Prawna strona poddasza mieszkalnego

Zgodnie z ustawą Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. adaptacja poddasza wymaga zgłoszenia do odpowiedniego organu administracji. Zgłoszeniu podlega zmiana dotychczasowego sposobu użytkowania części obiektu, jakim jest poddasze. W zgłoszeniu należy określić w szczególności do czego dotychczas służyło poddasze i do czego ma służyć w przyszłości, czyli w jaki sposób zamierzamy użytkować poddasze.

Do zgłoszenia należy dołączyć opis i rysunek obiektu budowlanego, z zaznaczeniem części która ma zostać zaadaptowana jako poddasze mieszkalne. Do zgłoszenia należy dołączyć także zwięzły opis techniczny oraz oświadczenie o prawie do dysponowania budynkiem na cele budowlane. Jeśli do tej pory poddasze nie było użytkowane wcale, lub w zupełnie innym zakresie, mamy obowiązek dołączyć również ekspertyzę techniczną wykonaną przez osobę do tego uprawnioną.

Może się zdarzyć, że organ właściwy zażąda, uzupełnienia zgłoszenia o inne wymagane prawem dokumenty. Należy wtedy w ustalonym przez organ terminie, uzupełnić zgłoszenie.

Po dokonaniu wszystkich formalności i po upływie 30 dni od złożenia wniosku, możemy rozpocząć adaptację poddasza, o ile w tym czasie organ nie wniesie sprzeciwu. Nie należy zapominać, że zgłoszenie, tak jak w innych przypadkach, jest ważne dwa lata. W związku z tym mamy obowiązek rozpocząć prace przed upływem tego okresu, inaczej zgłoszenie traci moc i musimy złożyć je jeszcze raz w tej samej formie.

Organ może wnieść sprzeciw w przypadku, jeżeli specyfika adaptacji poddasza wymaga pozwolenia na budowę lub jeśli może spowodować zagrożenie dla ludzi, mienia lub środowiska. Organ wnosi sprzeciw również w wypadku jeżeli planowana adaptacja poddasza, narusza ustalenia  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, co najczęściej w przypadku poddasza mieszkalnego nie będzie miało zastosowania.

Na podkreślenie zasługuje kwestia dotycząca sposobu adaptacji poddasza. Adaptacja poddasza polegająca na jego remoncie i przystosowaniu na cele mieszkalne, wymaga jedynie zgłoszenia. Jednak jeśli planujemy podniesienie dachu lub dobudowę schodów, wtedy niezbędne będzie pozwolenie na budowę.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Sprawdź promocje na najczęściej wybierane roboty sprzątające przez naszych czytelników. Ceny tych urządzeń mogą Cię zaskoczyć!

Adaptacja poddasza mieszkalnego

Przy aranżacji i adaptacji poddasza największe znaczenie ma odpowiednie oświetlenie naturalne. Odpowiedni dobór okien sprawi, że poddasze mieszkalne będzie jasnym i ciepłym miejscem w którym chętnie będziemy przebywać.

Dostępny jest przebogaty wybór okien dachowych otwieranych do góry i do dołu, czyli tak zwanych okien uchylnych a także okien uchylno-obrotowych lub obrotowych. Najczęściej są to standardowe okna prostokątne, ale istnieje również możliwość zamontowania nadstawki trójkątnej lub w kształcie łuku. Niezależnie czy poddasze będzie nam służyć jako kuchnia, sypialnia czy pokój dziecięcy tego typu okna sprawdzą się w każdym wnętrzu poddasza mieszkalnego i zapewnią maksymalny dostęp światła naturalnego.

Dla wymagających powstały okna na poddasza z systemem elektrycznego sterowania. Dostępne także w wariancie z czujnikiem deszczu, co w przypadku okien na poddaszu wydaje się całkiem funkcjonalnym rozwiązaniem. Okna z systemem sterowania  falami radiowymi dają nam możliwość dużego zasięgu, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz domu.

Specyfika poddasza absolutnie nie przeszkadza w tym, aby urządzić je przytulnie i pomysłowo. Ukośne ściany na poddaszu nadają charakter przestrzeni. Warto je podkreślić poprzez aranżację z wykorzystaniem elementów drewnianych a także pomalowanie ścian na pastelowe barwy. To ostatnie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej na niewielkim poddaszu mieszkalnym. W celu zwiększenia powierzchni poddasza użytkowego, można zastosować ścianki kolankowe, lecz takie przystosowanie wymaga już pozwolenia na budowę, ponieważ podnosi się w ten sposób dach.

Poddasza użytkowe są najczęściej wąskie i dość długie, o nierównej wysokości ścian. Przy adaptacji poddasza należy wziąć to pod uwagę i tak zaaranżować wnętrze aby uczynić je optycznie większym. Do tego celu może posłużyć umiejętne ustawienie mebli.

Zasadą jest, że niższe meble i łózko stawiamy przy niższej ścianie. Skosy poddasza mogą służyć także jako schowki na różne drobne przedmioty. Wykonanie takich schowków nie nastręcza żadnych trudności, sprawdzą się one szczególnie w pokoju dziecięcym.

Poddasze użytkowe nie musi oczywiście spełniać funkcji mieszkalnych, może również służyć jako biuro lub atelier. Przy właściwym rozmieszczeniu oświetlenia, niezbędnych urządzeń i mebli, będzie to miejsce eleganckie i funkcjonalne.

Poddasze mieszkalne, przy odrobinie inwencji i kreatywności może być przytulnym i przyjemnym miejscem i stanowić dodatkowy metraż naszego mieszkania.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły