Wymarzona aranżacja poddasza - przygotowania

W przypadku niskich poddaszy, na początek powinniśmy obliczyć ilość wolnej powierzchni użytkowej. Przy obliczaniu powierzchni (na przykład na potrzeby aktu notarialnego) wysokość sufitu od 0 do 140 cm wcale nie powinna być brana pod uwagę podczas wykonywania obliczeń, wysokość pomiędzy 140 a 220 cm liczymy jako 50% powierzchni użytkowej a wysokość ponad 220 cm. jest traktowana jako powierzchnia pełnowartościowa, czyli 100%. Jednak na potrzeby aranżacji powierzchnie z niskim sufitem można równie dobrze wykorzystać na przykład na potrzeby szafek i schowków, dlatego tymi wartościami nie trzeba się specjalnie sugerować.

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę są ciągi komunikacyjne. Jeżeli na poddaszu decydujemy się na urządzenie więcej niż jednego pomieszczenia, niezbędne będzie wzniesienie ścianek działowych (więcej o kosztach i pracach związanych z kosztami aranżacji poddasza znajdziesz w tym artykule). Trzeba wtedy zwrócić szczególną uwagę wygodne przejścia pomiędzy pomieszczeniami i dostęp do schodów prowadzących na niższe kondygnacje. Zwykle mało popularne są pomieszczenia „przejściowe” dlatego najczęściej przy schodach tworzy się mini przedpokój, z którego mamy dostęp do wszystkich pozostałych pomieszczeń.

Sypialnia i pokój dzienny na poddaszu

Poddasze jest jednym z najbardziej kameralnych i zacisznych przestrzeni mieszkalnych, dlatego bardzo często wykorzystuje się je jako sypialnie lub pokój dzienny. Większa ilość okien (zwłaszcza tych dachowych) zapewnia dostęp promieni słonecznych, co z kolei pozwala na stworzenie atrakcyjnego, jasnego pomieszczenia. Co ciekawe, okna skośne dają dużo więcej światła niż zwykłe okna ścienne, dzięki czemu poddasze może stać się się jednym z najlepiej doświetlonych wnętrz całego domu.

Podczas aranżacji poddasza na pokój dzienny lub sypialnię warto wybrać odpowiednie meble. Łóżka i kanapy powinny być możliwie jak najniższe i ulokowane w niższych częściach pomieszczenia. Najczęściej umieszcza się je tyłem do skośnej ściany.

Z kolei stoły, krzesła i biurka najlepiej sprawdzają się w wyższej części pomieszczenia, najlepiej bezpośrednio przy dużym oknie. Dzięki takiej lokalizacji zapewnimy sobie lepszy dostęp do naturalnego oświetlenia, a jednocześnie uzyskamy większy komfort użytkowy.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Sprawdź promocje na najczęściej wybierane roboty sprzątające przez naszych czytelników. Ceny tych urządzeń mogą Cię zaskoczyć!

Kuchnia na niskim poddaszu

Urządzenie kuchni na poddaszu jest oryginalnym i ciekawym pomysłem, zwykle jednak mało funkcjonalnym. 

Podczas wyboru mebli do kuchni na poddaszu powinniśmy optymalnie wykorzystać wszystkie skosy. W niskich partiach wnętrza warto umieścić półki, szafki, schowki oraz niskie blaty robocze, które wprowadzą porządek i pomogą w oszczędzaniu wolnej powierzchni użytkowej wyższej części poddasza. W takim przypadku praktycznie zawsze niezbędne będzie skorzystanie oferty z mebli na wymiar. Ich wykonanie będzie zapewne dużo droższe, niż standardowo ponieważ liczba nietypowych skosów i konieczność licznych adaptacji będzie bardzo duża. Jednak efekt, który uzyskamy może być nadspodziewanie dobry.

Kuchnia na poddaszu ma również inną bardzo istotną zaletę – ograniczenie zapachów do górnych pomieszczeń. Z poddasza bardzo łatwo zrobić efektywne systemy odprowadzania zapachów na zewnątrz, dzięki czemu nie będą one odczuwalne w innych pomieszczeniach w domu, takich jak salon, czy sypialnia.

Gabinet

Poddasze może być jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc na urządzenie gabinetu. Ciche i zaciszne miejsce pozwoli na spokojną pracę w pełnej koncentracji. Popularnym rozwiązaniem jest na przykład umieszczanie biurka bezpośrednio przy skosie, dzięki czemu możemy bezpośrednio nad nim przypiąć na przykład tablicę korkową z ważnymi rzeczami, o których nie możemy zapomnieć.
Problemem przy urządzaniu gabinetu na poddaszu może być duża odległość od drzwi wejściowych. Jeżeli przyjmujemy w gabinecie gości, będziemy zmuszeni przeprowadzić ich praktycznie przez cały dom, aby zasiąść do rozmów w gabinecie. To natomiast duży dyskomfort dla pozostałych domowników, którzy nie będą mogli czuć się w domu swobodnie.

A może pokój dziecka?

Jednym z najlepszych pomysłów na aranżację poddasza jest urządzenie pokoju dziecięcego. Dzieci uwielbiają skosy, kryjówki i niskie sufity, a miejsce, w którym wysokość sufitu nie przekracza 120 cm stanie się zapewne ulubionym miejscem zabaw dla każdego 5-8 latka. 

Zlokalizowanie pokoju dziecięcego na poddaszu to również większy spokój dla pozostałych domowników – w końcu jak wiadomo w pokoju przedszkolaka czy ucznia podstawówki potrafi być bardzo głośno. Odsunięcie takiego pomieszczenia od pokoju dziennego jest często bardzo dobrym rozwiązaniem kojącym nerwy wielu domowników.
Problemem przy lokalizacji pokoju dziecięcego na poddaszu jest utrudniona opieka nad dzieckiem. Dlatego nie zaleca się umieszczania na poddaszu pokojów dla dzieci młodszych niż 5 lat.

A więc najlepszy pomysł na aranżację poddasza to…

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Lokalizacja każdego z przedstawionych pomieszczeń na poddaszu ma swoje plusy i minusy. W zależności od sytuacji rodzinnej i potrzeb możemy tam urządzić praktycznie każde pomieszczenie.

Więcej o kosztach i pracach związanych z kosztami aranżacji poddasza znajdziesz w tym artykule. Możesz też zwrócić uwagę na przykładowy kosztorys remontu poddasza poniżej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły