Jak zaplanować mieszkanie na poddaszu? Porady architekta
Aranżacja poddasza użytkowego często sprawia niemałe trudności. Wszystko za sprawą skosów, które wymagają odpowiedniego rozplanowania. Na szczęście wystarczy nam dobrze przemyślany projekt, a wnętrze stanie się funkcjonalną i bardzo estetyczną przestrzenią mieszkalną. Podpowiadamy, jak zaplanować mieszkanie na poddaszu, jak urządzić wnętrze i przerobić stary strych.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak zaplanować mieszkanie na poddaszu? Po pierwsze dobrze przemyślany projekt
Stary strych można przerobić i zaadaptować na poddasze użytkowe. Aranżacja powinna być dopasowana do liczby mieszkańców oraz ich indywidualnych oczekiwań. Strych w domu jednorodzinnym można zaadaptować na sypialnie lub strefy relaksu. Warto też zadbać o wykonanie łazienki, co zwiększy funkcjonalność całej kondygnacji i ograniczy konieczność częstego schodzenia na niższe piętro.
Podstawą prac będzie odpowiednio przygotowany projekt. Strych dzielimy na strefy, które będzie można zaadaptować pod konkretne potrzeby. Możemy urządzić kilka sąsiadujących ze sobą pokoi o odmiennym przeznaczeniu. Wybór zależy wyłącznie od naszych indywidualnych potrzeb, metrażu strychu oraz oczekiwań. Warto zauważyć, że aranżacja nie jest najłatwiejsza do wykonania, jednak daje możliwości, których nie mogą zaoferować niższe kondygnacje budynku. Praktycznym pomysłem będzie wykorzystanie oświetlenia dachowego. Strych możemy też przerobić poprzez dobudowanie lukarny. W ten sposób zwiększymy powierzchnię użytkową, ograniczymy liczbę skosów, a jednocześnie zapewnimy optymalne doświetlenie pomieszczenia. Rozwiązanie będzie szczególnie korzystne przy niskich ściankach kolankowych.
Podczas projektowania przestrzeni, bierzemy pod uwagę wysokość ścian. Część pomieszczenia ze ścianami o wysokości powyżej 220 cm możemy potraktować i urządzić jak każde inne pomieszczenie na niższych kondygnacjach budynku. Aranżacja będzie obejmowała także skosy ze ścianami do 190 cm. Skosy możemy zagospodarować meblami na wymiar, a także stworzyć relaksujące miejsce do wypoczynku. Niższe skosy warto zaadaptować na przestrzeń magazynową. Niskie półki, szuflady i głębokie schowki zwiększą możliwości adaptacyjne każdego wnętrza.
Aranżacja sypialni – jak zaadaptować i przerobić wnętrze?
Wnętrze na poddaszu możemy zaadaptować na praktyczne sypialnie. Jest to ciekawe rozwiązanie, zapewniające wysoką funkcjonalność. Wypoczywając na górnej kondygnacji, nie słyszymy dźwięków tupania pozostałych mieszkańców. Wystarczy zadbać o odpowiednie wytłumienie akustyczne od dachu i zaadaptować przestrzeń zgodnie ze swoimi upodobaniami.
Jak zaplanować mieszkanie na poddaszu? W typowym domu jednorodzinnym znajdzie się miejsce dla dwóch, trzech sąsiadujących ze sobą sypialni. Aranżacja powinna być dobrze doświetlona światłem naturalnym. W tej roli świetnie sprawdzają się okna dachowe. Korzystnie będzie, jeśli poddasze posiada wysokie ściany kolankowe. W tym przypadku możemy ustawić łóżko tuż przy ścianie z oknem dachowym. Wyższe partie pomieszczenia zagospodarujemy wyższymi szafkami. Oświetlenie padające zza wezgłowia nie będzie utrudniało wypoczynku.
Pamiętajmy, że wnętrze nie powinno sprawiać wrażenia przytłoczenia. Projekt powinien być dopasowany do rozmiarów wnętrza i specyfiki skosów. Warto zaadaptować przestrzeń tak, by umożliwić sobie swobodne przemieszczenie się po wnętrzu. W niewielkich pomieszczeniach możemy zastosować jasne kolory ścian, które wizualnie poprawią wymiary. W projekcie planujemy także oświetlenie światłem sztucznym. Przy łóżku najlepiej sprawdzi się niewielka szafka nocna z lampką. Na skosach idealnie wkomponuje się oświetlenie taśmami LED. Sprawdź także ten artykuł 10 powodów, dla których warto kupić mieszkanie na poddaszu.
Jak urządzić łazienkę na poddaszu? Pomysł na funkcjonalne i eleganckie wnętrze
Łazienka jest pomieszczeniem o wysokich wymaganiach aranżacyjnych. Musimy zaplanować nie tylko lokalizację elementów wyposażenia, ale i instalacji hydraulicznej. Najłatwiej będzie przerobić duże pomieszczenie. Aranżacja praktycznej łazienki na wyjątkowo małej powierzchni będzie bardzo trudna lub wręcz niemożliwa do wykonania.
W projekcie łazienki na poddaszu bierzemy pod uwagę jedynie przestrzenie, w których wysokość skosów wynosi ponad 190 cm. Niższe fragmenty można zagospodarować niskimi szafkami. Pod skosami o wysokości minimum 190 cm możemy już swobodnie zamontować kabinę prysznicową. Jej kształt oraz rozmiary powinny być dobrze dopasowane do wymiarów poddasza. Ciekawie sprawdzają się nowoczesne kabiny bez brodzika, zapewniające atrakcyjny wygląd, ale i komfort użytkowania.
Przy skosach o wysokości powyżej 190 cm możemy też wygospodarować miejsce na WC, wannę oraz umywalkę. Większa wanna może też znajdować się pod niższymi skosami. Miejsce przeznaczone do wchodzenia i wychodzenia musi zapewniać możliwość przechodzenia bez ryzyka uderzenia głową w skos poddasza. Pamiętajmy też, że w łazience idealnie sprawdza się oświetlenie oknami dachowymi, wprowadzającymi dużo światła, a jednocześnie gwarantującymi poczucie prywatności. Okna mogą znajdować się bezpośrednio nad wanną lub kabiną prysznicową.
Efektowny salon na poddaszu. Jak urządzić i przerobić przestrzeń?
Istnieje wiele praktycznych pomysłów na to, jak zaplanować mieszkanie na poddaszu. Jednym z nich jest aranżacja nowoczesnego salonu. Skosy poddasza nie muszą oznaczać przeszkody. Możemy wykorzystać elementy dachu i podkreślić efektowny wygląd naturalnego drewna. W ten sposób stworzymy przestrzeń w stylu industrialnym, nowoczesnym lub skandynawskim. Wyeksponowane belki mogą stanowić urozmaicenie, a jednocześnie element dekoracyjny.
Salon powinien być dobrze doświetlony światłem naturalnym. W tym celu najlepiej wykorzystać lukarnę oraz odpowiednio rozplanowane oświetlenie dachowe. Całości dopełni oświetlenie sztuczne, które powinno znajdować się w centralnym punkcie pomieszczenia. Oświetlenie uzupełniające zamontujemy na skosach poddasza lub na ścianach, które chcemy wyeksponować.
Niższe skosy możemy urządzić meblami na wymiar. Dobrze sprawdzi się też wygospodarowanie miejsca na telewizor. Przy wyższych fragmentach sufitów tworzymy miejsce wypoczynku. Wygodna sofa i fotele powinny być uzupełnione o dobrze dopasowany stolik kawowy lub niewielką ławę. Wybór pozostałych elementów wyposażenia pomieszczenia będzie uzależniony od wybranej stylistyki, a także rozmiarów wnętrza. Pamiętajmy, aby salon nie był nadmiernie zagospodarowany, gdyż może to wywołać wrażenie przytłoczenia. Znacznie lepiej sprawdzi się zachowanie zasad minimalizmu i pozostawienie wolnych przestrzeni użytkowych.
Wiesz już, jak zaplanować mieszkanie na poddaszu. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych wskazówek, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie. Dowiesz się z nich między innymi, jak poukładać w szafkach kuchennych. A może zainteresuje cię, jak pozbyć się os z podbitki dachowej?