Wymiana dowodu rejestracyjnego – kiedy trzeba wymienić dowód

Wymiana dowodu nie tylko po zakupie nowego samochodu

Dowód rejestracyjny trzeba wymienić nie tylko po zakupie nowego samochodu. Wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego trzeba złożyć przed upływem 30 dni od momentu zakupu lub zmian w rejestracji. Oczywiście wymiana dowodu jest konieczna, kiedy kupiłeś pojazd w Polsce lub za granicą, obojętnie czy używany, czy nowy.

Jednakże o ten dokument należy wystąpić także w innych okolicznościach. Wniosek o wydawanie dowodów rejestracyjnych składany jest, jeśli:

 • chcesz zarejestrować pojazd złożony samodzielnie,
 • utraciłeś dokument w wyniku kradzieży lub po prostu go zgubiłeś,
 • dowód rejestracyjny jest uszkodzony i nieczytelny,
 • zmieniły się twoje dane osobowe i adresowe,
 • dokument ma zapełnione wszystkie miejsca na pieczątki potwierdzające ważność – tak zwany „przegląd”.

Ten ostatni punkt jest jednak nieco bardziej skomplikowany. Czy faktycznie konieczne jest przedłużenie dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca?

Czy wymienić dowód rejestracyjny przez brak miejsca

Jeśli masz samochód przez wiele lat, przychodzi taki moment, że w dowodzie rejestracyjnym nie ma już miejsca na pieczątki ze stacji kontroli pojazdów. Do niedawna oznaczało to konieczność, by wymienić dowód rejestracyjny, a to wiązało się z dodatkowymi kosztami. Jednak od 4 grudnia 2020 roku w życie weszła ważna zmiana. Obowiązek wymiany został zniesiony.

Dzieje się tak, ponieważ stacje kontroli pojazdów wpisują informację o badaniu technicznym do CEP – bazy, do której mają wgląd policjanci podczas kontroli. Dowód rejestracyjny nie jest już jedynym dokumentem potwierdzającym wykonanie kontroli. Dlatego zostało to zmienione. Stacje Kontroli Pojazdów wydają zaświadczenie o wyniku badania technicznego. Taki dokument warto mieć przy sobie, jeśli wybierasz się za granicę – tam policji mogą nie mieć wglądu w naszą bazę danych, ale takie zaświadczenie jest wystarczającym dowodem. Sprawdź także ten artykuł z poradami, ile kosztuje przerejestrowanie samochodu.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Sprawdź promocje na najczęściej wybierane roboty sprzątające przez naszych czytelników. Ceny tych urządzeń mogą Cię zaskoczyć!

Wymiana dowodu rejestracyjnego krok po kroku

Nowy dowód uzyskasz online?

Wymiana dowodu rejestracyjnego ze względu na brak miejsca na pieczątki nie może zostać przeprowadzona online. Możesz pobrać przez Internet odpowiednie wnioski, wydrukować i zawczasu je wypełnić, aby zaoszczędzić czasu, ale i tak musisz udać się do właściwego urzędu. Najczęściej jest to Biuro Administracji i Spraw Obywatelskich w starostwie lub w urzędzie dzielnicy. Jak wygląda przedłużenie i wymiana dowodu rejestracyjnego?

 1. Pobierz i wypełnij Wniosek właściciela o wydanie dowodu osobistego oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Formularze znajdziesz na stronie swojego urzędu, ale powinieneś je znaleźć także w nim.
 2. Przygotuj wymagane dokumenty.
 3. Udaj się do urzędu powiatu lub dzielnicy, w którym pojazd jest zarejestrowany lub w którym chcesz zarejestrować nowy pojazd. Złóż wniosek i dokumenty oraz wpłać stosowną opłatę.

Jeśli samochód ma kilku współwłaścicieli, wszyscy powinni być obecni podczas rejestrowania samochodu. Teraz pozostaje ci tylko czekać, aż nowy dowód rejestracyjny zostanie zamówiony i przyjdzie. Informacje o tym, że jest przygotowany do odbioru możesz sprawdzić online.

Do złożenia wniosku i odebrania nowego dowodu potrzebne jest kilka różnych dokumentów. Jeśli wymiana dowodu osobistego jest spowodowana przez brak miejsca na pieczątki, musisz mieć wcześniejszy dowód rejestracyjny pojazdu. Jeśli natomiast kupujesz nowy pojazd, musisz mieć ze sobą umowę kupna-sprzedaży. Przy odbiorze dowodu rejestracyjnego konieczna jest karta pojazdu, jeśli została wydana.

Oczywiście potrzebny będzie jeszcze dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Jeśli samochód jest rejestrowany na firmę, konieczny jest aktualny odpis z KRS-u. Dowód może wymienić nie tylko właściciel firmy, lecz każda zatrudniona przez niego upoważniona do tego osoba.

Nowy dowód rejestracyjny – ile to trwa i kosztuje?

Dowód rejestracyjny należy wymienić odpowiednio wcześniej. Pamiętaj, że czas oczekiwania trwa tylko 7 dni, ale od wysłania przez urząd zamówienia na drukowanie dokumentu. A to oznacza, że czas oczekiwania na nowy dowód jest bardzo różny. Oczywiście zanim nastąpi przedłużenie możesz jeździć na starym dowodzie. Jeśli jednak czekasz na rejestrację nowego samochodu, nie powinieneś jeździć nim po ulicach, chyba że otrzymasz dowód tymczasowy – jest wydawany na 30 dni. Czas oczekiwania nie powinien być jednak dłuższy niż dwa tygodnie.

Pozostaje jeszcze pytanie, jaka jest cena dowodu rejestracyjnego. Składa się ona z dwóch elementów:

 1. 19 zł – opłata komunikacyjna, cena za wydanie pozwolenia czasowego wraz z opłatą ewidencyjną,
 2. 54,50 zł – druga opłata komunikacyjna za wydanie dowodu rejestracyjnego (w tym cena opłaty ewidencyjnej).

Koszt wymiany można pokryć robiąc przelew online lub tradycyjny na rachunek bankowy wybranego przez ciebie urzędu. Cena za dowód może zostać uiszczona także w kasie urzędu.

Jeśli w czasie składania wniosków o przedłużenie lub utworzenie nowego dowodu rejestracyjnego nie ma wszystkich współwłaścicieli, jeden z nich może ich reprezentować, ale pod warunkiem udzielenia pełnomocnictwa. To także kosztuje. Cena to 17 zł – o tyle więc zwiększa się koszt wymiany.

Wyrobienie dowodu rejestracyjnego – cena

Wyrobienie dowodu rejestracyjnego od zera dla nowego lub używanego pojazdu to nieco większe koszty:

 • 256 zł – rejestracja sprowadzonego samochodu osobowego lub ciężarówki,
 • 180,50 zł – wyrobienie dowodu rejestracyjnego dla nowego samochodu osobowego lub ciężarowego a także po zakupie używanych samochodów.
 • 81 zł – rejestracja używanego pojazdu, który wcześniej był zarejestrowany w tym urzędzie, pod warunkiem, że tablice rejestracyjne nie zostaną zmienione.

Jednak wyrobienie czy wymiana dowodu rejestracyjnego dotyczy nie tylko samochodów. Ceny za jednoślady, ciągniki czy przyczepy prezentują się trochę inaczej:

 • 197 zł – cena za zarejestrowanie sprowadzonego z zagranicy motocyklu,
 • 121,15 zł – cena za rejestrację nowego lub używanego motocyklu, ciągnika, przyczepy lub naczepy,
 • 111,50 zł – rejestracja nowego lub używanego motoroweru.

Czas oczekiwania i cała procedura dotycząca innych pojazdów niż samochód są takie same. Czas oczekiwania trwa tak 7 dni roboczych od momentu wysłania dokumentów przez odpowiedni urząd. Opłatę można uiścić online, przelewem tradycyjnym lub w kasie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii prawo motoryzacyjne