Aranżacja sypialni na poddaszu. Od czego zacząć?

Plan przestrzeni

Dobry plan to podstawa wszystkich prac wykończeniowych i remontowych. Przestrzeń na strychu powinna być odpowiednio rozplanowana, a tym samym dopasowana do potrzeb wszystkich użytkowników naszego domu.

Sypialnia na poddaszu powinna być odpowiednio doświetlona światłem naturalnym. Dobrym pomysłem okaże się wykorzystanie okien dachowych, które zapewnią wysoki komfort użytkowy. Na niektórych nieużytkowanych strychach możemy także wybudować lukarny, jednak wiąże się to z nieco większymi wydatkami i daleko idącymi pracami remontowymi.

W drugiej kolejności zadbajmy o odpowiednie ocieplenie skosów oraz ich akustyczne wytłumienie. Dobrym pomysłem okaże się tutaj izolacja z wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat aranżacji poddasza, zapoznaj się z tym działem.

Planując pomieszczenia na strychu, przemyślmy też kwestię wykonania łazienki. Nawet mała łazienka zapewni większy komfort użytkowania górnej kondygnacji. Dzięki niej nie będziemy musieli chodzić po schodach w środku nocy. Jest to szczególnie istotne, jeśli na poddaszu znajdzie się sypialnia dla młodszych użytkowników. Nowoczesna sypialnia na strychu może też posiadać własną, przylegającą łazienkę. Jednak tego typu rozwiązanie zazwyczaj wymaga większej ilości miejsca. Wiąże się to z faktem, że każda sypialnia posiada własną toaletę.

Nowoczesna sypialnia szyta na miarę potrzeb

Praktyczna sypialnia na poddaszu musi być dobrze dopasowana do potrzeb użytkowników. Jest to ważne zarówno na tworzeniu wstępnego planu pomieszczenia, jak i w trakcie wyboru mebli oraz elementów wyposażenia.

Sypialnia ze skosami musi zapewniać bezpieczeństwo podczas wstawania z łóżka. Dlatego unikajmy lokalizacji wezgłowia pod bardzo niskimi partiami pomieszczenia. Ciekawym i często stosowanym pomysłem okazuje się umieszczenie łóżka przy ściankach szczytowych.

Skosy poddasza możemy zagospodarować, tworząc dodatkowe miejsca na głębokie szafki czy niskie pawlacze. Dzięki temu uzyskamy dodatkową, pojemną przestrzeń do magazynowania różnego typu drobiazgów.

Sercem każdej sypialni będzie wygodne łóżko. Z pewnością warto dobrać je adekwatnie do liczby oraz wzrostu użytkowników. Mała sypialnia na poddaszu przeznaczona dla dzieci może zawierać niewielkie łóżko jednoosobowe z ozdobną ramą.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Sprawdź promocje na najczęściej wybierane roboty sprzątające przez naszych czytelników. Ceny tych urządzeń mogą Cię zaskoczyć!

W przypadku sypialni małżeńskich lepiej sprawdzą się już stelaże o większych rozmiarach. Nowoczesna sypialnia o dużym metrażu może posiadać wygodne łóżko o rozmiarze 200 x 200 cm lub nawet 220 x 200 cm. Wybierając tego typu meble, warto upewnić się, czy ich lokalizacja umożliwi wygodne poruszanie się po całym pomieszczeniu. Najkorzystniej byłoby, gdyby wezgłowie znajdowało się przy ścianie, a oba boki łóżka zawierały przestrzeń do przechodzenia. Dzięki temu zyskamy większy komfort użytkowy.

Jak zaaranżować eleganckie sypialnie na poddaszu?

Nowoczesny i minimalistyczny styl aranżacyjny

Każda efektowna sypialnia na poddaszu inspiruje się wybranym stylem aranżacyjnym. To do niego dobieramy meble i dodatkowe elementy wyposażenia. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się projekty zainspirowane stylem nowoczesnym oraz minimalistycznym.

Nowoczesna sypialnia to połączenie elegancji oraz harmonii. Zazwyczaj znajdziemy w niej jasne, lekkie meble o prostej formie. Brak dodatkowych zdobień oraz pastelowe kolory świetnie sprawdzą się nawet na strychu o nie najlepszym poziomie oświetlenia.

Minimalistyczna i nowoczesna sypialnia na poddaszu oraz aranżacja sypialni w pomieszczeniu ze skosami i jej projekty
Sypialnia na poddaszu - aranżacje i ciekawe pomysły na sypialnię ze skosami

Mała sypialnia ze skosami może też inspirować się stylem minimalistycznym. Znajdziemy tu jedynie najpotrzebniejsze meble oraz niewielką ilość eleganckich dodatków. Tego rodzaju sypialnia na poddaszu będzie idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie wysoki komfort użytkowy oraz elegancję. Delikatne oświetlenie boczne i lampki nocne sprawią, że aranżacja sypialni uprzyjemni wypoczynek po trudach dnia.

Sypialnia zainspirowana naturą

Aranżacja sypialni może inspirować się naturą. Górna kondygnacja budynku daje wiele interesujących możliwości, których nie znajdziemy na niższych kondygnacjach budynku. Przeglądając projekty wnętrz naturalistycznych możemy zauważyć wykorzystanie naturalnych skosów poddasza. Poszczególne elementy więźby dachowej wcale nie muszą być ukryte. Belki można też pokryć preparatem ochronnym i wyeksponować. Dzięki temu sypialnia na poddaszu zyska dość oryginalny charakter.

Nasza sypialnia ze skosami może też zawierać dodatkowe motywy roślinne. Skosy i ściany malujemy barwami nawiązującymi do natury. Dobrze sprawdzą się tu delikatne zielenie, błękity oraz różnego rodzaju pastele. Całości dopełnią drewniane meble oraz naturalnie wyglądające dodatki dekoracyjne. Sprawdź także więcej porad dotyczących aranżacji sypialni na poddaszu.

Projekty sypialni dla dzieci

Aranżacja sypialni dla młodszych użytkowników wymaga starannego rozplanowania. Pomieszczenie powinno zostać dopasowane do wieku oraz liczby użytkowników. Mała sypialnia dla niemowlaka okazuje się dość łatwa do zaprojektowania. W zacisznym miejscu umieszczamy łóżeczko, a nieopodal przewijak i dodatkowe meble, które ułatwią codzienną pielęgnację. Pamiętajmy jedynie, że łóżko powinno znajdować się w miejscu pozbawionym przeciągów.

Sypialnia ze skosami dopasowana do potrzeb kilku i nastolatków może być już bardziej wymagająca. Pomieszczenie dla kilkulatka wyposażamy w niezbędne meble oraz dobre oświetlenie boczne. Niektóre projekty pomieszczenia rozwijają wyobraźnie młodych użytkowników. Łóżko z ulubionym motywem czy kącik do zabawy mogą sprawić, że nowoczesna sypialnia stanie się przyjaznym miejscem wypoczynku. Dostatecznie duże pomieszczenie można też wykorzystać na pokój wielofunkcyjny.

Podczas projektowania sypialni dla nastolatków warto zapoznać się z ich preferencjami. Styl młodzieżowy może zawierać różnorodne kolory ścian czy nietypowe meble. Pamiętajmy przy tym, że nawet mała sypialnia ze skosami powinna też zawierać miejsce do przechowywania ubrań czy drobnych przedmiotów. W tym przypadku świetnie sprawdzają się meble na wymiar. Możemy dopasować je do każdego skosu poddasza i sprawić, że sypialnia młodzieżowa okaże się bardziej praktyczna.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły