Czym jest poddasze mieszkalne?

Poddasze użytkowe to takie, które ze względu na swa budowę i charakterystykę nadaje się do zamieszkania przez ludzi. Cechą charakterystyczną jest oczywiście skośny sufit i okna dachowe. Poddasze nieużytkowe może natomiast pełnić jedynie rolę strychu lub przestrzeni wentylacyjnej. Poddasze nieużytkowe nie nadaje się do celów mieszkalnych. Dlaczego? Zwykle jest to spowodowane zbyt małą wysokością poddasza oraz jego słabą konstrukcją (nieprzewidującą większych obciążeń).

Poddasze użytkowe może być dostosowane na potrzeby ludzi w różny sposób. Może być to poddasze mieszkalne, ale niekoniecznie. Może również pełnić rolę pomieszczeń pomocniczych, pomieszczeń technicznych czy gospodarczych. W takich pomieszczeniach mogą być przechowywane urządzenia do obsługi technicznej budynku, a także do przechowywania różnego typu przedmiotów.

Konstrukcja stropu odgrywa tu decydującą rolę. Konstrukcja nośna musi utrzymać ciężar wszystkich konstrukcji i elementów, które mają się znaleźć na poddaszu. Poddasze musi posiadać ocieplenie, wentylację i ogrzewanie aby w ogóle mogła być mowa o stałym przebywaniu tam ludzi. Te wszystkie kryteria musi spełnić poddasze aby móc nosić dumnie nazwę poddasze użytkowe, i móc przemienić się w poddasze mieszkalne.

Aby mieszkanie na poddaszu mogło mieć racje bytu bardzo istotna jest wysokość pomieszczeń. Średnia wysokość pomieszczeń przy stałym przebywaniu w nich ludzi nie powinna być mniejsza niż 2,2 metra. Ważne są także schody na poddasze - nie mogą to być wyłącznie schody składane czy drabina.

W telegraficznym skrócie można to podsumować w następujący sposób: poddasze mieszkalne może się stać nim tylko w sytuacji, jeśli równocześnie jest zaklasyfikowane jako poddasze użytkowe. Urządzenie mieszkania na poddaszu nieużytkowym jest niemożliwe - nie zezwalają na to przepisy prawa oraz zwykłe bezpieczeństwo użytkowników.

Mieszkanie na poddaszu - od czego zacząć?

Jeśli poddasze ma służyć do celów mieszkalnych, należy go odpowiednio przystosować do tego celu. Ocieplenie poddasza jest sprawą bardzo ważną, chyba że zostało przeprowadzone wcześniej.   Mieszkanie na poddaszu musi mieć ogrzewanie, a także muszą zostać doprowadzone wszelkie media. Jeśli ocieplenie poddasza mamy już za nami należy zająć się pozostałymi równie ważnymi sprawami, aby poddasze było wygodne i funkcjonalne. Bardzo dużo cennych informacji na temat sposobów ocieplenia poddasza i związanymi z tym kosztami znajdziesz w tych artykułach.

Aranżacja poddasza napotyka na swojej drodze szereg problemów. Jednym z nich jest ustawność mebli, tak aby pokój na poddaszu wykorzystywał możliwie największą dostępną przestrzeń. Jeśli poddasze użytkowe zostało zaprojektowane z użyciem ścianki kolankowej, aranżacja poddasza będzie dużo łatwiejsza. Jeśli projekt domu nie zawierał takiego rozwiązania należy postawić tak zwane przedścianki.

Zabudowa poddasza z użyciem tych elementów wydatnie poprawi ustawność pomieszczeń. Przedścianki odcinają skosy, aby powstało miejsce które można zagospodarować, na przykład poprzez wstawienie specjalnych szafek na wymiar, lub innych niskich mebli. Przy stawianiu przedścianki ważny jest kąt nachylenia dachu.

Zabudowa poddasza, założenie potrzebnych instalacji oraz odpowiednie ocieplenie poddasza będzie wymagało od nas wynajęcia ekipy budowlano - remontowej. Stosowane pozwolenia będą wymagane jeśli będziemy ingerować w konstrukcję budynku.

Koszty przystosowania poddasza będą znaczne. Trzeba brać pod uwagę również zakup i montaż odpowiednich okien oraz ewentualne postawienie ścian działowych, jak również robociznę. Całościowy koszt jest trudny do oszacowania i zależy od wielu zmiennych. Równorzędne znaczenie ma metraż poddasza oraz zakres wykonywanych prac. Jeżeli chciałbyś poznać szczegółowe ceny poszczególnych prac, przeczytaj ten artykuł.

Oczywiście to wszystko nie będzie nas dotyczyć, jeśli zakupimy mieszkanie na poddaszu, które zostało już wcześniej zaadaptowane na cele mieszkalne. W takim przypadku zostanie nam tylko aranżacja poddasza, ponieważ zabudowa poddasza, ocieplenie poddasza i inne prace budowlane nie będą leżały w naszej gestii.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Sprawdź promocje na najczęściej wybierane roboty sprzątające przez naszych czytelników. Ceny tych urządzeń mogą Cię zaskoczyć!

Nowoczesna aranżacja poddasza

Mieszkanie na poddaszu może być wygodne, funkcjonalne oraz nowoczesne. Od odpowiedniego wykończenia ścian i doboru  mebli zależy czy będzie ergonomiczne i przestronne. Od wysokości ściany kolankowej lub przedścianki w dużej mierze zależy jak wygodne będzie mieszkanie i jakie rozwiązania stylistyczne będzie można zastosować.

Ważne jest również  gdzie znajdują się schody na poddasze. Czy nie zabierają cennej przestrzeni. Schody na poddasze które są usytuowane w centralnej części poddasza będą stanowiły poważną przeszkodę w rozplanowaniu wnętrza.

Skosy nie stanowią wady poddasza mieszkalnego, tylko jego urok. Zarówno pokój na poddaszu, jak i kuchnię czy łazienkę można tak urządzić, aby panowała w nich nietuzinkowa atmosfera. Poddasze ma duży potencjał, który poprzez odpowiedni dobór mebli i dekoracji można optymalnie wykorzystać.

Bardzo dobrze na poddaszu sprawdzają się jasne odcienie drewna oraz biel ścian. Zastosowanie jasnych kolorów wpłynie na optyczne powiększenie przestrzeni poddasza. Będzie sprawiało wrażenie jasnego, przestronnego i świeżego. Elementem wystroju mogą być również lustra, które również wizualnie powiększą przestrzeń. Pokój na poddaszu który ma pełnić rolę sypialni powinien zostać zaplanowany w taki sposób aby przestrzeń pod skosami została maksymalnie wykorzystana. Istnieją na to dwa sposoby. Pierwszym z nich jest umieszczenie pod skosem łóżka. Dla niektórych nie będzie to jednak dobre rozwiązanie ponieważ podczas wstawania należy się schylać.

Drugim pomysłem jest wstawienie w skosy szafek na ubrania. Najprościej będzie zamówić takie meble na zamówienie, gdyż na każdym poddaszu skosy i ścięcia są  innej wysokości. Jeśli ścięcie skosu ma odpowiednią wysokość można rozważyć wstawienie tam biurka, o ile zapewni wygodę siedzenia. Duże meble, które zajmują najwięcej miejsca, i których nie da się całkowicie wyeliminować należy postawić przy pionowych, najwyższych ścianach.

Problem może się również pojawić przy aranżacji łazienki. Pod skosami można umieścić wannę, wc lub bidet, jednak sprzęty nie będą wtedy specjalnie wygodne w użyciu. Innym sposobem jest umieszczenie w zakamarkach niewielkich mebli do przechowywania środków czystości i kosmetyków.

Poddasze mieszkalne może łączyć kuchnię z pokojem dziennym. Ich rozdzielenie przy użyciu ścianek działowych ograniczy przestrzeń. Zabudowa poddasza obejmująca kuchnię będzie zależała od wysokości ścianki kolankowej. Przykładowo jeśli ścianka kolankowa ma 70 - 80 cm wysokości zmieszczą się pod nią tylko szafki i schowki na wymiar. Jeśli ścianka kolankowa ma 90 do 110 cm można ustawić pod nią ciąg roboczy. Jednak żeby umieścić okap nad kuchenką potrzebne jest dodatkowe kilkadziesiąt centymetrów.

Mieszkanie na poddaszu dla zachowania atmosfery i wyjątkowego klimatu potrzebuje również elementów dekoracyjnych, które mogą pełnić również funkcje użytkowe. Drewniane kufry czy skrzynie mogą być równocześnie elementem design wnętrza oraz pełnić funkcję mebla do przechowywania ubrań czy rozmaitych przedmiotów.

Pokój na poddaszu i inne pomieszczenia ze względu na swoją specyfikę i charakter nie mogą zostać przytłoczone przez duże ciężkie meble. Lekkie konstrukcje i niskie kanapy oraz fotele do części wypoczynkowej, sprawdzą się najlepiej.

Usługi projektowania wnętrz, czyli porady eksperta jak urządzić poddasze!

Nie każdy ma zmysł artystyczny i bujną wyobraźnię przestrzenną. Dlatego warto rozważyć zamówienie usług projektowania wnętrz, szczególnie w przypadku poddasza, które niełatwo urządzić samodzielnie.

W Polsce jest bardzo dużo firm i pracowni architektury wnętrz. Firmy zajmujące się profesjonalnym projektowaniem wnętrz, przeprowadzą nas krok po kroku aż do osiągnięcia satysfakcjonującego wyniku w postaci doskonale urządzonego poddasza. Oferty od takich firm można uzyskać wypełniając ten formularz.

Wystrój wnętrza i aranżacja poddasza wymaga kreatywności oraz wyczucia estetycznego. Obecnie usługi biur projektowania wnętrz mają charakter kompleksowy. Oprócz projektu, w grę wchodzi również realizacja pod klucz. Niejednokrotnie, szczególnie w większych miastach Polski, będziemy mieli okazję zamówić w tym samym biurze autorski projekt mebli, które na późniejszym etapie zostaną wykonane przez zakład stolarski.

Usługi związane z projektowaniem idą jednak dużo dalej. Projekt koncepcyjny unaoczni nam najlepsze rozwiązania dla naszego poddasza. Częstokroć aby zwiększyć komfort mieszkania na poddaszu w zimie, projekt będzie zawierał różne usprawnienia. Dodatkowo możemy liczyć na dokładną specyfikację sprzętów kuchennych, łazienkowych i sypialnych. W pakiecie możemy również otrzymać propozycje wykończenia obejmujące schody na poddasze czy dodatkowe ocieplenie poddasza.

Obecnie architekci wnętrz współpracują ściśle z konstruktorami oraz ekipami specjalistów wykończeniowych, hydraulikami oraz zakładami stolarskimi. Ceny usług nie są niskie, jednak poddasze mieszkalne wymaga specjalnego potraktowania. Warto zainwestować w miejsce w którym spędzimy długie lata.

Niezależnie czy zdecydujemy się wynająć firmę czy będziemy komponować elementy wnętrza samodzielnie, mieszkanie na poddaszu z pewnością będzie miało swój urok i wyjątkowość, której nie znajdziemy w mieszkaniach innego typu. Zalety mieszkania na poddaszu docenimy zarówno w zimie jak i w lecie, oraz niezależnie czy będzie to mieszkanie w wielkim mieście czy na wsi.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 80,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły