Zatrzymanie prawa jazdy - przepisy, przyczyny, konsekwencje, porady
Zatrzymanie prawa jazdy to jedna z kar, którą Kodeks Drogowy przewiduje za przekroczenie prędkości. W jakich sytuacjach dokument może zostać zatrzymany przez policję i jakie są konsekwencje takiego działania? Sprawdź, co musisz wiedzieć o zatrzymaniu prawa jazdy.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zatrzymanie prawa jazdy – podstawa prawna
Ustawa o zabraniu dokumentów, czyli zmiana w przepisach
W zasadzie zmiany w przepisach wcale nie są takie młode, jak mogłoby się wydawać. Ciągle mówi się o „nowych przepisach”, a tak naprawdę weszły w życie już w 2015 roku! Od 18 maja tamtego roku za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym grozi nie tylko grzywna i punkty karne, lecz także właśnie odebranie prawa jazdy przez policję.
Zatrzymaniu prawa jazdy nie można zapobiec – jest to kara obligatoryjna. Z innymi wykroczeniami drogowymi jest tak, że do dyspozycji policjanta jest jakiś przedział kar w wysokości mandatu lub ilości przyznanych punktów. W przypadku jednak kiedy prędkość jest tak wysoka w terenie zabudowanym, zatrzymanie prawa jazdy jest obligatoryjne. Może wydawać się, że prawo w tym względzie jest surowe, ale zostało tak stworzone ze względu na dużą liczbę wypadków w miejscach zabudowanych. Nadal przepisy te wzbudzają duże kontrowersje. Warto więc wiedzieć o nich więcej.
Zatrzymanie prawa jazdy – kiedy prawo jazdy zostanie zatrzymane
Zatrzymanie prawa jazdy następuje na 3 miesiące. Po tym czasie osoba ukarana może odebrać dokument i dalej prowadzić normalnie samochód. Prawo przewiduje dwie sytuacje, kiedy można zatrzymać prawo jazdy na 3 miesiące:
- przekroczenie prędkości o 50 km/h w ternie zabudowanym,
- przewożenie w samochodzie więcej osób niż to dopuszczalne o minimum 3.
W tych wypadkach policjant może zatrzymać prawo jazdy, a tym odebrać czasowo prawo do prowadzenia pojazdu. Zatrzymaniu ulega dokument, który można odebrać dopiero po minięciu 3 miesięcy. Oczywiście fakt ten jest odnotowany w systemie, dlatego odebranie prawa jazdy wcale nie musi być fizyczne, to znaczy, że policjant zostawi dokument przy tobie. Dzieje się tak od momentu, kiedy w zasadzie nie trzeba mieć przy sobie prawa jazdy. Wiele osób korzysta także z dokumentu w aplikacji, zatem nie można go odebrać. Ale to nie znaczy, że dalej można jeździć – zawieszenie prawa do prowadzenia pojazdów dzieje się automatycznie.
Zatrzymanie prawa jazdy - konsekwencje
Zatrzymanie prawa jazdy – co dalej
Zatrzymanie prawa jazdy przez policjanta nie oznacza, że musisz zostawić samochód tam, gdzie stoi lub dzwonić do przyjaciół czy rodziny, by pomogli ci się przedostać do domu. Po zatrzymaniu możesz prowadzić pojazd jeszcze przez 24 godziny.
Ten czas ma pozwolić na spokojny powrót do domu i zorganizować sobie życie na nowo. Dla wielu osób brak prawa jazdy oznacza po prostu niemożność wykonywania zawodu na 3 miesiące! W miejscach wykluczenia komunikacyjnego problemem może być sam dojazd do pracy. Więc po zdarzeniu masz 24 godziny, by dojechać do pracy i powiadomić pracodawcę lub załatwić sobie na przykład bezpłatny urlop czy zorganizować inny środek transportu.
Jazda bez prawa jazdy po zatrzymaniu – konsekwencje
Ze względu na to, że dla wielu osób odebranie prawa jazdy na te 3 miesiące jest bardzo trudne, niektórzy próbują jeździć bez dokumentu. Nie jest to jednak zwykła jazda bez prawa jazdy po zatrzymaniu, kiedy po prostu kierowca nie ma ważnego dokumentu. W tym wypadku kara jest inna.
Jeśli podczas kontroli drogowej okaże się, że kierowca ma zatrzymanie prawo jazdy, kara z 3 miesięcy przedłuży się do 6. Jeśli ten proceder się powtórzy, prawo do prowadzenia pojazdu zabiera się bezpowrotnie. To oznacza, że trzeba się ponownie zapisać na kurs i zdać egzamin zarówno praktyczny, jak i teoretyczny. Sprawdź także ten artykuł z cennikami kursów prawa jazdy.
Jak odebrać zabrane prawo jazdy?
Prawo jazdy możesz odebrać ze starostwa po upływie 3 miesięcy. Jest to liczone w miesiącach, a nie dniach, co oznacza, że jeśli do zdarzenia doszło 10 kwietnia, to 11 lipca. Wystarczy uiścić opłatę ewidencyjną w kasie i możesz odebrać plakietkę.
W starostwie powinieneś od razu mieć odblokowane elektroniczne prawo jazdy. Procedura jest bardzo podobna. Oczywiście trzeba jeszcze podpisać odpowiednie dokumenty. Do wydziałów komunikacji w wielu miastach trzeba się wcześniej umówić na konkretną godzinę, co warto mieć na uwadze już wcześniej. Prawo jazdy nie zostanie odblokowane automatycznie po upływie tego czasu, jeśli się po to nie zgłosisz. Trzeba o tym pamiętać.
Czy można odebrać prawo jazdy?
Przytoczone wcześniej dwa przykłady wyjaśniają, kiedy zabiera się prawo jazdy na 3 miesiące z automatu. Jest jednak o wiele więcej sytuacji, w których policjant może odebrać dokument fizyczny lub zaznaczyć w systemie czasową niemożność prowadzenia samochodu. Prędkość to tylko jeden z nich. Odebrać prawo jazdy można także w sytuacji, kiedy:
- Kierujący jest pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających,
- Dokument jest zniszczony i nie można go odczytać,
- Upłynął termin ważności dokumentu,
- Istnieje prawdopodobieństwo, że dokument jest podrobiony,
- Kierujący przekroczył liczbę 24 punktów karnych w ciągu roku,
- Kierowca spowodował wypadek drogowy lub kolizję.
W tych przypadkach jednak to tylko czasowe zatrzymanie dokumentu. Jeśli spełni się warunki – na przykład przedłuży się prawo jazdy lub wyrobi nowy dokument albo pójdzie na kurs „kasujący” punkty karne, można odzyskać prawo jazdy i znów normalnie prowadzić samochód. W niektórych przypadkach (jak spowodowanie wypadku), sprawa kierowana jest do sądu i dopiero tam może zapaść decyzja, że prawo do prowadzenia pojazdów zostaje odebrane na jakiś dłuższy czas lub na stałe. „Ustawa o zabraniu prawa jazdy” pozwala więc reagować szybciej, jeśli zostanie przekroczona prędkość w znacznym stopniu lub jeśli ktoś przewozi więcej osób, niż powinien. Jej wprowadzenie było podyktowane potrzebą zwiększenia bezpieczeństwa – zarówno kierowców i pasażerów, jak i pieszych.