Jak zapłacić podatek od kupna samochodu? Praktyczny poradnik
Zakup auta wiąże się z koniecznością opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych PCC. Gdzie należy uiścić opłatę od zakupu? Jak wygląda procedura i gdzie ją zrealizować? Prezentujemy praktyczny poradnik, jak zapłacić podatek od kupna samochodu.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Podatek od czynności cywilnoprawnych PCC – czy zawsze muszę go opłacać po zakupie auta?
Podatek od czynności cywilnoprawnych obejmuje między innymi umowy kupna-sprzedaży oraz darowizny. Dokonanie zakupu auta, należy zgłosić i poinformować Urząd Skarbowy. Obowiązkiem strony kupującej jest też opłacenie podatku PCC od czynności cywilnoprawnych. Jego wysokość jest stała i wynosi 2% wartości rynkowej pojazdu.
Co ciekawe, podatek PCC nie dotyczy każdego auta. Urząd Skarbowy pobiera podatek jedynie w przypadku aut kupionych od osób prywatnych, które nie są podatnikami podatku VAT. W przypadku zakupu auta (nowego lub używanego) na fakturę, nie ma konieczności opłacania podatku PCC. Podobna sytuacja dotyczy także aut, których wartość rynkowa nie przekracza kwoty 1 000 zł.
Podatek od czynności cywilnoprawnych dotyczy umów zawartych na terytorium naszego kraju. Dlatego umowa sprzedaży zawarta za granicą nie będzie objęta koniecznością uiszczania opłaty do Urzędu Skarbowego.
Podsumowując, obowiązek podatkowy powstaje w przypadku nabycia auta na podstawie umowy kupna-sprzedaży, a także przy umowie przeniesienia własności (np. poprzez darowiznę). Podatek PCC nie będzie pobierany w przypadku umów zawieranych za granicą. Urząd Skarbowy pobiera opłaty jedynie w przypadku nabywców, którzy mieszkają lub mają siedzibę w Polsce oraz zawarli umowę w Polsce. Podatek PCC dotyczy także umów zawartych z obcokrajowcami, jeśli były podpisane w Polsce. Obowiązek uiszczenia opłaty należy do strony kupującej lub obdarowanego.
Gdzie zapłacę podatek PCC od zakupu auta?
Pierwszą odpowiedzią na pytanie, gdzie opłacić podatek PCC jest placówka Urzędu Skarbowego. Jest to miejsce, w którym uzyskamy formularz PCC-3 (lub dodatkowo PCC-3A w przypadku zakupu auta na współwłasność) oraz wzór do jego wypełnienia. Dokument można wypełnić na miejscu, złożyć w odpowiednim okienku i opłacić podatek w kasie Urzędu Skarbowego.
Jak zapłacić podatek od kupna samochodu przez internet? W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się możliwość załatwiania spraw drogą elektroniczną. Urząd Skarbowy nie wymaga osobistego stawiennictwa nabywcy auta, a podatek od czynności cywilnoprawnych możemy uregulować zdalnie.
Gdzie składać wniosek elektroniczny? Po pierwsze, pobieramy formularz PCC-3 i wypełniamy. Formularz jest dostępny na oficjalnej stronie rządowej podatki.gov.pl. Dokument możemy wydrukować, podpisać i przesłać do Urzędu Skarbowego za pośrednictwem poczty polskiej. Gdzie wysłać dokument? Adresatem będzie Urząd Skarbowy właściwy ze względu na adres zameldowania nabywcy auta. Warto wysłać dokument korespondencją poleconą, która daje możliwość potwierdzenia faktu nadania. W ostatnim kroku wystarczy odszukać numer konta urzędu skarbowego i uiścić stosowną kwotę.
Procedurę składania wniosku PCC-3 możemy też załatwić za pomocą internetowej strony urzędu skarbowego. Wystarczy posiadać profil zaufany, aplikację mObywatel, dostęp do bankowości elektronicznej lub profil zaufany. Logowanie do portalu odbywa się za pomocą numeru PESEL lub numeru NIP oraz kwoty przychodów.
Masz obawy, że któregoś dnia nie odpalisz samochodu ze względu na rozładowany akumulator? Zainwestuj w urządzenie rozruchowe. Sprawdź najczęściej wybierane urządzenia.
Po udanym logowaniu należy przejść do zakładki e-Deklaracje i wybrać podatek PCC. Następnie przechodzimy do wypełniania internetowego formularza, a w kolejnym etapie do złożenia podpisu. Ostatnim krokiem będzie wysyłka dokumentu w formie elektronicznej. Po udanym transferze dokumentu otrzymamy Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które należy zapisać. Dokument UPO jest potwierdzeniem złożenia wniosku PCC-3A w formie elektronicznej. Po złożeniu wniosku wystarczy wpłacić wartość podatku pod wskazany numer konta Urzędu Skarbowego.
Wiesz już, jak zapłacić podatek od kupna samochodu. Pamiętaj, że na uiszczenie opłaty masz 14 dni od powstania obowiązku podatkowego (czyli dwa tygodnie od daty zakupu samochodu). Sprawdź także ten artykuł na temat wymiany dowodu rejestracyjnego.
Kto nie musi opłacać podatku PCC od zakupu auta?
Jak już ustaliliśmy, podatek PCC następuje w przypadku zawierania umów kupna-sprzedaży lub darowizny samochodu. Warto przy tym wymienić grupy osób, które zostały zwolnione z konieczności jego opłacania. Podatku PCC od zakupu samochodu nie muszą opłacać:
- Osoby niepełnosprawne, które posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, bez względu na rodzaj schorzenia.
- Osoby niepełnosprawne, które posiadają orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu.
- Osoby, które nabyły auto w salonie i opłaciły podatek VAT.
- Osoby kupujące auto za granicą. W tym przypadku nabywca płaci podatek akcyzowy.
Zwolnienie osób niepełnosprawnych z konieczności opłacania podatku PCC od zakupu auta dotyczy jedynie sytuacji nabycia pojazdu na własne potrzeby.
Wysokość podatku PCC od zakupu samochodu
Opisaliśmy już, jak zapłacić podatek od kupna samochodu i poznaliśmy grupy osób zwolnionych z tego obowiązku. Warto też wiedzieć, ile wynosi podatek od zakupu auta. Aktualnie wysokość PCC wynosi 2% ceny rynkowej samochodu.
Co istotne, urzędnik wcale nie musi brać pod uwagę kwoty, która widnieje na umowie kupna-sprzedaży. W wielu przypadkach stosuje się tabele statystyczne, ukazujące wartość rynkową konkretnych pojazdów. W związku z tym wysokość podatku PCC od zakupu samochodu może być wyższa niż 2% kwoty wpisanej na umowie. W przypadku aut uszkodzonych, posiadających niższą wartość rynkową, należy przedłożyć urzędnikowi dokumentację fotograficzną wraz z kosztorysem niezbędnych napraw. Takie działanie może doprowadzić do obniżenia kwoty stanowiącej podstawę do obliczenia wartości podatku PCC.
Nabywca auta może nie zgodzić się z wyceną statystyczną, którą przedstawia pracownik Urzędu Skarbowego. W takich przypadkach można powołać biegłego, który wyceni wartość pojazdu. Jeśli wycena będzie się różnić o więcej niż 33% kwoty podanej przez podatnika, to on będzie odpowiedzialny za opłacenie wyceny biegłego. Kwota wyceny wynosi 500 zł.
Wiesz już, jak zapłacić podatek od kupna samochodu. A może zainteresuje Cię również, jak odebrać prawo jazdy? W oddzielnym artykule podpowiadamy także, ile zarabiają mechanicy samochodowi.
Powiązane artykuły
-
Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru? Wyjaśniamy przepisy
-
Ile można mieć punktów karnych i jak sprawdzić ich ilość? Wyjaśniamy
-
Jakie samochody w Polsce można prowadzić bez prawa jazdy? Wyjaśniamy
-
Karta kierowcy – informacje, cena, wymagane dokumenty, porady
-
Umowa darowizny samochodu krok po kroku - wzór umowy, podatek, formalności
-
Wymiana dowodu rejestracyjnego - zasady, koszt, informacje, porady
-
Jazda bez prawa jazdy - przepisy prawne z omówieniem, konsekwencje
-
Co grozi za jazdę bez prawa jazdy? Analizujemy wszystkie konsekwencje
-
Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu - wyjaśniamy krok po kroku
-
Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu? Sprawdzamy aktualne ceny
-
Ile jest czasu na przerejestrowanie samochodu? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Jak zarejestrować samochód? Praktyczny poradnik
-
Protokół powypadkowy przy wypadku w pracy krok po kroku - poradnik praktyczny
-
Mandat za przekroczenie prędkości - przedziały, wysokość mandatu, punkty karne
-
Czym jest wartość rezydualna i od czego zależy? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Jaki mandat można dostać za brak przeglądu? Wyjaśniamy przepisy
-
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Sprawdzamy ceny ubezpieczeń
-
Zatrzymanie prawa jazdy - przepisy, przyczyny, konsekwencje, porady
-
Jakie dokumenty do rejestracji samochodu? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Myjesz samochód na własnej posesji? Uważaj na mandaty
-
Czy na skuter trzeba mieć prawo jazdy? Wyjaśniamy przepisy
-
Czym grozi jazda bez dowodu rejestracyjnego? Wyjaśniamy
-
Ile trwa rejestracja samochodu? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Ile kosztuje prawo jazdy? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Cennik rzeczoznawców samochodowych - zobacz, ile kosztuje opinia biegłego rzeczoznawcy
-
Wyrejestrowanie pojazdu krok po kroku - koszty, procedura, porady praktyczne
-
Cennik fotoradarów - zobacz, jaki jest aktualny taryfikator mandatów
-
Jaka jest odpowiedzialność parkingu strzeżonego za kradzież lub uszkodzenie auta? Wyjaśniamy
-
Co zrobić, gdy braknie miejsca w dowodzie rejestracyjnym? Wyjaśniamy
-
Współwłaściciel a umowa kupna sprzedaży samochodu - co należy zawrzeć w umowie?