10 pomysłów, jak urządzić mały przedpokój w bloku - przykładowe aranżacje
Mały przedpokój jest jednym z najbardziej problematycznych miejsc w całym mieszkaniu. Bardzo łatwo możemy wprowadzić do niego niepotrzebny chaos, który spowoduje, że przebywanie w nim będzie dość uciążliwe i mało komfortowe. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z 10 pomysłami na to, jak urządzić mały przedpokój, by korzystanie z niego było w pełni wygodne.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie przedpokoju, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak urządzić mały przedpokój?
1. Przedpokój w bloku - jasne kolory
Posiadając mały przedpokój, powinniśmy pamiętać o jego optycznym powiększeniu. W związku z tym potrzebne jest zastosowanie jasnych kolorów. Dzięki nim pomieszczenie będzie wydawać się znacznie większe, niż jest w rzeczywistości. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnego odczucia, iż pomieszczenie jest bardzo przytłaczające.
Oczywiście to wcale nie oznacza, że nie możemy pod żadnym pozorem pozwolić sobie na obecność ciemnych odcieni. Jednak bądźmy pod tym względem bardzo ostrożni. Zbyt duża ilość ciemnych kolorów zamiast ciekawego efektu, może nam przysporzyć odwrotnego efektu. Interesującymi inspiracjami są zastosowanie w przedpokoju różnych kontrastów, mimo wszystko z dużą przewagą jaśniejszych odcieni. Jeśli szukasz porad, sprawdź w tym artykule, jak powiększyć przedpokój.
2. Wąski przedpokój a podłoga
Aranżacje przedpokoju w bloku obejmują nie tylko dopasowanie kolorów ścian, ale i również podłogi. Do wyboru mamy różne materiały, z których może zostać wykonana konkretna okładzina. Zastanawiając się jak urządzić mały przedpokój, warto zdecydować się na podłogi drewniane. Są one rozwiązaniem nadającym przytulnego klimatu.
Planując jak urządzić przedpokój, do wyboru mamy różną kolorystykę podłogi. Raczej w niewielkich pomieszczeniach, sprawdzą się jasne odcienie. Jednak sugerując się wcześniej wspomnianym kontrastem, możemy postawić również na ciemną kolorystykę. Podłogi w kolorze ciemnobrązowym, szarym oraz czarnym sprawdzą się najlepiej w dość wysokich przedpokojach.
3. Aranżacja przedpokoju - optymalne oświetlenie
Aranżacje przedpokoju w bloku powinny mieć zapewnione odpowiednio dopasowane oświetlenie. Niewielkie pomieszczenia z ograniczoną ilością wpadającego światła dziennego lub z całkowitym jego brakiem bardzo szybko mogą zamienić się w ponure i nieciekawe miejsca. Pod żadnym pozorem nie ograniczajmy się wyłącznie do zawieszenia jednej lampy na środku sufitu. Pod tym względem nie powinniśmy żałować punktów świetlnych.
Nawet niewielki przedpokój w bloku może zawierać co najmniej kilka źródeł światła. Oczywiście zaczynając od lampy wiszącej lub plafonów zawieszonych na suficie. Ciekawym rozwiązaniem będzie zawieszenie kinkietów na ścianie lub ustawienie niewielkiej lampy podłogowej. Bardzo praktycznym pomysłem, wkradającym się w aranżacje przedpokoju w bloku, jest zastosowanie tzw. punktówek lub reflektorków. Dzięki nim możemy zyskać znacznie większą ilość źródeł światła, dodatkowo mogąc kontrolować kierunek jego padania.
Nie ma najmniejszych przeszkód, by wykorzystać również dekoracyjne oświetlenie. Najlepszym tego przykładem są lampki ledowe ukryte w tzw. cotton balls. Więcej pomysłów sprawdź w tym artykule o aranżacjach przedpokoju.
4. Minimalistyczne aranżacje przedpokoju w bloku
Urządzając niewielki przedpokój w bloku, możemy bardzo szybko doprowadzić do jego zagracenia. Dlatego warto postawić właśnie na minimalistyczne aranżacje przedpokoju w bloku. Wyróżniają się one nie tylko małą ilością mebli i wyposażenia, ale także okrojoną gamą kolorystyczną i obecnością różnych dodatków.
Im mniejszy przedpokój w bloku, tym bardziej powinniśmy skupić się na najpotrzebniejszych przedmiotach. Pamiętając przy okazji, że praktycznie wszystkie meble do przedpokoju mogą występować w różnych wersjach. Kurtki i płaszcze możemy wieszać w dużych i masywnych szafach wykonanych z litego drewna. Ich lżejszą odmianą będą delikatne wieszaki zawieszone na ścianie, wykonane z drewna lub metalu. Mebel wyróżnia się identyczną funkcjonalnością, przy okazji idealnie wkomponowując się w mały przedpokój.
5. Przedpokój w bloku w skandynawskim stylu
Styl skandynawski do małego przedpokoju pasuje jak ulał. Planując, jak urządzić mały przedpokój, nie musimy rezygnować z modnego wystroju wnętrz. Jak wiadomo, jednym z najpopularniejszych w chwili obecnej, jest styl skandynawski. Świetnie będzie pasować w przedpokoju o niewielkich rozmiarach. Ponieważ wyróżnia się jasną kolorystyką, obecnością naturalnych surowców i zachowaniem umiaru w wyposażeniu. Styl skandynawski to doskonały wybór.
Aranżacje przedpokoju w bloku w stylu skandynawskim mogą zostać z powodzeniem dopasowane do nowoczesnych, jak i również tradycyjnych wnętrz. Stawiając na drewno, żeliwo oraz wiklinę, wpasujemy się w tradycyjne wyposażenie. Natomiast mały przedpokój wypełniony laminowanymi meblami, szkłem oraz aluminiowymi dodatkami idealnie odda klimat współczesnego domu. Więcej inspiracji znajdziesz w tym artykule o stylu skandynawskim.
Mały przedpokój - garść pomysłów na wyposażenie
6. Recykling w przedpokoju
Jak urządzić mały przedpokój, by nie stracić na tym fortuny? Jest to jak najbardziej możliwe, a pomysłów na to jest wiele. Wystarczy, że aranżacja przedpokoju będzie zawierać w sobie elementy pochodzące z recyklingu. Świetnie sprawdzą się między innymi palety, skrzynie po owocach, które w różnych kombinacjach będą pełniły rolę mebli. W tym celu należy jedynie odpowiednio przyciąć oraz poskręcać skrzynki, a następnie pomalować je w wybranym kolorze.
Proponowana aranżacja przedpokoju zawiera w sobie również elementy, które możemy znaleźć na łonie natury. Wieszak w formie gałęzi sprosta nie tylko minimalistycznym oczekiwaniom, ale również stanie się dość ciekawym dodatkiem do przedpokoju. Wprowadzając metalowe dodatki, możemy mały przedpokój urozmaicić o industrialne dekoracje.
7. Jak urządzić mały przedpokój - proste kształty
Urządzając wąski przedpokój, raczej powinniśmy unikać skomplikowanego wzornictwa. Niewielka przestrzeń powinna być urządzona bez zbędnego chaosu. Dlatego nawet decydując się na różne ozdobniki, a także wzory na ścianach, skłaniajmy się bardziej ku prostym i geometrycznym kształtom.
Takim przykładem mogą być na przykład prostokątne wycieraczki, tapeta w romby, lub nawet lustro w formie sześciokąta. Wtedy problem polegający na tym, jak urządzić przedpokój, zostanie szybko rozwiązany. Im więcej wprowadzimy awangardy i nieregularnych wzorów, tym bardziej przytłoczymy niewielkie pomieszczenie.
8. Przedpokój w bloku a zabudowa
Dopasowując meble, które staną w przedpokoju, warto skupić się na zabudowie. Ściany z wnękami będą idealnym rozwiązaniem, by wykorzystać wolną przestrzeń do przechowywania ubrań i różnych akcesoriów. Szafa wnękowa nie tylko pozwala na zaoszczędzenie miejsca, ale również wykazuje się dużą elegancją i estetyką.
W identyczny sposób można zakamuflować szafkę na buty lub inne części garderoby. Jeżeli posiadamy do zagospodarowania wąski przedpokój, to świetnie sprawdzi się właśnie szafa wnękowa. Meble dzięki temu nie zajmują dodatkowej przestrzeni, o którą w małych przedpokojach, nieustannie toczy się walka.
9. Jak urządzić przedpokój - co na ścianie?
Urządzając mały przedpokój, nie musimy wcale rezygnować z różnych dekoracji. Ważne jest, by do tego typu kwestii podchodzić z umiarem. Ściany oczywiście mogą być udekorowane różnego rodzaju obrazami, bądź grafikami. Ważne jednak jest to, by nie skupiały one na sobie całkowitej uwagi, a jedynie stały się częścią wystroju całego przedpokoju.
Chcąc optycznie powiększyć przedpokój, możemy zastosować pewne triki. Do nich zalicza się malowanie pasów, szczególnie poziomych na węższych ścianach. Taki wzór da nam złudzenie tego, że pomieszczenie jest znacznie dłuższe. Należy jednak pamiętać o tym, by nie malować poziomych pasów w niewysokich pomieszczeniach. Ponieważ będą one sprawiały wrażenie jeszcze niższych. Więcej inspiracji znajdziesz w tym artykule o ścianach w przedpokoju.
10. Mały przedpokój i duże lustra
Wśród pomysłów na wizualne powiększenie przedpokoju, znajduje się również możliwość wykorzystania luster. Warto zdecydować się na duże lustra z cienkimi ramkami lub w ogóle ich pozbawionymi. Odbicie lustrzane, szczególnie padające na wolną przestrzeń, znacznie powiększy pomieszczenie.
Jak widać, pomysłów oraz inspiracji na mały przedpokój jest naprawdę wiele. Nie musimy się w takim razie obawiać, że nie zmieścimy w nim wieszaka, szafy lub półki na buty. Najpierw jednak powinniśmy opracować plan, który pozwoli na rozsądne urządzenie przedpokoju. Działając chaotycznie, możemy spodziewać się popełnienia zbyt wielu błędów.