Umowa darowizny pojazdu – formalności

Umowa darowizny samochodu czy innej materialnej rzeczy lub nieruchomości to popularny sposób zmiany własności. Obdarowanie kogoś w rodzinie lub poza nią nie jest skomplikowaną czynnością pełną zawiłych formularzy czy wzorów. Nowy właściciel lub współwłaściciel powinien zgłosić fakt, że nabył całość lub tylko część pojazdu w zależności od jego wartości.

Umowy darowizny pojazdów powinny być zawarte w formie pisemnej. Jest to konieczne z uwagi na późniejsze konieczne przerejestrowanie aut. Na stronach internetowych można znaleźć prosty wzór, który zdecydowanie wystarczy. Nie ma konieczności zawierania umowy pod postacią notarialnego aktu darowizny samochodu. Umowa darowizny jest ważna już od momentu przekazania pojazdu czy przeniesienia prawa własności w przypadku połowy samochodu. Współwłaściciel może dostać jedynie kilka procent udziałów w aucie i wciąż będzie to prawidłowo sporządzony i ważny akt darowizny samochodu.

Opodatkowanie darowizny auta

Umowa darowizny samochodu, jak i innej materialnej rzeczy czy nieruchomości podlega opodatkowaniu. Przekazanie połowy samochodu lub jego całości obciąża obdarowanego obowiązkiem podatkowym. Wyjątek stanowi darowizna auta w rodzinie. Zgodnie z obowiązującym prawem zwolnienie z podatku przysługuje synowi, córce i reszcie najbliższej rodziny. Do tzw. grupy podatkowej „0” należy małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki), pasierb, rodzeństwo, ewentualny ojczym oraz macocha. Grupa ta wchodzi w skład grupy I.

Akt darowizny samochodu powinien być zgłoszony w terminie do 6 miesięcy do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Odpowiedni formularz dostępny jest zarówno na stronach internetowych Ministerstwa Finansów, jak i stacjonarnie w urzędach. Jest to druk SD-Z2. Tylko spełniając ten warunek umowa darowizny pojazdu w rodzinie może być zwolniona z podatku. Podobnie jest z przekazaniem tylko części pojazdu i byciem współwłaścicielem.

Formularz SD-Z2 musi uwzględniać wszystkie dane nabywanego pojazdu. Wartość całości lub połowy samochodu również powinna być zaktualizowana i zgłoszona. Jeśli nie przekracza ona 9637 zł, czyli kwoty wolnej od podatku dla grupy 0 i I, to nie ma prawnego obowiązku zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. Poniżej zostały przedstawione grupy podatkowe i odpowiednie im kwoty wolne od podatku.

Wykaz grup podatkowych wraz z przyporządkowaną do nich kwotą wolną od podatku

Grupa podatkowa

Kwota wolna od podatku

Grupa I - małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowie, synowa, zięć

9637 zł

Grupa II - zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych

7276 zł

Grupa III - pozostali darczyńcy

4902 zł

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Sprawdź promocje na najczęściej wybierane roboty sprzątające przez naszych czytelników. Ceny tych urządzeń mogą Cię zaskoczyć!

Umowa darowizny samochodu – wzór druku

Umowa darowizny nie jest skomplikowana do stworzenia. Poszukując przykładowego druku na stronach internetowych można zauważyć kilka powtarzających się elementów. Każda umowa powinna zawierać podstawowe informacje takie jak miejsce oraz data jej zawarcia oraz dane osobowe darczyńcy oraz obdarowanego.

Umowa i przekazanie kluczyków, a także umowa darowizny samochodu, wzór, akt darowizny samochodu
Jak wygląda umowa darowizny samochodu, czyli wzór aktu darowizny i porady prawne

Całość, część czy połowa samochodu powinna być prawidłowo określona. Ważne jest, aby podać markę pojazdu, rok produkcji oraz informacje takie jak pojemność i numer silnika czy numer rejestracyjny. Wszystkie dane na temat samochodu są bardzo istotne. Wartość pojazdu musi być dokładnie oszacowana, by móc przedstawić ją w celach podatkowych. Sprawdź także ten artykuł o zgłoszeniu darowizny krok po kroku.

Darczyńca powinien napisać oświadczenie o posiadanym prawie własności pojazdu i braku jakichkolwiek zobowiązań wobec innych osób w związku z przekazywanym samochodem. Zarówno obdarowany, jak i darczyńca powinni załączyć oświadczenie o przyjęciu i przekazaniu pojazdu. W umowie darowizny powinien być uwzględniony termin przekazania oraz ewentualny stopień pokrewieństwa. Wszystko powinno być podpisane przez obie strony oraz potwierdzone przez określone przepisy Kodeksu Cywilnego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii prawo motoryzacyjne