszego anulowania, dobrze jest to swoje konto monitorować. Informację, ile mam punktów karnych, można uzyskać online albo osobiście w komisariacie policji.
- Weryfikacja punktów karnych przez internet – łatwa i szybka metoda online. Posiadanie profilu zaufanego umożliwia dostęp do wielu informacji oraz załatwianie spraw urzędowych przez internet. Należy aktywować bezpłatną aplikację mObywatel, a w jej zakresie mPrawo Jazdy. Podczas dodawania tej usługi pojawia się dostęp do Licznika punktów karnych. Informacje do licznika są aktualizowane raz na dobę. Nawiasem mówiąc, aplikacja mObywatel stanowi portfel z dokumentami, a także umożliwia wgląd w eRecepty, certyfikaty covidowe i inne.
- Weryfikacja punktów karnych w komisariacie policji – informacja o stanie konta podana przez funkcjonariusza. Na podstawie dokumentu stwierdzającego tożsamość można dowiedzieć się wyłącznie o swoich punktach. Za zaświadczenie o liczbie punktów trzeba uregulować opłatę. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z cenami kursu na prawo jazdy kategorii B i E.
Coraz łatwiej o utratę prawa jazdy
15 punktów karnych za jedno wykroczenie
W projekcie rozporządzenia MSWiA, które wkrótce wejdzie w życie, znajduje się dwanaście wykroczeń zagrożonych przyznaniem 15 punktów karnych. Ponieważ limity punktów (20 dla początkujących i 24 dla starszych stażem kierowców) nie ulegają zmianie, ale za to wydłuża się okres ich trwania i to bez możliwości wcześniejszej redukcji, utrata prawa jazdy jest coraz łatwiejsza. Pod względem liczby punktów karnych maksymalnie wyceniono m.in. takie wykroczenia, jak:
- spowodowanie wypadku drogowego;
- kierowanie samochodem po użyciu alkoholu lub środka podobnie działającego;
- omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym;
- wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim;
- niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia;
- niezastosowanie się, w celu uniknięcia kontroli, do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego nakazującej zatrzymanie pojazdu;
- przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h (również poza terenem zabudowanym).
10 punktów karnych za jedno wykroczenie
Poza maksymalnie „wycenionymi” wykroczeniami, za które grozi 15 punktów karnych, wiele wykroczeń pociąga za sobą karę mandatu i 10 punktów. Wynika z tego, że popełnienie po jednym wykroczeniu z wymienionych grup oznacza natychmiastową utratę prawa jazdy. Wykroczenia dziesięciopunktowe, to m.in.:
- nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku;
- naruszenie zakazu zawracania na autostradzie albo na drodze ekspresowej;
- przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 31 do 40 km/h;
- przewóz osób pojazdem nieprzeznaczonym lub nieprzystosowanym do tego celu bądź w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.
Kiedy kasują się punkty karne?
Od 1 stycznia 2022 roku usunięcie punktów karnych jest uzależnione od opłacenia mandatu. Będą one usuwane z konta kierowca po dwóch latach od dnia uregulowania mandatu. Dotychczas można było liczyć na zniknięcie punktów po upływie 365 dni od dnia otrzymania mandatu. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku nie chodzi o rok kalendarzowy, ale o liczbę dni. Mandat otrzymany i opłacony przykładowo 10 listopada, nie spowoduje wyzerowania punktów karnych 31 grudnia, ale 10 listopada następnego roku.
Jak zwykle prawo nie działa wstecz i punkty karne zgromadzone do 1 stycznia 2022 roku zostaną anulowane po roku po ich przyznaniu. Kierowca, który popełnił wykroczenie drogowe skutkujące mandatem i punktami karnymi 1 stycznia 2022 roku i później, może liczyć na ich redukcję dopiero po dwóch latach. Do końca września 2022 roku będą też organizowane przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego kursy redukujące kursy karne.