Pralnia w domu - zalety

Zazwyczaj w niedużym domu jednorodzinnym lub w mieszkaniu w bloku, musimy zadowolić się pralką zamontowaną w łazience lub w kuchni. Natomiast suszarnia w takiej sytuacji jest właściwie niemożliwa do zaplanowania. Dlatego musimy prać ubrania w odpowiednich odstępach czasu, ponieważ nie mamy możliwości wywieszenia wszystkich rzeczy za jednym razem. Jeżeli mamy możliwość w domu jednorodzinnym zagospodarowanie jednego pomieszczenia na pralnię, to jak najbardziej powinniśmy skorzystać z tej możliwości.

Własna pralnio suszarnia pozwoli przede wszystkim na lepsze i łatwiejsze utrzymanie porządku. W jednym miejscu nie tylko pierzemy nasze ubrania, ale jednocześnie możemy je wszystkie rozwiesić do wyschnięcia. Chociaż ostatnio bardzo popularne są urządzenia przeznaczone do suszenia ubrań, dzięki czemu jeszcze bardziej oszczędzamy miejsce. Dopracowana aranżacja pralni, pozwoli nam również na prasowanie wypranych ubrań. Zatem w takim pomieszczeniu możemy trzymać nie tylko pralkę, kosz na pranie, suszarkę, ale także deskę do prasowania i żelazko.

Pralnia w piwnicy czy pralnia na poddaszu?

Jeżeli cały czas zastanawiamy się nad opcją, którą ostatecznie wybrać: czy lepsza jest pralnia w piwnicy czy pralnia na poddaszu, to warto zapoznać się z zaletami i wadami każdego z tych rozwiązań. Pralnia na poddaszu na pewno będzie dobrym pomysłem, jeżeli w projekcie domu jednorodzinnego posiadamy właśnie takie miejsce przeznaczone do adaptacji. Jednak jeżeli nie będziemy tam również przechowywać większości ubrań, wtedy musimy się nastawić na ciągłe pokonywanie schodów. W końcu pralnia na poddaszu powinna być połączona z garderobą oraz suszarnią.

Innym pomysłem, o którym już wspomniano, jest pralnia w piwnicy. Najczęściej aranżacja pralni w najniższej kondygnacji domu, zlokalizowana jest w sąsiedztwie kotłowni. O tym, czy pralnia w piwnicy rzeczywiście będzie dobrym pomysłem, trzeba wcześniej ustalić dojście do tego pomieszczenia. Jeżeli nie będziemy musieli pokonywać zbyt wielu schodów, a dodatkowo pralnio suszarnia będzie dobrze zabezpieczona przed ewentualnymi zanieczyszczeniami pochodzącymi z kotłowni, to zaplanowanie takiego pomieszczenia w piwnicy może okazać się strzałem w dziesiątkę. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zagospodarować piwnicę.

Wyposażenie pralni domowej

Zanim zastanowimy się nad tym, w jaki sposób powinna wyglądać aranżacja pralni, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakim metrażem w ogóle dysponujemy. Jeżeli chcemy, aby to była tylko pralnia w domu, to pomieszczenie może mieć już od 3 do 5 metrów kwadratowych. Dzięki temu wyposażenie pralni domowej będzie zawierać pralkę, kosze na pranie, a także szafkę do przechowywania proszków do prania oraz płynów do płukania.

Gdy jednak interesuje nas również suszarnia, aranżacja pralni powinna ująć w projekcie zdecydowanie większy metraż. Pomieszczenie o powierzchni już 6 metrów kwadratowych może okazać się w zupełności wystarczające. Pozwoli ono na wcześniejsze wyposażenie pralni oraz dodatkowo ustawienie tradycyjnej suszarki lub też suszarki elektrycznej. Oczywiście im większą powierzchnią będziemy dysponować w domu jednorodzinnym na zaadaptowanie pralni, tym możemy mieć do czynienia z bogatszym wyposażeniem.

Kreatywna pralnia w domu jednorodzinnym na jednej ścianie oraz suszarnia w domu
Pralnio suszarnia lub pralnia w domu jednorodzinnym i jej wykonanie krok po kroku

Jednym z takich dodatkowych elementów, jaki może się przydać jest zlew do pralni. Trzeba mieć na uwadze, że taka umywalka do pralni różni się znacznie od tradycyjnego zlewu. Przede wszystkim zlew do pralni zalicza się do tzw. zlewów gospodarczych. W końcu jest on dużo większy oraz głębszy. Umywalka do pralni może być wykonana z ceramiki, kompozytu lub stali nierdzewnej. Najważniejsze jest to, to, aby armatura była odporna na silniejsze środki czystości, na przykład wybielacze.

Gospodarcza umywalka do pralni jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Szczególnie jeżeli chcemy wykonać pranie ręczne lub też namoczyć zasłony, obrusy lub inne tekstylia w środkach piorących. Pamiętajmy, że niektóre rzeczy nadają się wyłącznie do prania ręcznego. W ten sposób zlew do pralni pozwoli nam na wygodne wypranie większych rzeczy bez obawy, że zachlapiemy całe pomieszczenie.

Pralnio suszarnia - o czym warto pamiętać?

Jeżeli chcemy, aby pralnio suszarnia została zagospodarowana w osobnym pomieszczeniu w domu jednorodzinnym, to warto wiedzieć od czego zacząć prace aranżacyjne. W pierwszej kolejności musimy podjąć decyzję, gdzie ma się znaleźć pralnia i suszarnia. Jeżeli ma być podłączona umywalka do pralni oraz pralka, to powinniśmy zadbać o dojście do węzła sanitarnego. Nie jest problemem zakupić zlew do pralni, czy też suszarkę elektryczną. Trzeba jednak wcześniej rozplanować odpowiednie przyłącza do potrzebnych instalacji.

Im więcej domowników przebywa w naszym mieszkaniu lub domu, tym suszarnia i pralnia powinny być lepiej zorganizowane. Warto w tym celu prześledzić cały proces korzystania z pralni. Przede wszystkim potrzebne są brudowniki, które pozwolą nam na odpowiednie sortowanie odzieży przeznaczonej do prania. Powinniśmy zadbać również o miski, dzięki którym wyjmiemy mokre pranie. Jeżeli nie mamy zbyt dużo miejsca na suszenie odzieży, warto zastanowić się nad zakupem oraz podłączeniem suszarki elektrycznej. W innym przypadku dobrze jest zaplanować miejsce na przechowywanie oraz rozłożenie tradycyjnej suszarki lub na rozwieszone linki do prania.

Po wysuszeniu prania należy mieć miejsce do jego złożenia oraz ewentualnego przechowywania, aż do momentu prasowania poszczególnych rzeczy. Jeżeli tylko pralnia w domu pozwoli nam pod względem metrażu, to warto zaplanować jeszcze w niej deskę do prasowania. W ten sposób w jednym pomieszczeniu możemy zająć się wszystkimi czynnościami związanymi z praniem oraz przygotowaniem ubrań już do noszenia. Mając na uwadze cały proces prania odzieży, pralnia w domu na pewno będzie dla nas zdecydowanie łatwiejsza w jej zagospodarowaniu.

ikona podziel się Przekaż dalej