Przerejestrowanie pojazdu – maksymalny czas na dopełnienie formalności

Po zakupie nowego auta z salonu lub kupnie używanego pojazdu musimy dokonać rejestracji. Aktualne wymogi prawne obligują nabywcę do rejestracji w ciągu 30 dni od daty nabycia auta. Będzie to dokładnie 30 dni od daty podpisania umowy kupna-sprzedaży samochodu. Sytuacja dotyczy aut, które nabyliśmy na terenie naszego kraju.

Maksymalny czas na przerejestrowanie pojazdu sprowadzonego z innego kraju został tymczasowo przedłużony do 60 dni. Jest to wynik zapisów ustawy antycovidowej z 24 czerwca 2021 roku. W związku z zapisami prawnymi osoba sprowadzająca auto zza granicy ma 60 dni na przerejestrowanie auta. Czas 60 dni nie jest liczony od daty podpisania umowy kupna-sprzedaży, lecz od daty przyjazdu auta na teren Polski. Dotyczy to zarówno nowego auta sprowadzonego z salonu zagranicznego, jak i pojazdu używanego. Zapis wydłużający maksymalny termin rejestracji pojazdu obowiązuje od dnia ogłoszenia ustawy, aż do dnia odwołania epidemii i odwołania stanu zagrożenia epidemiologicznego ogłoszonego z powodu Covid-19.

Warto zauważyć, że przekroczenie maksymalnego czasu przeznaczonego na przerejestrowanie auta będzie traktowane jako wykroczenie. Brak terminowego zgłoszenia rejestracji auta może wiązać się z nałożeniem kary grzywny. W osobnym artykule dowiesz się, jak zapłacić podatek od kupna samochodu. A może zainteresuje Cię również, ile zarabiają mechanicy samochodowi?

Ile trwa rejestracja samochodu? Ile czeka się na nowe tablice rejestracyjne?

Znamy już maksymalne terminy na przerejestrowanie pojazdu. Jednak sama procedura wiąże się z pewnym oczekiwaniem. Pierwszym krokiem będzie wizyta w wydziale komunikacyjnym (przerejestrowanie auta możemy też wykonać za pośrednictwem Internetu). W przypadku osobistego stawiennictwa w wydziale komunikacyjnym, na ogół musimy umówić się na wizytę. Oczekiwanie może potrwać kilka dni, bowiem wiele wydziałów komunikacji obsługuje dużą ilość interesantów. Czas załatwienia sprawy w urzędzie będzie uzależniony od konkretnej placówki. Niektórzy mają szczęście i składają wniosek od ręki, inni muszą liczyć się z koniecznością kilkugodzinnego oczekiwania w kolejce.

Ile trwa rejestracja samochodu? Podczas wizyty w wydziale komunikacji otrzymujemy tymczasowy dowód rejestracyjny. Tak zwany miękki dowód jest ważny przez 30 dni. W tym czasie pracownik urzędu dokona restrykcji pojazdu. Oczekiwanie na nowe tablice rejestracyjne, stały dowód rejestracyjny i naklejki homologacyjne przeważnie trwa około dwóch tygodni. Jeśli w ciągu 30 dni nie otrzymaliśmy żadnej informacji, a tymczasowe tablice rejestracyjne utraciły ważność, musimy ponownie zgłosić się w urzędzie. Ważność miękkiego dowodu będzie wydłużona o kolejne 14 dni. Jest to czas, w którym wydział komunikacji musi wydać stały dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne.

Jakie dokumenty do rejestracji samochodu?

Wiemy już, ile trwa rejestracja samochodu i jak długie będzie oczekiwanie na wyrobienie twardego dowodu rejestracyjnego. Warto także znać podstawowe dokumenty, które należy dołączyć do wniosku o przerejestrowanie pojazdu. Do wniosku o rejestrację pojazdu należy dołączyć:

 • Potwierdzenie własności pojazdu – przeważnie jest to umowa kupna-sprzedaży lub faktura w przypadku nowego auta z salonu.
 • Stare tablice rejestracyjne.
 • Karta pojazdu.
 • Potwierdzenie wniesienia wszystkich opłat.
 • Dowód rejestracyjny pojazdu.
 • Wpis o ważnym badaniu technicznym przeprowadzonym na stacji kontroli pojazdów.

W przypadku aut sprowadzonych z innego kraju wydział komunikacji może wymagać dodatkowo dowodu odprawy celnej (w przypadku aut sprowadzonych z terytorium państwa trzeciego). W niektórych przypadkach wymaga się też potwierdzenia zapłaty akcyzy na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. W przypadku aut sprowadzonych przed 1 stycznia 2016 roku i rejestrowanych w kraju po raz pierwszy, wymagane jest potwierdzenie uiszczenia opłaty recyklingowej. Sprawdź także ten artykuł na temat wymiany dowodu rejestracyjnego.

Opłaty za przerejestrowanie pojazdu

Rejestracja nowego auta z salonu lub przerejestrowanie pojazdu używanego wiążą się z koniecznością uiszczenia podstawowych opłat. Ich wysokość jest stała w całym kraju i niezależna od lokalizacji wydziału komunikacji. Do najważniejszych kosztów należy:

 • Opłata za dowód rejestracyjny, nalepkę kontrolną na szybę pojazdu i znaczki legalizacyjne – 85,00 zł.
 • Opłata za wydanie pozwolenia czasowego – 13,50 zł.
 • Karta pojazdu – 75,00 zł.
 • Opłata ewidencyjna – 0,80 zł. Opłata jest wydawana osobno dla pozwolenia czasowego, tablic rejestracyjnych, karty pojazdu, dowodu rejestracyjnego i nalepki kontrolnej.
 • Nowe tablice rejestracyjne do samochodu – 80,00 zł.
 • Nowe tablice rejestracyjne do motocykla – 40,00 zł.
 • Nowe tablice rejestracyjne do motoroweru – 30,00 zł.
 • Nowe tablice rejestracyjne do samochodu zabytkowego – 100,00 zł.
 • Tablice indywidualne – 1 000,00 zł.
ikona podziel się Przekaż dalej