Jakie samochody w Polsce można prowadzić bez prawa jazdy? Wyjaśniamy
Na pewno nie raz natrafiłeś na ogłoszenia w sieci dotyczące sprzedaży samochodów, które można prowadzić „bez prawka”, czyli dokumentu upoważniającego do kierowania pojazdów po drogach. Co na to prawo? Czy istnieje samochód, który można prowadzić bez prawa jazdy, wyłącznie na dowód osobisty?
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Samochód bez prawa jazdy? Luka w przepisach, która wprowadziła zamieszanie
Mit, że samochód można prowadzić bez prawka, wyłącznie na dowód osobisty jest rozpowszechniony przez nadinterpretację Ustawy o kierujących pojazdami. W artykule 3 paragrafie 4 jasno mówi, że osoba, która ukończyła 18 lat, nie jest obowiązana do posiadania dokumentu stwierdzającego posiadanie uprawnienia do kierowania rowerem, wózkiem rowerowym lub pojazdem zaprzęgowym. Na tym poziomie interpretacja nie nastręcza wielu kłopotów.
Jest to oczywiście jasne, ale zamieszanie wprowadza Kodeks Drogowy, wyjaśniając, czym jest tutaj rower. Artykuł 2 paragraf 47 wspomina, że jest to pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h.
To właśnie wspomnienie, że rower może być wyposażony w napęd elektryczny sprawia, że pojawia się możliwość podciągnięcia pod to różnego rodzaju pojazdów mechanicznych, także takich jak mini auto i tym podobne. Z tego względu i z powodu kolejnej luki w przepisach pojawiło się bardzo wiele błędnych informacji i dużo osób było przekonanych, że jeżdżenie małymi samochodami bez prawa jazdy jest dozwolone.
Auto bez prawa jazdy – luka w przepisach
Prowadzenie samochodu bez prawa jazdy kategorii B nie jest możliwe. Ale nie znaczy to, że pojazdami tego rodzaju nie można się poruszać mając inne dokumenty. Pojawiła się luka, która czasami jest błędnie interpretowana przez wiele osób, które uważają, że pojazdami można poruszać się bez prawa jazdy.
Do niedawna Polacy mogli poruszać się motorowerami bez posiadania prawa jazdy. Dla osób niepełnoletnich konieczna była karta motorowerowa, pełnoletni mogli nimi jeździć bez ograniczeń. W 2013 roku jednak zmieniły się przepisy i osoby urodzone po 19 stycznia 1995 roku muszą mieć specjalne prawo jazdy. Osoby, które mają dokument kategorii B mogą jeździć tego rodzaju pojazdami, ale te, które go nie mają potrzebują specjalnego dokumentu – w kategorii AM.
Wprowadziło to niemałe zamieszanie, ponieważ niektórzy uważali, że przepisy te dotyczą także czterokołowców, czyli pojazdów na czterech kołach, których masa nie przekracza 350 kg i z prędkością do 45 km/h. Okazuje się jednak, że ich prowadzenie także jest możliwe z prawem jazdy kategorii B1. W przypadku czworokołowców lekkich – oznaczonych homologacją L6e – wystarczy prawo jazdy kategorii AM. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o prawie i przepisach.
Samochód bez prawa jazdy – mini auto
Założenia czterokołowców spełniają mini auta – minicars. Są to niewielkie, często dwuosobowe samochody, dość lekkie i znacznie bardziej bezpieczne niż standardowe auta. Nie są to tanie samochody, ale czasami warto pomyśleć o ich zakupie. Niewielkie pojazdy o pojemności silnika do 50 cm3 , mogą jeździć maksymalnie z prędkością 45 km/h. W dłuższej trasie jeżdżenie nimi może być dość uciążliwe, ale w mieście jak najbardziej się sprawdzają! Nie są szczególnie popularne w naszym kraju, ale coraz częściej widzi się je na ulicach.
Czy można je prowadzić bez prawa jazdy? Nie do końca. Minisamochody mogą być prowadzone przez osoby, które nie mają prawa jazdy kategorii B, ale w takim wypadku wymagane jest prawo jazdy kategorii AM (upoważniające do poruszania się czterokołowcami lekkimi) lub B1 (dla wszystkich czterokołowców). Co ważne, nie trzeba być pełnoletnim, by się o nie ubiegać! W tym drugim wypadku to rozwiązanie dla 16-latków, po dokument AM mogą sięgać nawet osoby do 14 roku życia!
Dla osób nieletnich jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ daje możliwość poruszania się czterokołowcami bez większych obostrzeń. Ograniczenie prędkości jest dodatkowym środkiem bezpieczeństwa, więc małe, dwuosobowe samochody są dobrym rozwiązaniem dla nich. Aby otrzymać takie uprawienie trzeba oczywiście zdać egzamin składający się z części praktycznej i teoretycznej, a przystąpić można do niego po skończeniu kursu złożonego z 10 godzin zajęć praktycznych i tyle samo zajęć teoretycznych. Jaka jest cena uzyskania takiego dokumentu? Kurs jest tańszy niż w przypadku prawa jazdy na samochód osobowy. Najczęściej cena mieści się w przedziale 900-1500 zł, w zależności od miasta.
Minisamochody, którymi można jeździć bez prawa jazdy kategorii B
Microcars nie są szczególnie popularne w Polsce. Marki, które zdobyły uznanie to w zasadzie tylko Smart i Aixam. Na rynku wtórnym najczęściej można kupić produkty tej drugiej marki. Cena waha się w granicach między 9000 a 16000 zł i posiada homologację L6e, co oznacza, że można prowadzić je z prawem jazdy kategorii AM.
W tej kategorii czterokołowców znajdują się także quady. Wiele osób błędnie uważa, że mogą być prowadzone nawet przez dzieci i nie trzeba mieć do nich żadnych uprawnień, ale to błąd.