Jakie trudności czekają na nas podczas urządzania poddasza?

Jedną z największych trudności związanych z urządzeniem poddasza jest obecność wielu skosów oraz niskiego sufitu. Pamiętajmy, iż powierzchnie o wysokości poniżej 80 centymetrów nadają się jedynie do ulokowania niskich szafek oraz niewielkich półek.

Jednym z najlepszych sposobów zagospodarowania poddasza (bez względu na jego przeznaczenie użytkowe) jest zakup mebli na wymiar. Dzięki temu będziemy w stanie idealnie wykorzystać każdą (wysoką i niską) przestrzeń, a także dostosować ją do swoich indywidualnych oczekiwań.

Pokój, sypialnia i salon na poddaszu

Pokój, sypialnia i salon na poddaszu mogą być stylowymi i efektownymi pomieszczeniami. W ich urządzaniu powinniśmy kierować się kilkoma prostymi zasadami. Jedną z nich jest minimalizm – w pokoju, sypialni lub salonie umieśćmy jedynie najpotrzebniejsze meble i pozostawmy jak największą, wolną powierzchnię użytkową. Dzięki temu pomieszczenie będzie wizualnie powiększone oraz bardziej efektowne.

Przy najniższych skosach umieśćmy małe szafki, a przy najwyższych sofę lub stół. Dzięki temu poprawimy funkcjonalność całego wnętrza. Druga zasada dotyczy umieszczenia wszystkich siedzisk. Pamiętajmy, aby siedzisko zawsze było umieszczone tyłem do skosu. Dzięki temu nasza głowa podczas wstawania nie będzie miała kontaktu z niższymi częściami elementami sufitu. 

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Sprawdź promocje na najczęściej wybierane roboty sprzątające przez naszych czytelników. Ceny tych urządzeń mogą Cię zaskoczyć!

Trzecia zasada dotyczy kolorystyki wnętrza. Wszystkie pokoje, sypialnie i salony na poddaszu powinny być jasne. Dzięki temu wnętrze poddasza wygląda bardziej efektownie. Wybierając farbę do ścian zwróćmy uwagę na odcienie pastelowe. Ciemne kolory pasują jedynie do poddaszy o dużej powierzchni użytkowej (jednak nawet i wtedy musimy zadbać o odpowiednie doświetlenie pomieszczeń).

Przypominamy, że koszty urządzenia sypialni lub salonu na poddaszu wyliczysz na kalkulatorach budowlanych.

Łazienka na poddaszu

Urządzenie łazienki na poddaszu jest stosunkowo proste. Skosy nie stanowią tu tak dużej przeszkody, jak w przypadku salonów czy sypialni. Co ciekawe: wannę możemy umieszczać przy skosach o wysokości powyżej 120 centymetrów.

Z kolei kabina prysznicowa, umywalka oraz sedes powinny być usytuowane w najwyższej przestrzeni aranżacyjnej. Pamiętajmy, iż w łazience na poddaszu ważne będzie jej odpowiednie oświetlenie oraz wentylacja. Najlepiej sprawdzą się tu dachowe okna połaciowe, które efektownie oświetlą pomieszczenie i umożliwią wydajną cyrkulację powietrza. Najlepiej było by, gdyby okno znajdowało się na wysokości 90 100 cm.

Koszty urządzenia łazienki, również na poddaszu, obliczysz przy pomocy kalkulatora wykończenia łazienki.

Kuchnia na poddaszu

Zagospodarowanie kuchni na poddaszu wiąże się z największymi problemami. Nie poleca się urządzania tego wnętrza od strony południowej (w lato będzie tam bardzo gorąco, a gotowanie potraw dodatkowo spotęguje wysoką temperaturę i wprowadzi konieczność zamontowania klimatyzacji). Jeśli w pomieszczeniu znajduje się wiele skosów, wówczas poleca się zakup mebli na zamówienie. Co prawda będzie to nieco droższe rozwiązanie, jednak pozwoli na efektywne wykorzystanie przestrzeni i znacznie ułatwi zagospodarowanie całego pomieszczenia.

Koszty remontu kuchni również możesz wyliczyć za pomocą dedykowanego do tego celu kalkulatora.

Poddasze może być funkcjonalne

Podsumowując, poddasze można urządzić w sposób ciekawy i nietuzinkowy, a przy tym bardzo efektywny. Stosując zasady minimalizmu możemy osiągnąć wizualnie dużą przestrzeń. Dzięki temu skosy nie będą przytłaczały, a samo pomieszczenie stanie się miłe i przytulne.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły