Mały pokój na poddaszu - od czego zacząć?

Aranżacja pokoju o niewielkich rozmiarach

Urządzenie niewielkiego wnętrza na strychu może wydawać się dość trudnym przedsięwzięciem. Na szczęście istnieje kilka praktycznych rozwiązań, które sprawiają, że urządzenie pokoju stale się nie tylko eleganckie, ale i przyjazne w użytkowaniu.

Przeglądając projekty niewielkich pomieszczeń na poddaszu, szybko zauważymy maksymalne wykorzystanie powierzchni. Niewielkie wnętrza na strychu wymagają dobrze dopasowanych mebli. Ciekawym rozwiązaniem są meble na wymiar, które dopasowujemy do kąta nachylenia połaci dachowej. W ten sposób wykorzystamy niskie skosy na szafki wnękowe, tworząc przydatną przestrzeń.

Nasz niewielki pokój na poddaszu powinien być też odpowiednio doświetlony światłem naturalnym. Dobrze sprawdzają się tradycyjne, pionowe okna zamontowane na ścianie szczytowej. Nasze wnętrza na strychu możemy też wzbogacić o niewielką lukarnę. Zaletą owego rozwiązanie będzie dobre doświetlenie pomieszczenia, a także zmniejszenie liczby skosów. Dobrze dopasowana lukarna sprawi, że pokój na poddaszu będzie wydawał się nieco większy.

Niektóre projekty wnętrz wykorzystują też światło z okien połaciowych. Jest to dość praktyczne i tanie w wykonaniu rozwiązanie. Co więcej, okna połaciowe nie zaburzają wyglądu zewnętrznej bryły budynku, a ich właściwa lokalizacja może efektownie doświetlić wszystkie wnętrza na strychu.

Kolejny praktyczny pomysł na urządzenie pokoju to dopasowanie go do potrzeb użytkowników. Zastanówmy się, czy w pokoju będziemy oglądać telewizję lub czy chcemy stworzyć przestrzeń jadalną. Są to dość istotne decyzje, które wpłyną na rozmieszczenie oraz wybór wszystkich elementów wyposażenia.

Pokój na poddaszu - staranny wybór dodatków

Określiliśmy już własne potrzeby użytkowe i wiemy, co powinno znaleźć się w niewielkim wnętrzu. W następnym kroku możemy wstępnie wybrać elementy wyposażenia. Aranżacja pokoju telewizyjnego powinna zawierać wygodną sofę lub kilka niewielkich foteli. To na nich odpoczniemy i zrelaksujemy się podczas oglądania. Dla zachowania jak największej powierzchni użytkowej, duży telewizor może znajdować się przy ścianie szczytowej. W przeciwnym wypadku zadbajmy o niski stolik RTV, który pozwoli umieścić telewizor pod skosem dachu.

Urządzenie pokoju z jadalnią również nie powinno dostarczyć większych trudności. W niewielkim pomieszczeniu sprawdzi się mały stolik z funkcją rozkładania. Nieopodal niego umieszczamy lekkie krzesła, których ilość odpowiada liczbie użytkowników.

Aranżacja pokoju o niewielkich rozmiarach może też zawierać przestrzeń do pracy czy nauki. W tym przypadku niezbędne okaże się niewielkie biurko wraz z oświetleniem blatowym. Niektóre projekty wykorzystują też naturalne oświetlenie z okna połaciowego. W ten sposób dobrze doświetlimy blat roboczy i uprzyjemnimy sobie spędzanie czasu za biurkiem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wygody użytkowania poddasza, zapoznaj się z tym artykułem o poddaszach.

Aranżacja pokoju w modnym stylu

Projekty małego pokoju w stylu minimalistycznym

Mały pokój na poddaszu powinien optymalnie wykorzystywać całą powierzchnię użytkową. Dlatego bardzo dobrym pomysłem okazuje się urządzenie pokoju w stylu minimalistycznym. Projekty wnętrz zainspirowany stylem minimalistycznym zawierają jedynie potrzebne elementy wyposażenia. Ich lekka, stonowana forma nie zajmuje zbyt dużej powierzchni, a co za tym idzie, pozwala na zaoszczędzenie powierzchni użytkowej.

Wnętrza minimalistyczne zawierają niewielką ilość dodatków ozdobnych. Dzięki temu tworzy się elegancka aranżacja pokoju o ponadczasowym charakterze. Całości dopełniają jasne meble, które wizualnie powiększają przestrzeń.

Pokój na poddaszu oraz aranżacja pokoju i urządzenie pokoju na strychu, czyli najciekawsze projekty wnętrz na poddaszu krok po kroku
Pokój na poddaszu - projekty i pomysły na aranżacje małego pokoju na poddaszu

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się produkty wykończone na wysoki połysk. Jest to rozwiązanie, które dodatkowo podniesie walory naszej aranżacji na poddaszu i sprawi, że elementy wyposażenia zyskają wrażenie lekkości.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Sprawdź promocje na najczęściej wybierane roboty sprzątające przez naszych czytelników. Ceny tych urządzeń mogą Cię zaskoczyć!

Urządzenie pokoju w stylu skandynawskim

Tworząc nowe wnętrza na strychu, warto przyjrzeć się stylowi skandynawskiemu. Tego rodzaju urządzenie pokoju bazuje na drewnie oraz naturalnych barwach. Możemy to w prosty sposób wykorzystać, przygotowując własny pokój na poddaszu.

Wnętrza w stylu skandynawskim mogą posiadać odsłonięte belki dachu. Dzięki temu pokój nabierze ciekawego charakteru, a skosy poddasza zyskają oryginalną ozdobę. Przeglądając projekty, zauważymy też lekkie meble w kolorze naturalnego drewna. Całe wyposażenie sprawia wrażenie spójności, a dzięki prostej formie świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach o niewielkich rozmiarach.

Tworząc pokój na strychu, zwróćmy uwagę na główny kolor stylu skandynawskiego. W każdej jego odmianie występuje ponadczasowa biel. Warto pomalować nią sufit oraz skosy poddasza. Biała barwa skutecznie odbija promienie słoneczne i świetnie sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach. Co więcej, biel dobrze skomponuje się z drewnianymi meblami, podkreślając wybrany design.

Nowoczesna, odważna aranżacja pokoju na poddaszu

Pokój na poddaszu nie musi być nudny czy monotonny. Bardziej odważne projekty bazują na połączeniu kilku intensywnych barw. Ciekawym rozwiązaniem okazuje się pomalowanie wybranych skosów lub fragmentu ściany w odcieniach ciemnej czerwieni, granatu czy brązu. Pozostałe fragmenty ścian malujemy w bardziej stonowanej kolorystyce, dzięki czemu zwracamy uwagę na wybrany fragment aranżacji.

Kolejnym interesującym pomysłem są zwracające uwagę meble. Intensywnie zabarwione fronty mogą ożywić przestrzeń i nadać jej odpowiedni charakter. Kolor frontów możemy uzupełnić o poduchy na sofie lub ozdobę o tej samej kolorystyce. Dzięki temu pomieszczenie nabierze wrażenia spójności.

Nowoczesna aranżacja pokoju może posiadać meble na wymiar. W przypadku poddaszy jest to najkorzystniejsze rozwiązanie. Urządzenie pokoju meblami z produkcji seryjnej nie daje takich możliwości dopasowania do skosów i nietypowych kształtów naszego wnętrza. Jeśli chcesz uzyskać więcej porad na temat aranżacji poddasza, zapoznaj się z tym działem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły