Brak granicy wiekowej

Zmiany przepisów ruchu drogowego znoszą granice wiekową dla dzieci przewożonych w fotelikach samochodowych. Według aktualnych zapisów prawa najistotniejszy będzie wzrost młodego podróżnika. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 z późn. zm.) określa wymagania przewozu dzieci na przedniej oraz tylnej części pojazdu. Tym samym dziecko mierzące do 150 cm wzrostu, przewożone na przedniej części pojazdu musi podróżować w foteliku samochodowym lub innym urządzeniu podtrzymującym. Ustawa zezwala na przewóz dziecka mierzącego ponad 135 cm bez fotelika samochodowego. Jednak w tym przypadku dziecko musi podróżować w tylnej części auta i ważyć ponad 36 kg. Takie rozwiązanie zostało podyktowane dopuszczalną wagą użytkownika urządzeń podtrzymujących.

Najnowsze zmiany w ruchu drogowym umożliwiają przewożenie dzieci bez fotelika samochodowego i pasów bezpieczeństwa, o ile posiadają stosowne zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniach do ich stosowania.

Trójka dzieci w tylnej części samochodu

Przewożąc trójkę małoletnich dzieci z tyłu samochodu osobowego nie mamy możliwości zamontowania trzech fotelików samochodowych. Owa sytuacja została przewidziana w prawie o ruchu drogowym. Aktualne zapisy ustawowe dopuszczają możliwość przewożenia trzeciego dziecka zapiętego jedynie pasami bezpieczeństwa. Jednak pozostała dwójka dzieci musi podróżować w foteliku samochodowym, co uniemożliwia zamontowanie trzeciego urządzenia podtrzymującego. W tym miejscu warto również pamiętać o kryterium wiekowym. Trzecie dziecko może podróżować jedynie w pasach bezpieczeństwa, o ile posiada przynajmniej trzy lata. Przewóz młodszego dziecka zapiętego jedynie w pasy bezpieczeństwa jest zabroniony.

Najważniejsze zakazy

Aktualne przepisy ruchu drogowego zabraniają przewożenia dziecka w wieku poniżej 3 lat w samochodzie nieposiadającym pasów bezpieczeństwa i urządzenia podtrzymującego. Jednocześnie zabrania się przewożenia dziecka na przednim fotelu samochodowym, przypiętego tyłem do kierunku jazdy. Owa sytuacja dotyczy pojazdów z aktywnymi poduszkami powietrznymi dla pasażera. Dziecko może podróżować w foteliku samochodowym przypiętym tyłem do kierunku jazdy jedynie wtedy, gdy poduszka powietrzna dla pasażera została dezaktywowana.

Przepisy ruchu drogowego zabraniają też przewożenia dziecka mającego poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu pozbawionym fotelika lub innego urządzenia podtrzymującego.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Sprawdź promocje na najczęściej wybierane roboty sprzątające przez naszych czytelników. Ceny tych urządzeń mogą Cię zaskoczyć!

Czy małe dziecko może podróżować bez fotelika?

Tak, istnieją sytuacje, w których dziecko może podróżować bez urządzenia podtrzymującego.  Mowa tu o sytuacji, w której małoletni posiada wspomniane wcześniej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniach do przewożenia w foteliku. Zwolnieni ze stosowania urządzeń podtrzymujących będą również małoletni pasażerowie, którzy podróżują w taksówkach, specjalistycznych środkach transportu sanitarnego, pojazdach straży miejskiej, policji lub straży granicznej.

Fotelik dostosowany do wymagań

Aktualne zapisy prawa nakładają na rodziców i opiekunów obowiązek dostosowania fotelika samochodowego do indywidualnych wymagań dziecka. Jest to bardzo ważny zapis, który ma na celu zagwarantowanie większego poziomu bezpieczeństwa małoletnich podróżników. Fotelik samochodowy musi być dostosowany do wagi i wzrostu dziecka. Istotny jest również sposób jego montażu, który musi odpowiadać zaleceniom producenta.

Za podróżowanie z dzieckiem w niedostosowanym foteliku samochodowym grozi kara grzywny.

Kiedy możemy całkowicie zrezygnować z fotelika?

Istnieją trzy sytuacje, w których małoletni pasażer nie musi już podróżować w foteliku samochodowym. Z obowiązku będą zwolnieni małoletni pasażerowie, którzy przekroczyli już 150 cm wzrostu. Ustawodawca wprowadził też wspomniane powyżej ograniczenie wagowe. Według aktualnych zapisów prawa, dziecko pomiędzy 135 a 150 cm wzrostu, ważące powyżej 36 kg może podróżować bez fotelika w tylnej części pojazdu.

Pewien wyjątek stanowi też wspomniana sytuacja przewożenia trójki dzieci w tylnej części pojazdu. Jeśli nie istnieje możliwość zamontowania trzeciego fotelika z tyłu samochodu, możemy przypiąć trzecie dziecko wyłącznie w pasy bezpieczeństwa (o ile ukończyło ono 3 rok życia). Warto pamiętać, iż przepis ten dotyczy jedynie pojazdów 5 osobowych. Przewożąc dzieci w większym (6 -7 osobowym) pojeździe mamy już możliwość przypięcia trzech fotelików samochodowych W tej sytuacji każde z dzieci musi podróżować w dopasowanym do własnych potrzeb urządzeniu podtrzymującym.

Najważniejszy zdrowy rozsądek

Powyżej opisaliśmy najważniejsze zasady przewozu dzieci, opisane w przepisach ruchu drogowego. Jednak zapisy ustawowe nie zapewniają jeszcze pełni bezpieczeństwa młodych podróżników. Najważniejszym zadaniem rodziców lub prawnych opiekunów będzie wybór dobrej jakości urządzeń podtrzymujących. Podczas zakupu fotelika samochodowego nie warto kierować się jedynie ceną. Znacznie ważniejsze okażą się atesty bezpieczeństwa i jakość wykonania. Bezpieczeństwo dziecka nie jest czymś, na czym warto oszczędzać. Dlatego dobierzmy urządzenia podtrzymujące do wagi i wzrostu małoletniego pasażera, pamiętając jednocześnie o prawidłowym montażu.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii prawo motoryzacyjne