Współwłaściciel a umowa kupna sprzedaży samochodu - co należy zawrzeć w umowie?
Zakup samochodu to niemała inwestycja. Zwłaszcza dla młodych kierowców, szczególnie że to oni płacą największe składki za ubezpieczenie. Dlatego też najczęściej decydują się na zakup auta wraz ze współwłaścicielem. Dowiedz się, jak powinna wyglądać umowa kupna sprzedaży samochodu, jeśli w grę wchodzi współwłaściciel.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Współwłasność samochodu – wady i zalety
O wysokości składek ubezpieczeniowych za samochód decyduje bardzo wiele czynników, jednakże najważniejszą z nich jest wiek i doświadczenie kierowcy. Osoby, które posiadają prawo jazdy przez długi czas i mogą pochwalić się bezszkodową jazdą, nie muszą obawiać się nadmiernie wysokich składek. Jednakże młodzi kierowcy mają problem. Kupując samochód najczęściej decydują się na zakup ze współwłaścicielem, na przykład rodzicem.
W takim przypadku zniżki starszego kierowcy brane są pod uwagę. Dlatego właśnie wspólny zakup jest świetnym rozwiązaniem. Dwóch właścicieli oznacza nie tylko mniejsze koszty, lecz także staż odliczający się do kolejnych zniżek w przyszłości.
Takie rozwiązanie nie jest oczywiście pozbawione wad. Ewentualna kolizja jednego z współwłaścicieli może spowodować utratę zniżek drugiego z nich. Ponadto oczywiście współwłasność oznacza, że obie strony muszą zgodzić się na sprzedaż samochodu. Konflikt w tej sprawie może być poważną przeszkodą do realizacji swoich celów lub na przykład przeznaczenia pieniędzy ze zbycia auta na nowy pojazd. Współwłasność małżonków może okazać się także problematyczna w czasie rozwoju – może się okazać, że osoba, która faktycznie użytkowała samochód i go utrzymywała, będzie musiała spłacić byłego małżonka w czasie podziału majątku.
Umowa kupna sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem – jak powinna wyglądać?
Umowa kupna sprzedaży ze współwłaścicielem nie różni się w zasadzie szczególnie od tej standardowej. Jedyną zmianą jest to, że w dokumencie muszą znaleźć się dane osobowe wszystkich właścicieli i muszą podpisać go obie osoby. Jeśli te warunki nie będą spełnione, w świetle prawa właścicielem pojazdu jest tylko ten właściciel, którego dane zostały podane. I nie ma znaczenia, kto zapłacił za pojazd czy kto włożył większą kwotę na zakup samochodu.
Umowa musi zostać zawarta w obecności obu współwłaścicieli. Nie można zrobić tego zaocznie, ponieważ konieczne są podpisy obu z nich. Jest to na pewno dobra okazja, aby zaoszczędzić sporą kwotę, ponieważ koszty rejestracji i wszystkie inne związane z zakupem samochodu nie są większe, jeśli w umowie figuruje nie jeden, a dwóch właścicieli.
Wzór umowy można ściągnąć z sieci. Wzór warto jednak dokładnie przeczytać i sprawdzić, czy znajdują się nim wszystkie ważne elementy. Powinien to być wzór z dwoma właścicielami, to znaczy z miejscem na dane i podpisy obu właścicieli. Dodatkowo warto sprawdzić, czy znajdują się tam wszystkie ważne elementy: dane sprzedającego i kupujących, dane samochodu – przebieg, wielkość, numer rejestracyjny i marka, a także oczywiście cena i data. Wzór umowy można swobodnie uzupełnić o brakujące elementy. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, ile kosztuje przerejestrowanie samochodu.
Umowa kupna sprzedaży samochodu z dwoma właścicielami i co dalej?
Kiedy już podpisana została umowa kupna sprzedaży i zostaliście współwłaścicielami samochodu, czas na udanie się do Urzędu Skarbowego. Na to jest tylko 14 dni. Należy także ponieść koszty rejestracji samochodu. W tym celu trzeba pojawić się w Urzędzie Komunikacyjnym i złożyć wniosek o zarejestrowanie. Oczywiście jest to odpłatne – całkowity koszt przy zwyczajnych tablicach rejestracyjnych wynosi 180,50 zł.
Taka opłata pojawia się wtedy, jeśli w Urzędzie są oboje współwłaściciele samochodu. Jeśli jednak jest tylko jeden z nich, konieczne jest przedstawienie pełnomocnictwa i wniesienie dodatkowej opłaty w wysokości 17 zł.
W dniu rejestracji powinno się także wykupić ubezpieczenie OC. Za zwłokę może czekać się kara. OC dla współwłaścicieli z reguły jest znacznie tańsze niż dla osób, które samodzielnie kupują samochód, ale i tak warto zrobić rekonesans i sprawdzić chociaż kilka ofert, by wybrać tę najbardziej korzystną.
Współwłaściciel a sprzedaż samochodu - umowa kupna sprzedaży samochodu
Kupiliście razem samochód, jeździliście nim przez jakiś czas, a teraz najwyższy moment, aby go sprzedać? W tej sytuacji zdecydowani na sprzedaż muszą być obaj współwłaściciele pojazdu. Oboje muszą być także obecni podczas podpisywania umowy, ponieważ inaczej sprzedaż będzie nieważna.
Na umowie musi znajdować się zatem odpowiednio dużo miejsca, by wprowadzić dane wszystkich współwłaścicieli, muszą się znaleźć na niej także podpisy obu stron. Jeśli jedna z nich się nie podpisze, sprzedaż będzie nieważna. A co z pieniędzmi ze sprzedaży? Cóż, tutaj zależy to od wielu czynników, mogą jednak zostać rozdzielone na obu właścicieli – po połowie lub proporcjonalnie do pieniędzy włożonych przy zakupie pojazdu – lub przekazane tylko jednemu z nich. Taka informacja także powinna zostać zawarta w umowie.