Kto ponosi konsekwencje wypadków spowodowanych brakiem ośnieżenia drogi? Wyjaśniamy
Zima jest trudna dla kierowców. Nie dość, że szybko robi się ciemno, to jeszcze ciągłe opady – śniegu, albo śniegu z deszczem mocno ograniczają widoczność. A zimą naprawdę bywa niebezpiecznie! Zwłaszcza jeśli drogi są nieodśnieżane lub źle odśnieżone, zalegają na nich zaspy i lód. Kto ponosi odpowiedzialność za wypadek spowodowany nieodśnieżoną drogą?
Z tego artykułu dowiesz się:
Brak odśnieżania a wypadek
Zima zawsze przychodzi w tym samym czasie i zawsze tak samo zaskakuje drogowców. Pierwsze dni po pierwszych opadach śniegu są zdecydowanie dla kierowców najtrudniejsze, ponieważ nawierzchnie nie zawsze są odśnieżone i nie zawsze wysypane piaskiem czy solą. Zdarza się jednak, że i w czasie sezonu mocniej napada śniegu, a odśnieżarki nie chodzą. Brak odśnieżania to najczęściej problem małych uliczek dojazdowych, ulic na osiedlach i gminnych, nie zmienia to jednak faktu, że to naprawdę duża niedogodność.
Brak odśnieżania może spowodować naprawdę poważne wypadki. Śliska nawierzchnia jest niebezpieczna, podobnie jak mocno ośnieżona. Jeżdżenie po przymarzniętym do powierzchni drogi śniegu nastręcza problemów nawet bardziej doświadczonym kierowcom, a co dopiero mówić o tych, którzy prawo jazdy mają od niedawna. Nic dziwnego, że w takich warunkach często zdarzają się różnego rodzaju stłuczki i wypadki. Nawet wjechanie w zaspy często kończy się uszkodzeniem samochodów, a już zderzenie się z innym pojazdem lub innym obiektem na drodze to często zagrożenie zdrowia i życia.
Kto odpowiada za odśnieżanie dróg?
Według polskiego prawa odpowiedzialność za bezpieczeństwo na drodze ponosi zarządca drogi. Ustawa o drogach publicznych nakłada obowiązek utrzymania nawierzchni w należytym stanie. Dlatego nawierzchnia nie może zostać oblodzona czy mocno przysypana śniegiem. Odśnieżanie dróg i usuwanie nadmiaru śniegu oraz zasp jest związane także z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. To podstawy prawne, które regulują obowiązek związany odśnieżaniem dróg i wskazują, kto jest zarządca konkretnej drogi.
A może być ich kilku, ze względu na kategoryzację dróg. Za drogi krajowe odpowiada Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad. Za drogi wojewódzkie odpowiada zarząd województwa, powiatowe – powiatu, a gminne – wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Istnieje także kategoria dróg wewnętrznych, za które odpowiedzialność ponosi podmiot zarządzający terenem. Zazwyczaj jest to wspólnota mieszkaniowa albo spółdzielnia. Zdarza się także, że droga należy do jakiegoś podmiotu publicznego, na przykład szkoły, centrum sportu i rekreacji lub po prostu do miasta – wtedy to są odpowiednie organy, do których można wystąpić o odszkodowanie. Sprawdź także, kto odpowiada za odśnieżanie chodnika.
Odpowiedzialność za wypadek spowodowany nieodśnieżoną drogą
Jeśli ze względu na brak odśnieżania zdarzy się wypadek, obojętnie czy będzie on groźny dla życia, czy jedynie spowoduje niewielkie uszkodzenie w samochodzie, masz prawo dochodzić odszkodowania z tytułu niedopełnienia obowiązków ciążących na zarządcy drogi. Jest to zaniedbanie, które doprowadziło do szkody. I masz bardzo duże szanse wywalczyć odszkodowanie, jednak musisz pamiętać, że to właśnie na poszkodowanym leży obowiązek dostarczenia materiałów dowodowych.
Poszkodowany musi wykazać, że zarządca ponosi winę za niedopełnienie obowiązków i faktycznie powstała szkoda. Oznacza to konieczność zrobienia zdjęć drogi, zaśnieżonych i oblodzonych miejsc, pobocza i tym podobne. Trzeba także udokumentować uszkodzenie samochodu lub uszczerbek na zdrowiu. W tym pierwszym przypadku można zrobić po prostu zdjęcia, na których dokładnie widać miejsce pęknięcia czy rysy, można jednak także wezwać rzeczoznawcę czy oprzeć się na opinii rzeczoznawcy z firmy ubezpieczeniowej, w której ubezpieczasz samochód. Przyda się także opinia lekarza zrobiona w czasie obdukcji lekarskiej.
Dowodem w sprawie jest także oczywiście notatka policyjna. Nawet jeśli wjechałeś w zaspy lub śliska nawierzchnia sprawiła, że uderzyłeś w drzewo czy słupek i nikomu nic się nie stało, warto wezwać policję. Notatka policyjna jest ważnym dowodem, jeśli będziesz ubiegać się o odszkodowanie. Dokumenty o wypłatę odszkodowania należy złożyć do odpowiedniego urzędu. Zatrudniają one najczęściej zewnętrzną firmę, która zajmuje się takimi sprawami, ale w urzędzie otrzymasz informację, jaką drogą możesz się z nimi skontaktować. Sprawdź także, czym najlepiej posypać chodnik.
Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków a odszkodowanie
Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków, a raczej od ich następstw, nie ma nic wspólnego z odszkodowaniem, które możesz otrzymać od zarządcy drogi. To pierwsze wynika z ubezpieczenia dobrowolnego, które wykupujesz we własnym zakresie albo któremu podlegasz w pracy, jeśli wypadek zdarzył się w czasie jazdy do lub z pracy. Ubezpieczenie samochodu także może ci oddać część środków, które musiałeś wydać na naprawę pojazdu. Pieniądze, które możesz uzyskać od zarządcy drogi są odszkodowaniem.
Jeśli dowiedziesz, że nawierzchnia była śliska i niebezpieczna, a także nieodśnieżona i w następstwie tego uszkodziłeś samochód lub nabawiłeś się problemów zdrowotnych czy uszkodzenia ciała, możesz dostać zadośćuczynienie w wysokości od 500 zł do kilkudziesięciu tysięcy! Taki rozstrzał związany jest z tym, że ubezpieczyciele dysponują tabelami uszczerbkowymi, które określają, za jakie szkody na zdrowiu należy się jaka kwota. Groźny wypadek, jeśli skończy się licznymi złamaniami lub długotrwałym dochodzeniem do siebie, może oznaczać zadośćuczynienie w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Często jednak jest konieczne wejście na drogę sądową. W przypadku domagania się odszkodowania za uszkodzenie samochodu, wyliczony jest szacunkowy koszt naprawy usterki i taką kwotę możesz uzyskać.
Bibliografia:
https://strefabiznesu.pl/wypadek-na-oblodzonej-drodze-kiedy-mozna-dostac-odszkodowanie-sprawdz-jak-i-gdzie-to-zglosic-co-w-przypadku-sliskiego-chodnika/ar/c3-17111713 dostęp 19.12.2023r.
https://odszkodowaniamotoryzacyjne.pl/wypadek-na-nieodsniezonej-drodze-kto-odpowiada/2016/01/19/ dostęp 19.12.2023r.